acil yardım: doğum sonrası kilolar ve süt miktarı

besgi soruyor: 7

Arkadaşlar, doğum sonrası geçen 8 ay boyunca kilo veremedim. Diyetisyene gittim ve  en fazla 3 kilo verebileceğimi, daha fazlasını verirsem sütümün azalacağını, vücudumda 7 kilo depo yağın olduğunu ve bu yağın süt üretimi için tutulduğunu söyledi. Dünya başıma yıkıldı. O zaman doğumundan 2 ay sonra bile lise yaşlarındaki kilolarına dönebilmiş ve haldır haldır emziren arkadaşlarım? Var mıdır benzer durum yaşayan?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


neretva

Tiroit hormonlarınıza baktırdınız mı? Hamilelik sonrası tiroiditi diye bir hastalık var. Tiroit hormonlarında önce artış sonra azalma yapıyor, azalınca da kilo veremiyorsunuz.

Ama siz zaten iki aylık hamilesiniz değil mi? Bu durum da kilo vermeye engel olabilir. Vücut ihtiyacım olacak diye kilolara tutunuyordur. Bunu da doğurun, sonrasında hormon testlerinizi yaptırır, dengeli beslenirseniz zaten iki bıdığın peşinde kilo milo kalmaz.


besgi

neretvacım, hamile değilim, o, yaptığım sporun süresi :) diyetisyen sadece vücudumdaki yağ/kas/sıvı kütlesini ölçerek bu hükme vardı :( Diyetisyenim acaba nasıl bu kadar emin, başka deneyimleyen var mı acaba, benzer durum yaşayan? böyle bir mantık var mı? vücut emzirme için yağ tutuyor, ama bazı şanssız kadınlarda :((( ayrıca kilo verince sütünüz azaldı mı sizlerin de? ooof of


_shushu

Kilo verirken yağ dokusu arasında depolanan zehirli maddeler ortaya çıkar.Emzirirken kilo vermeye çalışmayın denmeside,haftada 1.5-2kilo dan fazla vermek sağlıksız denmeside bundandır.


CokBilmis

Süt üretimi için vücut yağ depoluyor bildiğim kadarıyla ve yağ rezervlerinizi eritirseniz süt üretiminiz de etkilenir doğal olarak.

O kilo veren insanlar hangi yağ dokusuyla bebek emziriyorlar bilemiyorum. Keşke onu da sorsaydınız diyetisyeninize.

Ben 9. aydan sonra kilo vermeye başladım. Sanırım bebeğim ek gıda miktarını arttırıp emme miktarını azaltınca hem regl oldum, hem de kilo verdim.

Ama hala emzirdiğim için vücudumda gözle görülür bir yağ kütlesi fazlası var.

İş arkadaşım emzirmeyi bıraktıktan sonra vücudundaki yağ miktarı fark edilir biçimde azaldı. "anne"den, normal insana döndü :)

Ama ben kilolarımı da yağlı görüntümü de umursamıyorum. Bu yeni halimi de sevdim ben :)


yagmur16

 http://eskikilomadonuyorum.wordpress.com/ blogunu incelemenizi tavsiye ediyorum :) Ben de buradaki bilgilerle 7 kilo kadar verdim, bugünlerde dikkat etmeyi bıraktım yerimde sayıyorum. Peki sizin kaç kilo fazlanız var ? Sadece 3 kilo verebilirsiniz dediğine göre doktorun iyi haldesiniz :)


htcdrsn

bende 28 kilo almıştım 21 i gitti 7si hala duruyo bu ay sonu diyetisyene gitcektim ama vazgeçtim burda okuduklarım dolayısıyla.


neretva

Ay pardon. O zaman başa sarayım. Bünye meselesi. Ben 15 kilo aldım. Doğumda 7 kilo gitti, 8i kaldı. İlk 3 ay hiç kilo veremedim. İlk başta taktım, sonra takmadım. Demek ki vücudumun ihtiyacı var yağa dedim. 3-6 arası 1-2 kilo verdim. 6. aydan sonra kendi kendine gitmeye başladı. 9. aydan sonra spor yapmaya başladım. Bebeğim bir yaşına geldiğinde 15 kilo gitmişti. Biraz daha fazlam var ama diyet yapmıyorum, sadece gece yatmadan spor yapıyorum. Böyle 1 saat falan, bildiğin bir yerlerimden ter akıyor. Daha ne kadar devam edeceğim? Yaşadığım sürece. Çünkü artık metabolizmam yavaş, yemek yemeyi seviyorum ve sağlıklı olmak istiyorum. Yakmam şart yani.

Yağlar vücuttaki hormon üretiminde önemli yer tutar. Yıllar evvel çok ağır spor yaptığım bir dönemde yağ oranım yüzde 15lere düşmüştü, adet göremedim ve panikle bıraktım o rutini.

Yani dişini sık. Emzir emzir emzir. Emzirdikçe akacak üstünden ama zamanı gelince. En son kalan 1-2 kilo için de spor yaparsın.Cevaplamak için Üye ol