Henoch-schönlein purpurası

sunkey soruyor: 7

Merhabalar,


Arkadaşımın 7 yaşındaki oğlu bu bağışıklık sistemi hastalığına yakalandı. Vücut kendi organlarına saldırıyor. Şu an bağırsakta kanama var. Bu hastalığı yaşayan duyan var mı, en azından bundan sonraki süreçte neler yaşanabilir, tecrübe eden birinden duymak rahatlatabilir. 

Doktor tavsiyesi de yardımcı olur.

Teşekkürler şimdiden. 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


smash

Merhabalar,

Oglum 2,5 yasindayken tam 1 sene once gecirdi. oglumda hastalik eklemde sislik, ciltte leke ve kabizlik olarak kendini gosterdi.
Doktor testlerden sonra hemen yatis vermisti. eklemde kendini gosterdigi icin cocuk ortopedisti bir pRofesoru cagirmisti. onun tedavisinden once mr'a v ultrasona girmisti (testlerden hemen sonra). Sonucta 5 gun hastanede yogun kortizon tedavisi gordu, testlere gore cikmamiza izin verildikten sonra evde hap olarak 3 gun daha devam ettik. tabi baska bagirsak florasi icin de ilac ictik.
Tedavimizi atasehir sifa'da olduk, doktorumuz da merve baskan idi.
Anladigim kadariyla benim oglumda farkli belirtiler yasanmis ama zaman onemli diye biliyorum, gelecekte nuksetmemesi icin yogun ilac tedavisi gorduk ve bir aa daha da yasamadik. tekrarlamasini pek gormeyiz zaten demislerdi ama dedigim gibi teshis konar konmaz yatis verilmisti
Cok gecmis olsun


sunkey

Çok teşekkürler, size de geçmiş olsun. Teşhis konalı daha 2 gün oldu, kortizon tedavisine cevap veriyor ama kanama durmadı. Bildiğimiz sürekli kontrol altında olacak bundan sonra.


Peki siz halen bir ilaç kullanıyor musunuz ?


smash

yok, kullanmıyoruz. 1 ay daha kontrollerimiz devam etmişti, boğazı hemen iyileşememişti sadece o yüzden sadece o yüzden devam etmiştik ama o devam esnasında lekeler hafiften geri gelince doktorumuz çocuk alerjiye yönlendirmişti. ama test sonuçları güzel olduğu için ve lekeler pek belirgin olmadığı için çocuk alerjideki Emel hanım (yine Ataşehir Şifa) ilerlerse tekrar gelin dedi. ancak Emel hanım ilaçların hepsini toptan kesmişti, hatta bir süre Mert'e ilaç içmek yasaktı, sadece yüksek ateşi çıkarsa ateş düşürücü verebilirsiniz demişti. ıslak mendil, nemlendirici bile yasaktı. Neyse ki lekeler artmadı, veya dizi tekrar şişmedi. bu kış doğru düzgün burnu bile akmadı, yani bağışıklık sorunu yaşamıyoruz şükür.

bizimki de hemen tepki vermişti kortizona, arkadaşınızın oğlu daha ağır geçiriyor gibi ama hemen tepki vermesine bizim doktorumuz çok sevinmişti. İnşallah arkadaşınızın oğlu da hemen toparlar.


sunkey

Çok teşekkürler, bu kadar detaylı yazdınız.Evet, durumu biraz daha ağır.Hiç yürüyemiyordu eklemlerdeki şişlikten şimdi yürümeye başladı. 2 gündür yemek yasak, bağırsakları yormamak için. O Amerikan'da bugün profesör yurt dışından geliyormuş sonuçları gösterecekler. Umarım olumlu bir şey söyler. Sizin hikayeniz biraz moralini düzeltti, teşekkürler :)


smash

rica ederim :) çabucak iyileşiversin :)


AnnesiveDefnesi

Merhaba, benim kızıma da dün konuldu teşhis, kızım yürürken zorlanmaya başladı, az az da lekeler var bacaklarında. Bizim doktorumuz kortizon vermedi, sadece ibufen içiriyoruz ve yatıp dinleniyor. Yarın tekrar kontrole gideceğiz bakalım. 

Acil şifalar diliyorum. 


sunkey

Çok geçmiş olsun, demek ki kızınızın durumu çok ağır değil. Arkadaşımın oğlu taburcu oldu, ama ne kadar zarar vermiş olabileceğini araştırıyorlar. Bir de artık sürekli kontrol altında tutacaklarmış.Size de acil şifalar, hemen iyileşsin kuzucuklar. Cevaplamak için Üye ol