sabun yeme sorunsalı

gurkanyucel soruyor: 7

Böyle bir sorun yaşamış olan var mıdır bilmiyorum ama geçmiş sorulara bakmadan direk sormaya karar verdim: Oğlumuz 2 yaşında ve yaklaşık 1 yıldır ne zaman elini sabunla yıkasak durulamaya fırsat vermeden hemen elini ağzına sokuyor ağzını şapırdatarak sabunu bir güzel yutuyor ve üstelik bundan resmen büyük bir zevk duyuyor.

1)Sabun yemenin zararları nelerdir?
2)Oğlumuzu sabun yemekten nasıl vazgeçirebiliriz bir önerisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ozzzy

Benim oğlumda da var  aynı durum birkaç ay öncesine kadar daha çoktu . Hatta bir dönem sanırım 16-18 aylık arasıydı iki eline de bir kalıp sabun alıp  onları elinden bırakmazdı. Babannesine gittiğimizde de sabun isterdi. sonra onun yerini pastel boyalar aldı, sonra arabalar aldı , sonra oyun hamurları.  Bir zararı yoktur inşallah biz atlattık gibi  inşallah siz de de en kısa süre de geçer


aysesat

ben küçükken kalıp saburn yerdim.ne tür sabun bulursam dişlerimle sıyırarak yerdim.zararı olmazmı? kimyasalalıyor çocuğunuz vücüduna.

çorapailesi nin yazısı çok güzel bak.bende aynı düşüncedeydim.demir eksikliğinden kaynaklandığını ben kendim biliyorum.tam yazacaktım ki okuyayım dedim yazıyı.ve doğru buldum.

 

şimdi ise demirim düşünce sabun değilde granül kahve yemei isteği oluluyor.yemek kaşığıyla nescafe yediğimi bilirim.mutlaka tahlil yaptır çocuğuna..


sevcannas

merhaba
öncelikle bu sorunu doktorunuza danışın derim,çünkü doktorumuza neden hiç test yapmıyorsunuz diyorum sürekli(kan,demir eksikliği falan) ve o da bize yabancı madde yiyip yemediğini soruyor.bunlar çocuklarda direk virşeyin eksikliğinden ortaya çıkıyormuş.belki normal bi durum  ama danışmakta fayda var değil mi?


neslihancem

arkadaşlar oğlum bu sabah çok az sabun yemiş sorun olur mu ne yapmalıyım ????acilllllllllllll


SelmaOnurEmre

Valla benim oglum da yemisti 1 yasindayken birsey olmamisti. Ama nihayetinde kimyasal isterseniz dr'a danisin.


winniethewizardpooh

114 = Ulusal zehir danışmanın telefon numarası

Eski tip sabun olsa ( ev yapımı) kimyasal içermeyip sadece kusma- ishal yapar

Yeni sabunların içinde çok fazla kimyasal var, yani yediği sabunun tipine bağlı zehirlenme olup olmayacağı

Sanırım bu yanlışlıkla olan bir olay, yukarıdaki arkadaşın mineral eksikliği vs gibi dediği şey alakasız. O durumun adı PİCA. DEMIR EKSİKLİĞİ olanlarda toprak, alçı , buz gibi farklı maddeler yeme ihtiyacı oluyor vücudun. Ama sorduğunuz bu değil.

Sanırım sabunun içeriğinin yazdığı bir materyalle zehir danışmayı aramalısınız.

Çok geçmiş olsun.


tarantababu

sabunların hepsi halk arasında kostik denilen tam içeriğini bilemediğim bir tür kimyasal içeriyor, sabunlarda bunun miktarının doğru oranlanmaması da cok ciddi tahriş vb sorunlara neden olabiliyor, yendiğinde de miğde de zarar oluşturabilir haliyle ama günümüzde sabun olarak satılanlar daha çok sanayileşmiş sabunlar olduğu için kostik denilen nevalenin oranının doğru ayarlandığını varsayabiliriz ama tabi kaliteli sabunsa, bunun dışında parfüm vb eklentileri de düşünücek olursak çok sağlıklı bişey değil tabi, ishal gibi bir yan etkisi olur ilk olarak, benim önerim sabun yiyen bebişlerin annelerine burada bir annemiz ceviz sabunu olarak bilinen bir sabun satıyor tamamen bitkisel en azından onu kullanabilirler,  en azından çocuklarının kostik yemesini engelleyebilirler bu sorunu atlatana kadar, özelden mesaj atan annelere ceviz sabunu satan annenin ismini verebilirim ,sabun yemekten nasıl vazgeçirilir bilmiyorum ama en azından kostik yemesini engelleyebilirsiniz.. geçmiş olsun...Cevaplamak için Üye ol