uykusuzluk, sürekli emme, memeden kesme

afrezrudi soruyor: 9

merhaba,

benim kızım şu an 13 aylık, hala emzirmeye devam ediyorum.

çalışan bir anneyim.

kızım gece devam sütü içmesine rağmen bütün gece emmeye kalkıyor ve saatlerce emiyor. artık tiryakiliğe çevirdi olayı.

ben tam 2 haftadır uykusuzum. zaten gece 12'den önce yatmıyor ve en fazla 1,5-2 saat deliksiz uyanmadan uyuyabiliyor, mutlaka emmeye kalkıyor. benim dayanacak gücüm kalmadı. 18 aylık olana kadar memeden kesmek istemiyorum ama bir önerisi olan var mı? çok yorgunum çok.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


CokBilmis

Valla ben o kadar uzun süre emzirmeye dayanamazdım. Hala da kızım biraz uzatınca, sinirlerim geriliyor hemen. Emzirmeyi istemeyen anne, ben oluyorum yani :)

Bence bir seçim yapmak lazım: Ya 2 yaşına kadar emzireceksiniz ya da daha kısa bir süre ama gece boyu emzireceksiniz. Gece boyu emzirmeye devam ederek 3 yaşına kadar emzirebileceğinizi sanmıyorum.

Gerçi bir arkadaşım vardı (çalışmıyordu ama kendisi) 2 yaşına kadar saat başı emzirdi. Çocuk düşüyor meme istiyor, korkuyor meme istiyor. EMzik gibi sürekli ağzındaydı meme. Nasıl dayandı bilemiyorum? Ben dayanamazdım. Ama 2 yaş doğumgününde kesti memeyi. Psikolojik sınırı oymuş demek ki :)

Yani olay sizin sabrınıza kalmış ama bence gece boyu emzirmek zaten sağlıklı değil. Çocuğun uykusundan çalıyorsunuz. Emzirmeseniz daha uzun ve daha derin uyuyacak. Anne sütü kadar uykuya da ihtiyacı var bünyesinin. Bir de böyle düşünün. Belki vicdan azabınız uyku eksikliğine doğru kayar.


Felicity

Bir de tabii, büyüme hormonunun sadece uykuda karanlıkta salgılandığını hatırlatmak lazım..uyuyucak ki büyüyücek di mi annesi ;)


ozgu_naz

meme maalesef sizin memeniz değil çocuğunuz memesi:) aynı sorunu ben de yaşıyorum. şuan çalışmıyorum ama bütün gün ona bakabilmek için uyumaya ihtiyacım var.ama bu nerdeyse imkansız. dığduğundan beri deliksiz 2 saatten fazla uyuduğunu bilmem. yarım saatte bir bile meme istediği oluyor. seviyor emmeyi ve ben zamanı gelince bile nasıl kesicem bilmiyorum. oturacaktır düzene girecektir diye düşünüyorum. belki geceleri uyandığında sizden başkası uyumasına yardımcı olursa buna da alışabilir. benim kesince memeden planım bu. kolaylıklar dilerim


afrezrudi

benim bu emzirme duruşundan dolayı çok fazla boyun ve sırt ağrılarım oluştur. Beyin MR çektirmek durumunda kalmıştım. Beyin Cerrahının yorumu, emzirmeyi bırakmalısın, duruş bozukluğundan kaynaklanıyor bu ağrılar oldu. Hem emzirmekten çocuğun beslenmesini engelliyorsunuz, yeter 13 ay emmiş işte dedi. Ama kendi çocuk doktorumuz 18 ay emsin, bu kışı geçirelim böyle dedi.

Bir de öyle keyifle emiyor ki anlatamam, kıyamıyorum.

Akşamları işten gelince ve sabah işe gidince bol bol emziricem ama gece emzirmemeyi deneyeceğim arkadaşlar.

Bana başarılar dileyin lütfen, bu durumu bu gece başlatıyorum.CokBilmis

150.000'inci kere olacak ama gene de söyleyeceğim: Tıp doktorlarının çocuk gelişimi konusunda konuşmalarına uyuz ötesi uyuz oluyorum!

Beyin cerrahı kim ki benim çocuğumun yeme alışkanlıkları konusund ayorum yapıyor? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ki batılı bir kurum olmasına rağman, EN AZ 24 ay emzirin derken, o kendisinde nasıl bir hak görüyor 13 aylık çocuğunyeteri kadar emmiş olduğunu söyleme konusunda?

Ben de bel fıtığı ameliyatı oldum. Belimde 4 tane vida var. Oturarak emziremiyorum. Tez zamanda yatarak emzirmeye alışmanızı tavsiye ederim. Yatmadan asla emzirmiyorum, belim ancak bu şekilde rahatladı.


Felicity

Arzucum gece emmezse bir kaybı olmaz, aksine kazancı olur, buna inan, gelişimi ve geleceği için iyi birşey yapıyorsun..uykusunu sağlıklı alan çocuk da fiziken daha güçlü ve gün içinde daha mutlu gülümseyen huzurlu bir çocuk oluyor..

Gece emzirmeyi kestikten sonra uyku eğitimine de geçebilirsin böylece dinlenmiş dinç bir anne olabilirsin..uykusunu almış, psikolojisi sağlam, mutlu bir anneye ihtiyacı var çocuklarımızın..sürekli huysuz mutsuz asabi sabırsız bir anneyi kimse istemez..hatta biz bile..zaten böyle anne de bir süre sonra dayanamaz ve hasta olur, bünyesi zayıf düşer..biz fiziken ve psikolojikmen sağlıklı olacağız ki çocuklarımızı da sağlıklı yetiştirebilelim, öyle değil mi??


jamila

merhabalar ....! bizde de ayni durum bizim bebiş 14 aylık AFREZRUDİ sizin anlattınız gibi tıpa tıp aynisi sizi anliyorum evet çok zor tabiki. ben iki gündür sadece geceleri emzirmeye başladım meme ucuna acı biber sosu suruyorum ikide birde meme meme diye yaklaşiyor memeyi gördükçe miydesi bulanıp kaçiyor 2 ,3 gün geceleri vermeye devam edicem artık memeden kesmek istiyorum ! geceleri süt vermeyi denicem inşallah çok ağlar bunu biliyorum ama yeter bence bir yaşina kadar emmesi .SAYGILAR.......Jamila 


beyzabebek

selam bem kızımı 12aylıkken mecburıyetten ayırdım 2 gece annemde kaldı ve cok aglamıs(buna hazır olun)ama uykumuzda yememızde yuzde yuz olmasada buyuk derecede duzene gırdı.en azından yatagımda rahatca yatabılıyorum ve 2-3 ssat deklıksız uyuyor. bıberonla sıvı mamalar yapıyorum ve sadece uyku zamanları verıyorum normal vakıtte vermıyorum.arkadaslar kafanıza koyduysanız sıddetle tavsıye edıyorum hem kendı rahatınız hem bebegınız ıcın.memeye guvendıklerı ıcın yemekte yemıyorlar(enzından benımkı)sımdı acıkınca ne gorse mamam dıye atlıyo buda benı cok ama cok mutlu edıyo:)


beyzabebek

vede gece uyandıgında bıberonu kendı tutup ıişi bıtınce atıyo basında beklemek zorunda kalmıyosunuz:)Cevaplamak için Üye ol