Uykuya geç dalma sorunsalı

_yasemen_ soruyor: 10

slm anneler 22de uykuya aldığım oğlum  daha yeni uyudu yani 23te.tam 1saat sürüyor 45 dk da oluyo 1,5 saatte.çok zor bi durum.erken uykuya dalan bi çocuk olsa yatağına yatırayım çıkayım odadan ama yok.kıpır kıpır zor zaptediyorum anca uyutuyorum.bunaltıyor bzn bni bu durum.

sizde uykuya dalış süresi ne kdr(her çocuk farklıdır elbet)?
siz yatağına bırakıp çıkan annelerden misiniz?
nasıl uyutuyorsunuz sallayarak mı kendi kendine mi?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


cmr

Ben sallayarak uyutuyorum.Mucizevi bir şey olup sallanmaktan bıkmasını bekliyorum.Eğitim falan vermeyi de gözüm kesmiyor,tırsıyorum :(


majestik

aynı sorun bizdede var. 16 aylık oğlum uyku öncesi 15-20 dk kadar kitap okuyoruz yani beraber yanyana yatıp ben ona resimleri anlatıyorum.sonrarında emzirme ve en sonunda ayakta sallama.bu sallama yarım saati buluyo nerdeyse.yani toplam uykuya geçiş 1-1,5 saat sürüyor. 2 yaşından sonra kendi kendine uyur diye umuyorum.


_yasemen_

bnm oğlum kendi kendine uyumayı biliyor hatta eşim sallamadan uyutuyor oğlumu ama oda aynı sürede.ben biraz sallıyorum o kıpır kıpır hali dinsin diye sonra kendi haline bırakıyorum.bu süre zarfı içinde uyuyana kdr yanındayız.bi dönem yatağa bırakır ara ara gider bakardım uyumuşmu diye sonra hiç sallamadan uyuyordu bi dönem en son ki versiyonumuz şimdiki halimiz.çok zor artık ya..


_yasemen_

ve bu uykuya geçiş süresini kısaltmak için ne yapılabilir sorumda soracaktım aklım dalmış?kitap okumak masal anlatmak vs vs


mimicha

bu ara bizde bu sorundan muzdaribiz ..
2 yasina kadar superdi oglum, uyku saati gelince odasina birakip cikardim 5dakika sonra uyumus olurdu .. bebekliginden beri 1 kez bile ayagimda sallamadim.. simdi 29 aylik, son 4 aydir yaninda ya babasi ya ben mutlaka uzanmak zorundayiz, asla yalniz uyumuyor .. yanina uzandigimizdada en erken uykuya dalma suresi 15 dakika, en gec 45 dakikayi buluyor .. surekli soru soruyor, konusuyor, uyumamak icin cabaliyor..
biz oda degisikligi yaptik 4 ay once sanirim yeni odaya hala uyum saglayamadi .._yasemen_

algısı çok açık farkındayım uyku öncesi 21,30da başlıyr bizim rutin süt içiyor ışıklar loşlanıyor falan.ama çokkkkkkkkkkk hareketli arabalarıyla yatıyoruz yatağa.


_yasemen_

evet eli ayağı ağzı hiç durmuyor:)


ozgu_naz

başından beri hep aynı benim kızım. ve sanırım ne yaparsam yapayım değişmeyecek bu uykuya dalıştaki zorluk. tek çözümüm gündüz uykularını kısaltmak maalesef. Ancak o zamanlarda daha kolay dalıyor. Bunun da genetik olduğunu düşünüyorum. Ben çok zor geçerim uykuya bana benziyor. Emerken bile 1 saat sürerdi. Şimdi de ne masal ne başka bişi faydasız. Ben masalı bitirince o başlıyor çünkü bir varmış bir yokmuş baba tavşan ormana gitmiş diye:)

Sanırım ben artık bu durumu kabullendim. _yasemen_

turkuaz naz:) bende uykuya geç dalarım:)) bnm oğlumda da vardı hep geç uyuma 2saat salladığımı bilirim.geceleri 2-3saat uyanık kaldığımızı bilirim.uyanır tekrar uykuya uyuyamazdı..şükür o nöbetler kalmadı da..şimdi bu durum böyle mi kalacak yazın yoruluyordu ne gzl yarım saate gidiyordu:)


ozgu_naz

yok bence biraz büyüdüklerinde daha çok dışarıda koşturup oynadıklarında geçecek. ama iş işten de geçmiş olacak bizim için:)Cevaplamak için Üye ol