Ortopedik ayakkabı

ozgu_naz soruyor: 8

Kızım 4 yaşında. 2 yaşında yapılan ayak kontrolünde dü tabanlığı ve içe basması olduğu, ancak ortopedik ayakkabıya gerek olmadığ söylendi. 1 hafta önce başka bir doktora gittik ve o çok ileri derecede içe basması olduğunu ve mutlaka ortopedik ayakkabı giymesini söyledi.Özel yaptırıyoruz ve bot şeklinde bu ayakkabı. yani son derece rahatsız edici. Ayakkabıyı bir sene giysin ondan sonra aynı mantıkla siz dışarıdan ayakkabı alın dedi. Kullanması gerektiği halde çocuğuna bu tip botları giydirmemiş ve başka tercihler yapmış olanınız var mı acaba.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


haziran

benim kızımı 1 yaşında götürdüğüm ortopedist düz taban olduğunu ve içe basması olduğunu ortopedik ayakkabıya gerek olmadığını söylemişti sizin ilk doktor gibi. 1 sene sonra yeniden kontrol edelim bir sroun yaratmaz demişti, iyi de bir doktordu ama ben bu sene başka bir doktora da gidip fikir almayı da düşünüyorum. Acaba ortopedik ayakkabı gerekli mi bilemiyorum. Sizin kızınızı fiziksel olarak etkiliyor mu bu sorunlar???  


mildgirl

bizim kızında ilk ayakkabısı tekinerde i.e basma sorunu oldu ayağında dr ayakkabısı sert olsun gerekirse ayağını kanatsın dedi bunun üzerine ortopedia marka ayakkabı aldık kışında ortopedia bot aldık yanlız ortopedia her yerde bulunmuyor bazı avmlerde var biz adıyamanda şkamet ediyorduk fakat antepde yada malatyada avmlerde buluyorduk tavsiye ederim güzel ve kaliştelidir zeynebin yürüşüyüşü düzeltti şuan 26aylık kızım ortopedia dışında ayakkabı giydirmiyorum bende nike,adidas tarzı spor ayakkabılara bayılıyoırum ama genede içim rahat etmiyor.ortopedianın içinde pedide var.


muratefekerem

Benim iki oğlum da düz taban. Büyük oğlumu 3 yaşındayken ortopediste götürmüştüm o ayakkabılar tarih öncesinde kaldı artık önerilmiyor dedi bol bol toprakta çimende çıplak ayakla yürüsün kafanıza takmayın dedi. Geçen sene eşimin abisinin çalıştığı hastanede ortopedist arkadaşının bir hastaya ayakkabı almasını önerdiğini duymasıyla biz de tekrar götürmeden o ayakkabılardan bot şeklinde aldık 3_4 ay giydi. Hatta ayağını rahatsız ettiğini acıdığını söylüyordu biz devam ettik giydirmeye. Küçük oğlanın da düz taban olduğunu görünce bu defa ikisini beraber götürdük büyüğün ayağında o ayakkabılar vardı ikisini oturttuk doktor görür görmez inşallah bu ayakkabıya dünyanın parasını verip almamışsınızdır dedi biz de maalesef aldık dedik doktor birdaha giydirmememizi söyledi. Bakın bana inanın ben cerrahpaşa mezunuyum ve çok iyi özel hastanelerde çalıştım sakın yiydirmeyin dedi. Eğer yürürken ve özellikle koşarken çok sık pat pat düşmüyorlarsa sorun etmeyin 12 yaşına gelmelerini bekleyin dedi. Bunun yaşamlarında bir sorun olmayacağını sadece koşarken arkadaşlarından geride kalacağını söyledi. Bizim hikayemiz bu biz küçüğe ayakkabı yaptırmadık sadece ikisine de kalitesiz ayakkabı giydirmemeye çalışıyoruz.


muratefekerem

Benim iki oğlum da düz taban. Büyük oğlumu 3 yaşındayken ortopediste götürmüştüm o ayakkabılar tarih öncesinde kaldı artık önerilmiyor dedi bol bol toprakta çimende çıplak ayakla yürüsün kafanıza takmayın dedi. Geçen sene eşimin abisinin çalıştığı hastanede ortopedist arkadaşının bir hastaya ayakkabı almasını önerdiğini duymasıyla biz de tekrar götürmeden o ayakkabılardan bot şeklinde aldık 3_4 ay giydi. Hatta ayağını rahatsız ettiğini acıdığını söylüyordu biz devam ettik giydirmeye. Küçük oğlanın da düz taban olduğunu görünce bu defa ikisini beraber götürdük büyüğün ayağında o ayakkabılar vardı ikisini oturttuk doktor görür görmez inşallah bu ayakkabıya dünyanın parasını verip almamışsınızdır dedi biz de maalesef aldık dedik doktor birdaha giydirmememizi söyledi. Bakın bana inanın ben cerrahpaşa mezunuyum ve çok iyi özel hastanelerde çalıştım sakın yiydirmeyin dedi. Eğer yürürken ve özellikle koşarken çok sık pat pat düşmüyorlarsa sorun etmeyin 12 yaşına gelmelerini bekleyin dedi. Bunun yaşamlarında bir sorun olmayacağını sadece koşarken arkadaşlarından geride kalacağını söyledi. Bizim hikayemiz bu biz küçüğe ayakkabı yaptırmadık sadece ikisine de kalitesiz ayakkabı giydirmemeye çalışıyoruz.ortosportos

ben bizzat kullanmış bir anneyim 9-10-11 yaşlarında 3 sene yaz kış annem zorla giydirdi sonuç düz tabanlığım geçti fakat sağ ayağım hafif dışa dönük ve hala dönük bideğişiklik olmadı yani ama kızıma asla o ayakkabıyı giydirip o eziyeti çektirmem


battelship

Merhaba turkuaz naz. Benim kızım da da aynı sorun var. İçe basma ve düz taban. Kendi doktorumuzun önerisiyle memorialda tuncay centel e gittik. Ve bize ortepedik bot giymesi gerektiğini söyledi. Biz kışın giydirdik. Ama yazın ne mümkün. Hem oldukça sıcak hem de çok rahatsız edici ayakkabılar. Ve bu konuda yaptığım araştırmalar sonucu 2 farklı görüş olduğunu görüyorum. Yani bir kısım doktor giydirin bir kısmı gereksiz diyor. Dolayısıyla ben de çok kararsız kaldım. Şu an da doktor arayışındayım. Sakıncası yoksa sizin hangi doktora gittiğinizi öğrenebilir miyim?


HAWOR

Ice basma sorunu küçük yaştaki çocuklarda henüz ayaklarında ince kaslar gelişmedigi için sık görülüyormus. Düz tabanlık ise çoğunlukla genetik. Bizede yapılacak çok fazla müdahale olmadığını söylemişti doktor.ayakkabilarini seçerken orta kısmında destek bulunmasına dikkat et demişti sadece.bir de ev egzersizi olarak parmak uçlarında yürütmesini tavsiye etmişti.simdi 4 yaşındayız içe basma geçti. Diğeri hala var ama olumsuz görünümü yok. Biz ayakkabi olarak ortopedia diye bir marka var onu tercih etmiştik. Onunla çok rahat yürür.


animatris

Anadolu yakasında, çocuk ortopedisinde uzman bir doktor önerebilir misiniz? devlet hastanesi tercihimdir. 


Kalıtsal düz tabanlık var kızımda da. 5 yaşında. Zamanla düzelir diye bekledik ama düzelme olmadı malesef. Ortopediadan aldık ayakkabısını. Kifidise de baktık ancak malzeme ve taban olarak ortopedia daha kaliteli geldi. Ama bir doktora götürmek istiyorum. Belki her ayakkabısına takabileceğim bir tabanlık almam gerekir. Belki başka bir şey önerir. 

Bu arada baleye başladı kızım. Ön parmaklar ve topuklar üzerinde yürümenin iyi geldiğini okumuştum bir yerlerde. Öğretmeni de onayladı ve kendinin de küçükken düz taban olduğunu, balenin iyi geldiğini söyledi. Baleyi öneririm.


Cevaplamak için Üye ol