biberona alışamama

acumacu soruyor: 4

3 ay sonra işe başlayacağım için doktorumuz haftada bir kere sütü sağıp biberonla vermemi önerdi. Nubynin doğal uçlu silikon biberonunu aldım. Daha önce denediğimiz her türlü emziği (silikon-kauçuk) reddeden kızım, ağzına hafifçe süt sıktığım halde biberonu da ememedi. Biberonun ucunu kavrayamıyor, ağzında kaydırıyor. Anne sütüne devam etmek için biberon kaçınılmaz. Acaba bir öneriniz ya da benzer sorunlar yaşayanlarınız var mı?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


acumacu

cadsiz notlarin hepsi çok güzelmiş. Çok teşekkürler :)


cadsiz

eğitim çok faydalıydı, ben de paylaşmak istemiştim o nedenle.. ben teşekkür ederim okuduğunuz için :)


Sercin

Merhaba cadsiz,

Notlarını okudum. Merak ettiğim 2 şey var. "İlk zamanlar bebekle göz teması olmalı, ancak özellikle 2. aydan itibaren kesinlikle göz teması olmamalı" yazmışsın. Neden göz teması kurmamak gerektiğini anlamadım.
 Bir de "Derin dondurucudan çıkan süt ılık su içinde ya da biberon ısıtıcılarında hızlı bir şekilde çözdürülmeli" yazmışsın. Süt poşetlerinin açıklamasında ise sütlerin yavaş yavaş çözdürülmesi gerektiği yazıyor. İnternette bu konuda çok değişik ifadeler var. Örneğin:

" "

Yüksek Gıda Mühendisi arkadaşımız, dondurulmuş sütün doğrudan dondurucudan çıkarılarak kullanılmaması gerektiğini, öncelikle sütün tekrar buzdolabının alt rafında 1 gün bekletilmesini, ardından dışarı çıkarılarak, çözülmesinin beklenmesi gerektiğini önemle vurgulamaktadır. Sütün, dondurma işleminin de önce buzdolabının rafında bekletilmesi ve ardından derin dondurucuya konulması biçiminde olduğunu da belirtmiştir."Dondurulmuş süt ılık suda hemen çözdürülmelidir.Anne sütü yağlı olduğu için oda ısısında ya da buzdolabında yavaş çözdürmek mikrop üremesine neden olabilir."

" "

Donmuş sütün önce buzdolabında çözdürülmesi gerekir. Sonra benmari yöntemi ile ısıtılır" Dondurulmuş sütü buzdolabına koyarak yavaş bir şekilde eritmelisiniz. Ya da daha hızlı çözmeniz gerekiyorsa, sıcak su dolu bir kabın içine koyarak da eritebilirsiniz. Donmuş sütü oda sıcaklığında bekleterek çözme yöntemi yanlıştır."

"Dondurulmuş anne sütü buzdolabında veya oda sıcaklığında yavaş bir şekilde eritilmelidir."

Kafam çok karıştı????


cadsiz

cevap çok geç farkındayım ancak ben sizin yazdığınız bu yorumu yeni okudum maalesef. belki başka annelere faydası olur diye de es geçmek istemedim.
benim yazdıklarım bize eğitimde anlatılanlardan ibaretti. Amerikan Hastenesi'nde eğitime gitmiştim, çok da faydasını gördüm. eğitimler ücretsiz ve nerede doğum yapacağınızla ilgisi olmadığı için herkese tavsiye ederim.
yazdığınız gibi ben de araştırdığımda aklım çok karışmıştı. dondurulmuş diğer gıdalarla olan bilgilerim benim şunları doğru kabul etmeme neden oldu;

eğer çözdürülmesi için uzun vaktiniz varsa buzdolabının altında çözülmesini bekleyip, sonra da ılık su ile ılıtabilirsiniz. hatta 24 saat içinde verecekseniz, dondurmaya bile gere yok direk buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

eğer hızlıca çözdürülmesi gerekirse notlarda yazdığım yöntemle çözdürebilirsiniz. biz genellikle bu yöntemi uyguladık ve pek sorun yaşamadık. bildiğim kadarıyla dondurulmuş gıdaların buzdolabında çözülmesi gerekir ya da oda sıcaklığında çözülmesini beklememek hızlı bir şekilde çözdürmek gerekir. örneğin mikrodalga gibi. ben mikrodalgadan pek hazetmediğim için sütler için asla bu yöntemi düşünmedim ve ılık su içinde çözdürttüm hep.

göz teması için bebeğin beslenmeyle ilgilenmesi, dikkatinin dağılmaması gerektiğini söylediklerini hatırlıyorum. yaptığı işe konsantre olmalı tabii ki. bu aylarda dış etkenlerden etkilenebilen bebekler verimli ememeyebiliyor. tabii ki bu hiç göz göze gelmeyin demek değil ama çok da gelip dikkatini dağıtmayın demek sanırım. 

sevgiler.. 
Cevaplamak için Üye ol