Bebeğim kaç aylıktan itibaren ne kadar televizyon izleyebilir?

sema51 soruyor: 10

Bebeğime henüz TV izletmeye başlamadım. Geçen gün komşumuza uğradım, gittiğimde televizyon açıktı, hem de bebek kanalı da değil, normal televizyon kanalı, benimkinden küçük bebeği var ve bebek TV'nin yakınında oyalanıyordu. Ben daha hiç izletmedim dedim,  o da bakmıyor doğru dürüst zaten ses oluyor evde dedi. Annem de aynı gerekçe ile geldiğinde kendi izlemek istediği kanalları açmak istiyor ama izin vermiyorum, bozuluyor gibi de. Ben mi abartıyorum acaba diye düşündüm, fikirlerinizi almak istedim.


* Bebeğiniz kaç aylıktan itibaren televizyon izlemeye başladı?
* Günde ne kadar süre TV izlemesine izin veriyorsunuz?
* Hangi kanallar en uygun, reklam vs. yayınlanıyor mu çocuk kanallarında?
* Doğrudan izlemiyor olsa, o başka bir şeyle ilgilenirken yanında kendi izleyeceğiniz programı açıyor musunuz?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


fatos

Oğlum 5.5 yaşında ve hala evde tv açılmaz. Hem beyin gelişimi, hem çeşitli hastalıklar, hem sosyallik açısından ne kadar geç, o kadar iyi. 

Ayrıca 3 yaş altına Fransada tv izletmek yasak. Şu da oğlumun tv izlememesi ilişkin yazdığım bir yazı https://yagizlahayat.wordpress.com/2013/10/21/yagiz-ve-televizyon/


fatmaank

Benim kızım da 3.5 yaşında, hamileyken TV'yi bir yere bağışladım gitti, hala evimizde TV yok, iki yaşından sonra babası ipad vermeye başladı, kısıtlı ve kontrollü veriyorum ama o bile gereksiz ve zararlı bence. Abartmıyorsunuz, aynen devam edin derim.


mutluannelif

2 yaş benim için sınırdı, o da tv değil, çizgi filmler için. TV tüm gün hiç açılmaz bizde. Haberleri ve merak ettiğim tv programlarını hep netten takip ediyorum. Kızım 1,5 yaşında tanıştı çizgi filmlerle, 2 yaşı uygulayamadım, hasta olduğum bir gün kızım çok sıkılınca açmıştım. Aslında düşününce onun için erken değildi çünkü o zaman bile çok güzel takip ediyor, konulara hakim oluyordu, benim filmlerden aldığım zevki o da alıyor diye düşünmeye başladım sonradan. Elmo dvdleri çok izledi, hala da izler bazen. Televizyondaki çizgi filmleri bazen açıyoruz ama film aralarında o kadar çok reklam var ki ne zaman açsam pişman oluyorum. Sonra yine DVD lere dönüyoruz. İpad, akıllı telefon hiç kullanmıyoruz. Günde en fazla 1,5 saat çizgi film izleme hakkı oluyor.

Siz çok iyi yapıyorsunuz, bozulanı, dır dır edeni hiç önemsemeyin. Bebekler de çocuklar da en kıymetlilerimiz.mustafamami

ben de iki yaş sınırını uygulayamadım. nasıl başladık hatırlamıyorum aslında ama bizde de çizgi film harici birşey pek açılmıyor. zaten açsak 'bu güzel değil' diye çevirttiriyor. bazen 'biz büyük kanalı izlicez' diyoruz, orta bir yol buluyoruz. bazı çocuk kanalı var, çocuk kanalı demeye bin şahit ister. onları kurmadık. beğenmediğimiz şeyleri 'bu güzel değil' filan deyip çevirmeye çalışıyoruz. ben 'bakmıyor ki'ye de inanmıyorum, bakmasa bile sürekli algıları açık dinliyorlar sonra da çocuk birşey dediği zaman 'aaaa nerden de öğrendi bunu' diyorlar. illa bakması şart değil yani. bir başladınız mı kesmek çok zor, hele tabletti telefondu ne kadar geç öğrenirse o kadar iyi. bizim telefonlarda oyun vs yok, indirilen birşeyler olduğunu da bilmiyor. sadece kendisini çektiğimiz videolar var onlara bakıyor 'dedeyi aç' filan diyor... o da çok sınırlı. yani çocuk bakmıyor diye evde evlilik programı, reklam vs dinlemesi gerekmiyor... ne kadar geç o kadar iyi... birkaç gündür tadilat olduğu için salon kapalıydı, tv filan yoktu. babasıyla çok güzel oynadılar, dün biraz toplayınca hemen yine tv aç demeye başladı. biz de hazır azalmışken ve havalar da güzelken ne kadar azaltırsak o kadar iyi diyoruz... uzun oldu ama sonuçta siz haklısınız :)) 


mustafamami

bizde TRT çocuk, minika (go olmayan) ve yumurcak var sadece. cartoon network, disney filan kesinlikle açmıyoruz. reklam hepsinde var maalesef. TRT'de bile niye var anlamak mümkün değil. hem abu cuburla mücadele yapalım hem de aralarda her türlü abur cubur reklamını izliyolar. reklam başlayınca başka kanala geçiyoruz biz hatta 'reklam başlayınca haber ver' dedi babası, kendisi söylüyor çeviriyoruz. bir ara change.org'da bir kampanya vardı TRT Çocuk'ta reklam olmasın diye ama pek ses getirmedi. ninay

Merhaba ben cocuk gelisimci olarak 15-20.dk fazla izlenmemesi taraftariyim krestede o sekilde yapiyoruz


ysfmm

bende herkes izletiyo n var ki deyip izlettim çooooook pişmanım. şimdi hiperaktivite hatta daha ilerisi olabilir ihtimaliyle nörolog psikiyatr geziyoruz. sakın sakın sakın nolur kimse çocuğuna tv izletmesin. şimdiki aklım olsa hiiiiç açmazdım. tv deki renkler hareketlere bakiyim derken minnacık beyinleri çok zorlanıyomuş yani bildiğin motor çok çalışıyo yanıyo. sonra dikkat eksikliği otizm e kadar gidiyo. bende duymuştum ama millet izletiyo olmuyo diyerek izlettim. bunları yabana atma gerçekten bebişine Allah sağlık versin. izletmeyin. herkesede duyurun izletmesin kimse bebişine.


sinemmom

izlemesin boşverin.bizde tv yok :)m_eymen

Ben de gündüz hiç açmıyorum. Dizi, film hiç birşeyim yok. Akşamları da kısıtlı açıyoruz. Onu da eşim izliyor. Biz elele tutuşup geziyoruz evin içinde. Ancak şunu dikkat ettim. Evde tv  açılmadığı için bi yere gittiğimizde dikkatini daha çok çekiyor. Yalnız çok kilitlenmiyor. Ama yine de 1 sene böyle gidecek. Zaten önümüz yaz. Fırsat olmayacak bile.


kayaveannesi

ekran görüntüleri ve sesler çok hızlı aktığı için bebekler için kesinlikle uygun görmüyorum ben...1,5 yaşından sonra biraz biraz baby tv ye bakıyorduk sadece, ninniler falan o da... kuzeni yollamıştı winnie the pooh cdleri,onlara merak saldı bi ara...çok uzun geliyor sonuna kadar izleyemiyor çoğu zaman, genellikle hep birlikte izliyoruz daha çok dvd de animasyonlar... bir de da vinci learning kanalı açılır haftasonları...artzooka ve yaratıcılık-bilim içerikli pogramları izliyoruz birlikte, bir çoğunu zaman buldukça evde uyguluyoruz...tv de izlediği tek kanal ve programlar da vincide diyebilirim özetle... onun dışında zaten haber falan izlediğimiz yok, uyuyunca dizi-film keyfi yapıyoruz o kadar...

bi gün kayayı dr kontrolüne götürmüş,bekleme salonunda bekliyorduk...tv açıktı tabiki ve reklamlarda şimdi pek moda olana pramparça dizisinin fragmanı vardı...kaya birden " aa paramparça, cansuya şimdi araba çarpçak anne! diye atlayıverdi, tüm gözler kaya da tabi, nerden biliyor diye... ben kıpkırmızı olmuşum, çocuğa bunları seyrettiriyorum diye:/ gerçek eve gelince anlaşıldı, ilk bölümde kıza araba çarpıyormuş gerçekten ve kaya bu sahneye evde anane ve dedesi izlerken denk gelmiş ve unutmamış.... gerçekten müthüş bi hafıza var çocuklarda ve anlık ta olsa gördüğü herşeyden etkileniyorlar...aman dikkat diyelim!
 
sevgilerCevaplamak için Üye ol