Anne sütünden başka birşey bilmeyen bebeğim beni neden emmek istemiyor???

habibe_88 soruyor: 10

Merhaba tecrübeli anneler. Dünden bu yana kendimi hiç iyi hissetmiyorum:(çünkü bebeğimi o istediği kadar ama en az 1 sene emzirmek istiyorum:'(

Küçük doğan oğlum sadece beni emerek takviye olmadan neredeyse 4 aydır kilo alımı çok iyi giderken bebeğim  mememde biranda çok huzursuzlanmaya başladı emmiyor.
Akıllara gelen sorulara şöyle cevap vereyim burnu açık, emme refleksi çok iyi, kulaklarında bir sıkıntı yok... Süt miktarına gelince makinem yok bilmiyorum ama sıktığım zaman 3 4 yerinden fışkırıyor. Bardağa elimle sağdığım bile baya oluyor. Ama yinede ben sütümün azalıp o yüzden beni ememediğini düşünüyorum.
Dün mademm aç kalmasın diye mama aldık kaşıkla yedirdim biraz baktım olmuyor biberona koydum onuda emmeyi beceremedi ağzında tutuyor biberonu 10 cc içti içemedi.
En son sabah 7.30 da emdi biraz önce denedik yine emmiyor sonrada hem o hem ben ağlamaya başlıyoruz:( 
Süt miktarımı artırmak için su dışında ne yapabilirim çünkü en az 3 lt bazen 4 oluyor su içiyorum, dere otu ,yer elması,lokum,rezene,kimyon,aklınıza gelebilecek burada yazan her şeyi yiyip içiyorum başka ne yapabilirim lütfen yardım edin.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


hamdusena

bence yine emzirmeye devam edin kesmeyi benm iki bebeğimde ay civaında aynı şeyi yaptı sonra normale döndüler diş sıkıntısında yapabiliyorlar ve dr ma sorduğumda sakın emmiyor diye başka bir şey vermeye çalışma yoksa memeden kesilir demişti sık sık emzir demişti  15 dakka arayla emzir demişti ve gerçekten işe yaramıştı sakın başka bir şey vermeyin en güzeli anne sütü


hamdusena

VE DE RELAKS OLUN BEBEK SIKINTIYI FAZLASIYLA HİSSEDİYOR


tubavekizlari

dişleri filan kaşınmaya başlamıştır belki (dişler çıkmaya başlamadan 2 ay önce filan kaşınmaya başlıyor, bizimki yaklaşık 4 aydan beri inip-şişen diş etleriyle uğraşıyor), ya da dış dünyaya ilgisi artmıştır, bence mama için hiç acele etmeyin, boynunuza ilgisini çekecek kolye gibi bişey takın, sessiz sakin bi yere geçin, kendiliğinden düzelir, eğer memeyi sıkınca 3-4 yerinden fışkırıyorsa ve elle sağabiliyorsanız zaten süt vardır. süt azalınca pompayla bile zor oluyor elle hiç olmaz. endişelenmeyin, herşeyi akışına bırakın. kolaylıklar dilerim


NagehanAnne

Merhaba. Benim bebeğim de zaman zaman emme problemi yaşadı. Umarım yardımcı olabilirim. Öncelikle birşey soracağım. Bebeğinizi acıkma sinyaline göre mi emziriyorsunuz yoksa saate bakıp artık acıkmıştır diye mi? Şundan dolayı srouyorum. Büyüdükçe emme arasını açmak istiyorlar ve henüz acıkmamışken memeye tutulmak onları sinirlendiriyor. 15-20 dk erken bile onlar için büyük birşey. İkinci sorum önce istekle memeyi emmeye başlayıp ardından mı ağlayarak bırakıyor? Emmek isteyip ağlayarak bırakıyorsa süt geliş yoğunluğu onu rahatsız ediyor olabilir. Sütünüz ağzını birden doldurunca keyifli bir emme yapamayacağından huysuzlanabilir. Bunun için emzirmeden önce memenizi bir miktar boşaltın. Kalan sütle emzirin. Bir diğeri, 3 aylık oldu artık gaz olmaz diye düşünmeyin, emerken hava yutup şişiyor olabilir, huysuzlandığında bir kaldırın sırtına pat pat yapıp bir 5 dk gezinin, sonra tekrar aynı memeye tutun. Bir diğeri reflü olabilir. bunu sadece doktor anlar. Ağzında pamukçuk olabilir, kontrol edersiniz. Benim aklıma gelen sonuncusu ve benim bebeğimde özellikle yaşadığım zaman zaman sindirim sistemini dinlendirme isteği. Buna ben bu adı verdim, yaşadığım ve gözlemlediklerimden ötürü. Bebeğim bazen nedensiz iştahsızlık yaşar, meme istemez. Eğer sizin ki de açlıktan memeye saldırmıyorsa, muhtemelen aslında düşündüğünüz gibi aç değil ve biraz mide-bağırsak sistemini dinlendirmek istiyor olabilir. Sütünüzün azlığıyla ilgili olduğunu sanmıyorum. Yazdıklarınızdan bebeğin memenizi bir nedenden dolayı reddettiğini anladım. Süt gelmiyor olsa memeyi çeker çeker öyle ağlar. Biz annelerin en büyük korkusu bebeğin aç kalması :) Ama telaş etmeyin, düzenli emziren bir anneyseniz sıvı tüketiminizde yerinde, kendinize güvenin ve korkmayın. Sizin sütünüz bebeğinize yetiyor. Sütüm azaldı mı azalacak mı kısmını aklınıza bile getirmeyin, bu vesveseye kapıldınız mı çıkışı zor oluyor, gerçekten sütünüz azalır, psikoloji süt yapımını direkt etkiliyor çünkü. Umarım yazdıklarım faydalı olur.


neretva

Bu konuda daha önce de yazdık sanırım. 4. aydaki annelerin genel sorunu bu. Birincisi sütünüz azalmadı. Sadece bebeğinizin çenesi gelişti, kuvvetlendi, emiş gücü arttı. Eskiden 10dakikada emdiği aynı miktarı şimdi 5 dakikada çekebiliyor. Daha fazlasını istemediği için ve siz ısrar ettiğiniz için mızırdanıyor. İkincisi artık çevreye ilgisi arttı ve memede kıpırdamadan 20 dk kalmak istemiyor, etrafta o kadar fazla şey var ki. Bu sebeple emerken birden memeden çıkabilir, tekrar alabilir bunu ard arda yapabilir. Çevrenizdekiler de aaa sütün mü yok diye sizi üzerler. Hayır sadece sıkıldı, etrafa bakmak istiyor, uyaran çok. Sessiz bir yerde, loş ışıkta emzirmeye çalışın. Gerekirse ayakta, dans ederek de emzirebilirsiniz. Bu dönem geçicidir, 5. ay gibi memede mızırdamaları biter. Ama yine kısa emer, artık bu işte ustadır çünkü. Ama şunu da bilin artık ilk 3 aydaki gibi kilo almayacak. Sütünüz azaldığı için değil, doğası gereği. İlk aylarda 500-1000gr arası alması doğalken, şimdi kimi ay 300-400 gram alabilir. ormali budur. Hemen ek gıdaya başla diyenlere kulak asmayın. Şu anda iştahı azalmasa ve yenidoğan gibi emse, her ay 1 kilo alsa 2 yaşında 24 kilo olurdu. Oysa 2 yaş bebekleri genelde 8-15 kilo arasındadır, genetiğe bağlı olarak değişir. 8'den az olanlar da 15'ten çok olanlar da vardır ve normaldirler. Tabii ki zamanla, o az emdiği için sütünüz azalacak, sonra geçici dönemlerde onun talebi artınca (diş çıkarırken, hastayken) sütünüz artacak, yine azalacak. Sakin olun ve sütünüzü arttırmaya çalışmayın. Süt yapan hücreler ilk 6 haftada oluşurlar ve sabit kalırlar. Çooook büyük bir üzüntü yaşamazsanız veya kafanızı süte takmazsanız kolay kolay üretimlerini değiştirmezler. Güle güle büyütün bebeğinizi.tiara

belli ki süt miktarınız sorun değil..bebeklerde bu aylarda nursing strike(emme grevi) diye bir şey gelişebiliyor. sebep olarak çevreye ilgilerinin artması gibi nedenler öne sürülüyor..bazen sizin kokunuzdaki değişiklikler(mesela parfüm ya da deterjan değişiklikleri ve ya üzerinize başka kokuların sinmiş olması) de neden olabiliyormuş..

benim oğlum da 4 ay civarında ve 6-7 ay böyle bir emme isteksizliği olmuştu, ben memeye küsme diyorum bunlara :}
şöyle yaptım: kucağımda gezdirerek ve hafifçe sallayarak emzirdim, şarkı söyleyerek emzirdim, uykusundayken emzirdim. okuduğum yazılarda küvete girerek su içinde emzirme gibi öneriler de vardı ama ben denemedim, denediklerim işe yaradı..bu bir süreç ve geçici, endişe etmeyin, yani memeyi bıraktı falan gibi düşünceler gelmesin aklınıza, çoğu bebekte oluyor bu dönemler ve geçiyor. 


fistikcik

Merhaba,
Neretva'nın yazdıklarına katılmakla birlikte ek olarak şunu söylemek isterim : sorun sütünüzün azaması değil, tam tersine sütünüzün bolluğu :) Daha doğru bir deyişle süt akış hızınızın fazla olması. Sadece elinizle sıktığınızda fışkırması, elinizle rahatlıkla bir bardağa sağabilmeniz bunu gösteriyor. Lütfen süt arttırmak için herhangi bir yöntem denemeyin, sorunu daha zor hale getirebilir.

Süt akışı fazla hızlı olduğu zaman bebekleri rahatsız eder (hem boğulur gibi olmalarına neden olur, hem de hızlı süt akışı fazla gaza sebep olur, reflüye benzer şikayetleri gözlemlemek mümkündür) ve memeyi red etmelerine yol açar. Biz bunu 4. ve 7. aylar arasında yaşadık. Hemen çözülmedi, ancak anlatacağım yöntemlerle emmeye devam etmesini sağlamak mümkün oldu. Kızım 20 aylık, hala emiyor :)

Elinize sağabildiğinize göre emzirmeden önce bir miktar sağın ve bebeği öyle göğsünüze yaklaştırın. Göğüsteki ilk hızlı akışı alırsanız bebeğin emmesi kolaylaşır. Eğer memeye yaklaşmak dahi istemiyorsa (rahatsızlık hissini hatırladığı için memeye yaklaşmak dahi istemeyebilir, ya da memeye yapışıp ilk süt akışı başlar başlamaz kendini geriye atıp ağlayabilir) ayağa kalkın, bebeği önce omzunuza alın. Kıyafetinizin üst kısmını çıkarabilirsiniz. Önce omzunuzda biraz sakinleşsin, hafifçe sallanın. Omzunuzu emmeye başlasın. Sonra ayakta kalmaya ve sallanmaya devam ederek bebeği yavaşça önce kollarınızın, sonra da göğsünüzün hizasına getirin. Ayakta ve sallanarak emzirin. Emzirmeler arasında sık göğüs değiştirmeyin. Bir emzirmede tek göğsü verin. Bir sonraki emzirmede de aynı göğsü önerin. 3. emzirmede diğer göğüse geçersiniz. Emzirilmeyen diğer göğüs fazla şişerse sağarak rahatlatabilirsiniz.

Sık emzirmeye çalışın, böylece göğüsler fazla şişerek bebeği rahatsız eden hızlı süt akışına sebep olmazlar. Elle sağabilseniz dahi elektrikli bir pompa edinmenizi öneririm, daha kolay sonuç alırsınız.

Başka bir sorunuz olursa  lütfen yazın. Bu sorunu yaşayan çok anne var, bu şekilde üstesinden gelebilirsiniz, içinizi ferah tutun.


Kozzy

http://www.nurturia.com.tr/questions/c0f91746-22b5-4192-b0ad-a13a00ff0d7a/3/gunduzleri-emmeyi-reddediyor

benzer konuda actıgım baslıgı okuyun ıstersenız, arkadaslar cok yol gosterdıler sagolsunlar ama bızde durum duzelmedı ne yazık kı..habibe_88

Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. 

Nagehananne senin sorularını cevaplayayım ilk önce:saate bakarak emziriyorum 2 en fazla 3 saatte acıktığını düşünerek ama hala ne zaman ne için ağladığını kestiremiyorum çünkü sakin bir bebek tek derdi kucak aç olsa bile kucakta susuyor . İkİnci sorunuza gelince istekle başlayıp iki çekip bırakıyor ama ben yutkunmasına bakıyorum o sırada yutkunmuyor Kİ sütüm yetersiz mi sorusu bu noktada aklıma geliyor :( o istiyor ki başlar başlamaz emmeden gelsin.
birde Küçüklükten beri memede kalmayı sevmeyen bir bebek doyduğu zaman mememi asla almaz en fazla emiş süremiz 10 dk dır.
sessiz ortama gelince 4 te kalktık gece emmek için yine ağlayarak bıraktı ama mamayada saldırmadı beni düşündüren şeyler bunlar:(
Söylediklerinizi yapacağım hepinize tek tek teşekkür ederim inşallah önerileriniz işe yarar.


habibe_88

ha birde sıkınca süt geliyor ama hiç göğüslerim sütten sertleşmiiyor:(Cevaplamak için Üye ol