uykusuzluk, sürekli emme, memeden kesme

afrezrudi soruyor: 10

merhaba,

benim kızım şu an 13 aylık, hala emzirmeye devam ediyorum.

çalışan bir anneyim.

kızım gece devam sütü içmesine rağmen bütün gece emmeye kalkıyor ve saatlerce emiyor. artık tiryakiliğe çevirdi olayı.

ben tam 2 haftadır uykusuzum. zaten gece 12'den önce yatmıyor ve en fazla 1,5-2 saat deliksiz uyanmadan uyuyabiliyor, mutlaka emmeye kalkıyor. benim dayanacak gücüm kalmadı. 18 aylık olana kadar memeden kesmek istemiyorum ama bir önerisi olan var mı? çok yorgunum çok.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Betul_lalezeynep

Aynı problem bizde de var. Doktor tüm gün sizi özlediği için ten teması istiyor dmeişti. Bende düşündüm bunu ancak emme sıklığını düşürdüm yanımıza gece süt ve su alıyorum. Uyandıkça dönüşümlü olarak veriyorum.  1-2 sefer emziriyorum. Ağlıyor ama ümidi kesince pışpışlıyarak uyutabiliyorum


busraa

benim oğlum da 13 aylık, devam sütü içmiyor, sevmedi.Gece uykusuna geçmeden karnının tok olmasına dikkat ediyoruz ancak aynı şekilde benim oğlum da gece defalarca uyanıp emmek istiyor.

Son günlerde, her uyandığında meme vermiyorum.Önce pişpişleyerek tekrar uykuya geçirmeye çalışıyorum.Böylece her uyandığında memenin gelmeyeceğini düşünüp uyanmaktan vazgeçer,diye düşünüyorum.Bazen uykuya dalıyor, bazen yine emzirmek zorunda kalıyorum.
Bugün ilk kez  10:00-04:00 arası 6 saat deliksiz uyudu, maşallah maşallah..  :))


Aso

:( Ben de aynı dertten müzdaribim.Ela tüm gün beni görmesine rağmen gece sürekli emmek istiyor.Emzirmekten gerçekten yoruldum artık ve sıkıldım çünkü emmeyi amacından çıkardı.Emzik niyetine kullanıyor ve  sabaha kadar emmek istiyor:( öncelikle gece emmeyi keserek işe  başlamayı düşünüyorum.Elayı bir hafta geceleri anneme teslim edicem:) O bir hafta gece beni görmeyince  emmekten ümidi kesebilir diye düşünüyorum.Ve sonra da  gece deliksiz uyur diye düşünüyorum.(1 hafta ben de deliksiz uyur muyum acaba :) )


afrezrudi

herkeste aynı sıkıntı var galiba...ben de o kadar bunaldım ki, yani tabii ki kızımı emzirmek istiyorum ama lastik meme gibi kullanıyor şu anda. lastik memeyi de 6 aylıkken kendi bıraktı.

karnı tok oluyor, ben de yanıma süt ve su alıyorum onları da içiyor ama üstüne mutlaka emmek istiyor. eğer emzirmezsem hiç durmadan ağlıyor ve o zaman uykusu daha da açılıyor.

çok yorgunum..çalışınca da bu durum çok zor.


Betul_lalezeynep

emziği zeynep de 6 aylıkken kendisi bıraktı ve bıraktmasına izin verdiğim için pişmanım:(afrezrudi

aynen, ben de çok pişmanımmm


CokBilmis

Ben sorunu anlayamıyorum: Gece emmek istiyor ve siz de emzirmek istemiyorsunuz.

Çocuk 1 yaşını geçmiş. ANne sütü elzem değil. Meme de sizin memeniz. Vermek istemiyorsanız vermezsiniz, olay bu kadar basit.

Kızıma ilk bir, birbuçuk sene kendim baktım. 29 aylık hala emiyor. 4. ayından sonra gece beslnemesini kestim. Ama hala arada gece kalkıp meme istediği oluyor, 25 aydır gece asla emzirmediğim halde hala soruyor. Bu istek sadece bir alışkanlık. Sakinleşmek için istiyor o memeyi.

Gece emzirmek istemiyorsanız, vermeyin memeyi. Bu kadar basit...

Ağlayacaktır tabii. Bir şekilde sakinleştirip uyutacaksınız. Ya meme vermek için uyanacaksınzı ya da meme vermeden bebeği sakinleştirmek için uyanacaksınız. Her halükarda uyanacaksınız yani :) 3 yaşından önce kesintisiz uyku hayalleri kurmayın bence boşuna (gaddar anne cokbilmis :)


afrezrudi

Ne yazık ki olay bu kadar basit değil cokbilmiş :)

Defne emmek istiyor ve ben emzirmek istemiyroum değil. hangi anne istemez emzirmek. ben çalışıyorum ve zaten bütün gün ememiyor kızım. o yüzden emzirmek istiyorum ama sürekli lastik meme gibi emmesini istemiyorum. yani maksimum 2 saat aralıksız uyuyabiliyor.

emzirmeye devam ederek bu uyku sürecini nasıl uzatabilirim diye düşünüyorum.Felicity

mus herşeyi anlatmış, uygulamış ve başarmış..

sürekli emmek istemesinin nedeni uyanınca tekrar nasıl uyuyacağını, nasıl uykuya dalacağını bilemiyor, uykuya geçişi emmekle eşleştirdiği için sürekli emiyor..bu yanlış eşleşmenin değişmesi lazım..bir uyku arkadaşı alıp sürekli onunla uyumasını teşvik edebilirsin, emziğe alıştırabilirsin..ama kesin çözüm sen kararlı olacaksın, mesela bugün başla, hafta sonunu evde geçir o uyuyunca sen de uyu, ve kızınla mücade et, kararlı ol, vazgeçme..uyanınca su ver yatağına yatır, hatta yanına da uzanabilirsin, onu okşa  kokla, masal anlat, ninni söyle veya benzeri şekilde sakinleştirmeye çalış, uyumazsa uyumasın uyanık kalsın 1-2 saat ama sonunda uykuya yenik düşüp uyuyacaktır elbet..

uykunun bence altın bir kuralı var, anne sakinse, ne yapacağını biliyorsa ve PANİKLEMİYORSA bebek de güvende olduğunu hissediyor ve huzurla, sakince uykuya geçiyor..dikkat edin ağlaya ağlaya uyuyan bebekler gece çok uyanır ve ağlayarak uyanır, bebek nasıl uykuya dalarsa uykusu da o şekilde sürer..

bol sabırlar cesaret ve direnç diliyorum..


Felicity

gece emzirmeyeceksin, sabah ve akşam hafta sonları, o uyanıkken bol bol emzireceksin, zaten ilk günlerdeki gibi senin sütüne bağlı yaşamıyor, daha ziyade manevi bağa ihtiyaç duyuyor..

bence sorun senin vicdanınla alakalı, kıyamıyorsun, emsin istiyorsun..o zaman kızın memeyi bırakana kadar böyle uykusuzluğa dayanacaksın, başka çaren yok ne yazık ki :(Cevaplamak için Üye ol