Kadıköy veya ataşehir - anaokulu - 3yaş

esra7tepe soruyor: 9

Merhaba,

Kadıköy'de oturan Ateşhir'de çalışan ebeveyn olarak 3 yaş için anaokulu arayışım var. Burada yazan birçok yazıyı titizlikle okudum ama tabii ki bazı konular göreceli olduğu için net sonuca varılamıyor. 

Denizatı ile görüşmemiz olacak haftaya, tecrübeli velilerden bilgi rica ediyorum.

Barış Anaokulu - İstek mezunu olduğum için indirim nedeni ile fiyat çok makul ancak aynı zamanda İstek mezunu olduğum için akademik başarısı ile ilgili çok çok emin değilim. Ben farklı bir okulunda okudum eğer Barış Anaokulu tecrübeli veli varsa lütfen dönüş yapsın.

KKBC ve Nork Prescshool ile görüştüm, fiyatlar benim için makul değildi. Mesafe olarak da çok mutlu etmeyeceği için eledim.

Bana önereceğiniz okullara, kreşlere çok ihtiyacım var çünkü süreç hızlı ilerliyor, kayıtlar bitecek neredeyse.

Şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Aycadk

KKBC mentalitesinde okullara yakınsanız Ataşehir Beş Ağaç anaokulunu gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Büyüğüm KKBCE'ye küçüğüm Beş Ağaç'a gitti, şu an ikisi de Denizatı'nda :)


sunnydayoftheyear

Merhaba,

Roots anaokulu var kadıkoy bayar caddesi arkadaşım gönderiyor ve memnun

Mavi gezegen oğlum şuan oraya gidiyor. Mottoları mutlu çocuk yetiştimekmiş. Açıkcası ben bahçe kullanımını dgr okullardan daha çok zaman ayırdıkları için bu pandemi de kafam rahat olarak gönderiyorum.

Brightkids’e de pandemi zamanına kadar yarım donem gitti sahibi dışında çok guzel okul...

Helen doron oğlum oyun grubuna gitmişti. Bahçesi küçük ama onun dışında tatlı, temiz bir okul.

Kalev ataşehir helen doronun orada bahçesi küçük ama vakıf anaokulu guzel bir okuldur.mmmmeeee

Merhaba, denizatı okulları hakkında çok olumlu geri bildirimler almamız karşın Erenköy Anaokulu'na görüşmeye gittiğimizde beni çok şaşırttan ve yaklaşımını hiç beğenmediğim bir deneyim yaşadık. Okula girerken önce bizi dikkatle gözlemlediler. Okul müdürü ile görüştükten kısa bir süre sonra cocugumuzu değerlendirmeye aldılar. Çocugumuzun, "bir çocuk" olduğunu unutarak; müdüre hanımın odasına yeni giren ve kendisiyle ilk defa karşılaşan çocuğumuzu            "çekingen" olarak kategorize etti. Ardından rehber öğretmen cocugumuzun yanında güleryüzle k 20 dakikalık değerlendirmede gözlemlediği "sadece olumsuz, iyileştirilmesi" gereken taraflar ile ilgili geri bildirimlerini verdi ve üstü kapalı bir şekilde okula biraz zor adapte olacağını iletti (ki yaklaşık 2 yaşında okulda başladık ve hiç adaptasyon sorunu yaşamadık) . Bu değerlendirmelerin tamamı  cocugumuzun yanımızda bulunduğu bir ortamda tek tek anlatıldı. Bu değerlendirmelerin çocugun bulunduğu bir ortamda paylaşılmasının uygunluğunu psikolog arkadaşlarımızla konustugumuzda bu tavrın uygun olmadığını, cocugun etkilenebileceğini belirttiler. Bu arada, rehber öğretmeninin değerlendirmelerini duyan müdürün yüzü değişti, bizim okula uygun olmadığımızı düşündü, konuşmanın devamı gelmedi. Kişilerin bakışları altında nezaketimizi hiç bozmadan ortamdan ayrıldık. Bu okulu değerlendirecek olan kişilere yardımcı olması açısından bu deneyimimizi paylaşmak istedim. Bu okul eğitim hayatımızın hiç bir aşamasında tercih edeceğimiz bir okul olmayacak.


hanifeuysal

olay ne biliyor muusnuz aslında kontenjanları dolmuş özellikle böyle davranıyorlar bunu çok yaşadım siizinle konuşmak zaman harcamak bile istemiyorlar , eğer sınıfları dolmasaydı sizi 2-3 saat tutar pazarlama yapar çocuğu ayrı odada tutup olması gereken şekilde toplantı yaparlardı .....kontenjan dolduğu için UĞUR koleji be Bahçehir kolejinde aynısını yaşadım aynı şubelerine asla ve asla adım atmam bende burs kazanmıştı halbuki .ama şube dolmuş kazanılan burs başka şubede de kullanmıyor böyle saçma sapan .neyse siz sevinin ilk baştan elediniz sizi para olarak görmüşler .sınıflar dolmuş hele bakın birileri kaydını sildirsin nasıl sizi 50 kere geri ararlar ....başıma geldiasimi

merhaba. denizatı ataşehir anaokulu hakkında bilgisi olan var mı ? ilkokulu denizatında okuması için okul öncesinde göndermek gerekiyormuş sanırım. daha sonra yer olmuyormuş.  3-4 yaş grubundan itibaren göndermeli miyim ? 


serenir

Merhaba Ataşehir denizatına göndermeyi düşünüyorsanız öncesinde mutlaka başka okullar da görün derim. Çünkü kıyaslama şansınız olur ve anaokulu özelinde konuşuyorum muhtemelen bizim gibi tercih etmeyebilirsiniz.okulun Fiziki şartları zayıf diyemiyorum kötü diyorum. ve anaokulu için bu oldukça önemli bir konu.çocuk yaklaşımları ise bize hiç uymadı.Tabi bunlar bizim  görüşmemize istinaden yaptığım yorumlar. Rehberlik öğretmeni çocuğumuzla görüştü ve biz de anaokul müdürü ile görüştük.  Bu görüşmeye göre de ne anaokul ne ilkokul için denizatını düşünmüyoruz. Kontenjan konusuna çok takılmayın derim. ilkokulda erken davranıp yer bulursunuz. Olmadı adınızı istek listesine yazdırırsınız birileri vazgeçiyor. halihazırda çocuğu oraya devam eden iki arkadaşımla da görüşerek bu kararı verdim.yani onlardan da çok olumlu tavsiye almadım. Bir kere Başlattık evimiz de yakın devam ediyoruz işte şeklinde görüş verdiler. Eğer kontenjan konusu da sizin için önemli ise ilkokul hazırlıkta yani 5 yaşta vermeniz yeterli.3-4 yaş için daha az kalabalık, gerçekten ilgi görebileceği,  huzurlu bir ortamı tercih edin derim.denizatı tek kelime ile anlatmam gerekirse kaotik bir yerdi.


esra7tepe

Merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. Şuan çocuğum denizatına gidiyor ve en ufak bir sorunumuz yok. Fiziki şartların kötülüğü derken neyden bahsettiniz acaba, iğneleme maksatlı değil gerçekten fikrinizi öğrenmek adına merak ettim. Ben eğitim anlamında çok mutluyum. Yaş grubuna göre öğrenebileceği birçok şeyi öğrendi/öğreniyor. Okulun yaklaşımından da şuana kadar olumsuz hiçbirşey yaşamadım. Almanca ve İngilizce konusu beklentimin çok daha üstünde, Atatürk sevgisi ki benim için en önemli kriterlerdendir, oldukça güzel veriliyor. İleride ne olur bilemem ama şuan keşke vermeseydim diyeceğim en ufak birşey yaşamadım. Olumsuz fikirlerin neler olduğunu öğrenmeyi isterim çünkü herkesin yaklaşımı farklı


serenir

Merhaba nazik yaklaşımınız için teşekkürler. Fiziki şartlar olarak belirtmek istediğim okulun sınıflarının metrekaresi , ortak alanlar, bahçesinin renksizliği ve  gibi noktalar. Bunlara başka  örnekler de verilebilir.Anaokulu konusunda Fiziki şartları çok önemli buluyorum çünkü etraftaki karmaşa düzensizlik kalabalık ve sınırlı alanın çocuk gelişiminde negatif  etkili olduğu biliniyor.bizim olumsuz değerlendirmemiz daha önceki yazıda da açıkladığım gibi  rehber öğretmen ve anaokul müdürü ile yaptığımız görüşmeye göredir. Herkesin görüşme tecrübesi de farklı geçebilir tabi biz veliler olarak bu görüşmeye göre karar verebiliriz.  Çocuğunuz gittiği için biliyorsunuz Okulun girişinde küçücük bir alan var aynı saatte pek çok kişiye randevu vermişler. Müdürün odasına bir aile  giriyor diğeri çıkıyor, kapı açık.bizden öncekilerin maddi durumunu çocuklarının psikolojik  durumunu, ödemeyi kaç taksitte yapacaklarına kadar her detayı duyduk öğrendik. Anaokulu müdürünün masasında pos cihazı var ve ödeme alıyor. kararsız olduğumuzu belirtip kalkarken elimize mail order formu tutuşturdu tekrar gelmenize gerek yok bunu doldurup bana gönderin ben kaydınızı yaparım dedi? rehber öğretmen için muhtemelen yoğunluktan olsa gerek en hafif tabirle modunda değildi diyeceğim. Çocuğumuzda sınıftan geldiğinde çok gergindi.Biz Öyle çok okul gezmedik.çocuğumuzun şimdi gittiği butik bir anaokulu var birkaç tane de vakıf okulu gezdik. Hiçbir yerde velilere ya da çocuklara buradakine benzer bir muamele yoktu. ben nasılsa kontenjanımı rahat dolduruyorum beni bilen gelsin görüşmede dikkatsiz davransam da olur  tarzı biraz da o kontenjanı doldurabilmelerinin sebebi. yani bu tam bir pazarlama taktiği. Bunu da tamam bir düşünelim deyip kalkarken anaokulu müdüresinin yüzündeki telaşta gördüm.  Ataşehir bölgesinde beyaz yakayı hedeflemiş..diğer semt kolejlerine göre Almanca ile fark yaratmış.  Ücreti vakıf okullarının bir tık altında. kendine orada güzel bir alan yaratmış. 

eğitim kalitesi ile ilgili konuları çocuğu oraya gidenler bilir.biz herhangi bir anaokul öğretmeni ile tanıştırılmadık gittiğimizde birkaç tane stajyer ya da yardımcı öğretmen diyebileceğim kişi vardı onlar da sabah daha 11 olmasına rağmen karmaşa ve yorgunluktan bıkmıştı ailelerinin işinin bitmesini bekleyen çocuklarla isteksizce ilgileniyorlardı . 

Sizin memnun olmanıza sevindim ve umarım da hep memnun kalırsınız. 

Atatürk konusuna gelince… çok hassas olduğumuz bir konu ve Kemal Atatürk değerlerini okulda da almasının  bu değerleri benimsemesinin çok önemli olduğunda hemfikiriz. Ancak bir  anaokulunun tavanından yerine  duvardan duvara girişinden çıkışına kadar her yere Atatürk resmi koymak bence hem Atatürk hem çocuğu suistimaldir. Biraz uzun yazdım net anlaşılmak için.. Bunlar bizim görüşlerimiz.bizim hissettiklerimiz. sizinkiler bambaşka olabilir. okul konusu da çok göreceli aileden aileye çocuktan çocuğa çok değişen bir konu.benden hemen önce yazan kişiye diğer okulları da değerlendirmesini acele etmemesini tavsiye etmek istemiştim. Denizatı bir vakıf okulu değil yani sahipleri ile ilgili bir sorun olsa eğitim sisteminin devamı da kafamızda büyük bir  soru işareti idi. okul seçiminde  herkesin gönlüne göre bir okul bulmasını  dilerim. 

Sevgiler 


Aytenna

Merhaba, geç bir cevap ama faydası dokunması dileğiyle buraya yazmak istiyorum. Roots anaokulunu asla önermiyorum. Fiyatlandırma olarak kendini üst segmentte tutmaya çalışıyor ancak güzel bir tesisten öteye geçebilecek bir okul değil. Harika bir bahçe var ama asla çocuklar yeterli faydalanmıyor. Harika bir bina ama vasıfsız öğretmenleri işe alan bir yönetimi var. Burada diğer öğretmenleri tenzih ederim. Ama yeni iki yıllık çocuk gelişimi mezunu birini öğretmen olarak göreve alamazsın, eğer yüksek segmentte bir okul olduğunu iddia adiyorsan tecrübeli öğretmenleri finanse etmek zorundasın. Önlisans çocuk gelişimi mezunu biri pedagojik formasyon almadıysa öğretmen olamaz, olmamalı. 

Lafı çok uzattım… Roots anaokulu için, cezanın üstü kapalı ya da gayet aleni halde olduğu çokça ebeveyn tarafından doğrulanmış, verilen sözlerin pek de tutulmadığı, güzel tesisine kanıp paraların döküldüğü ancak sıradan bir mahalle kreşinden öteye gidememiş bir okul olduğunu söyleyebilirim. Bu anlattıklarım tecrübeyle sabittir. Önümüzde iki yıllık bir anaokulu serüveni var. Umarım doğru okulu bulurum.  Herkese okul seçiminde bol şanslar dilerim. 


Cevaplamak için Üye ol