Yenidogan bebegin beslenmesi

ozcos soruyor: 9

selam.. kafam cok karisik :(

bebegimi 37 haftasini 3gun gece normal dogumla dunyaya getirdim. Sutum hemen gelmedi.kan sekeri yuksek diye bir sure mama vermemek icin direndim. sonra da sut gelmeyince mecbur mama verdim. şırınga ve eldivenle.. hastanedeyken 3 satte1 30cc mama veriyorlardi. cikarken 6saatte1 verseniz yeter dedi doktor ve bebek sarilik oldu!!1gece fototerapi aldik ve 3 saatte bir 60cc seklinde beslemeye basladim sariligi iyice gecsin diye.. hala da benzer sekilde devam ediyor besleme. su anda 11 gunluk.. bebek 3200 gram. her uyandiginda once meme veriyorum ama sutum pek yetmiyor gibi geliyor, saginca her ikisinden 10-15 cc anca geliyor. artik sarilik degerleri normale dondu ama 3 saatte1 meme verip  emme durumuna gore de 40-50 cc mama veriyorum.
sorun su: bebek 4-5 saat hic uyanmiyor. uyandirmazsam uyanmiyor hatta. cok da zor uyandiriyorum. mamayla karni cok doydugundan mi acaba? uyaninca da memeyi tutamiyor bir turlu, tutturmak icin en az 1-1,5 saat ugrasiyorum. tutunca emiyor. ama uyukluyor surekli. gozleri hep kapali.. 10-15 dk emiyor basarabilirsem.. ben nerde yanlis yapiyorum??

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


pukaa

sorunu hem bir anne hem de bir ebe olarak  cevaplamaya çalışayım. anladığım kadarıyla bebeğin ilk başlarda seni emememiş. o yüzden meme başını hemen tutamaması normal hep uyuduğunu yazmışsın bilirubin düzeyi normale dönsede bebeklerde yine de biraz uykuya eğilim devam ediyor gün geçtikçe bu azalacak sütün yetmediğini yazmışsın sana tavsiyem bol dereotu, su ve kefir içmen rezene çayıda sütü arttırır ve düzenli aralıklarla sütünü sağ sen süt sağdıkça beyin daha fazla süt üretimi için sinyal gönderir bebeğin meme başını daha rahat tutabilmesi için emzirmeden 2dk önce memeni sağ çıkan meme başını dah kolay tutar uzun süre uyanık demişsin peki gece uykuları nasıl yani devamlı mı bu şekilde uyuyor uyandırmak için bebeğini dik bir şekilde havada tutmayı dene çoğu bebek buna tepki verir gözünü açar emzirmede sorun yaşıyorsan hastanelerde emzirme danışmanları var ya da bir ebeye git rica et seve seve sana gösterirler


fistikcik

Merhaba,
Sarılık tehlikesini atlattığınıza göre mamaya artık mecbur değilsiniz. Yaşadıklarınızda pek çok faktörün etkisi var :

Bebeğiniz düşük ağırlıklı doğduğu için memeyi tutarken hemen yorulup uyuya kalıyor. Hatta büyük ihtimalle memeyi nasıl dopru kavraması gerektiğini bilmiyor.  Doğru ememediği için süt akışını sağlayamıyor, süt akışlı yavaşlar yavaşlamaz da uyuyakalıyor.

Kilosu artık normal bir değerde olduğuna göre bence bebeğiniz talep etmeden mama takviyesi yapmanız gerekli değil. Bebeğinizi önce emzirin. Uyuyakalırsa dokunmayın ve mama takviyesini hemen vermeyin. (Eğer uyuyamaz ve huzursuz olup ağlarsa elbette verebilirsiniz) Artık sarılık tehlikesi yok, acıkırsa uyanır, korkmayın. Büyük ihtimalle az emdiği için kısa süre içinde acıkacak ve uyanacaktır. (Az emmesinin sebebi göğsü dopru kavrayamamasıdır). Bu uyanmasında şuradaki kaynaklarda gösterildiği şekilde bebeği memeye tutun.
Doğru ve yanlış kavrama şekillerinin videoları  :
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

Doğru emzirme pozisyonları :
http://www.florence.com.tr/saglik-rehberi/basarili-emzirme.html

http://www.lansinoh.com.tr/images/downloads/7865.pdf

Yanlış kavrama durumunda hem anne acı çeker, hem de bebek etkin ememediği (göğüsleri tam boşaltamadığı) için bir süre sonra süt üretimi azalabilir. Bebeğe süt yetmiyor sanıp mama vermek durumunda kalabilir. Oysa sütü vardır, ama bebek göğsü hatalı kavradığı için bir kısır döngüye girmiştir.

Doğru emzirmede göğüste yara oluşmaz. Bebek sadece meme ucunu değili tüm kahverengi halkayı almalı. Göğse üstten bakıldığında bir miktar kahverengi halka görünebilir, ama bebeğin alt dudağından hiç gözükmemeli.

Çok uyuklayan ve memeyi kavrayamayan bebeklerden şu soruda da bahsetmiştik :
 http://www.nurturia.com.tr/questions/f817fd42-fe9d-4f9e-8c96-a07700aa9a9b/1/nasil-emzirebilirim


ozcos

doktoruna gittik. 6 gunde 100gr kaybettigi icin mamaya devam ediyorum hic istemeyerek. 3 saatte 1 50cc. oncesinde de 25er dakika emiyor. sagdigimda yine pek sut yok, sutumun az oldugunu kabul etmem gerekiyor sanirim.. bebegim emdikce artmasini umuyorum. olmazsa da mamayla beslenecek caresiz.. doktor tekrar bakti emzirmeme ve bebegin emmesine, pozisyon gayet guzel, sorun yok dedi.. zaten kavradiginda ben parmagimi sokana kadar birakmiyor 20-25 dakika.. oradan anliyorum dogru kavradigini..meralp19

aynı sorunları bende yaşadım sarılıktan dolayı bebek sürekli uyuyor bende hep uyandırıp emzirmeye çalışıp sonra mama verirdim ancak benim oğlum mamaya alıştı ve emmemek için çok direndi pompayla sağıp verdim ancak bi süre sonra sütüm kesildi. eğer sarılığı geçtiyse uykudan uyandırıp beslemeyin derim o aç olsa zaten uyanır benim oğlumda öylleydi zorla uyandırıp beslerdik annem çok kızardı yapmayın o aç olsa zaten ağlar derdi hep ama ben dinlemedim uyandırıp besledim keşke yapmasaydım çünkü çocuk çok huysuz alışıyo mışıl mışıl uyuyan oğlum 3-4 aylık olunca uyumaz oldu hala da öyle sürekli uyanıyo çocuğu biz bu hale getirdk şimdi sıkıntsnı çekiyrz ama insan sarılık söz konusu olunca korkuyo uyku falan düşünmüyo. anladığım kadarıyla bebeğin 2 haftalık 3 saatte 150 cc çok değilmi benimki 3aylıkken ben 3 satte bir 120 cc verydm kilosuda gayet iyiydi bence mama kutusunun üstündeki hazırlama talimatına göre ver derimnynnoa

Benim 5 aylık kızlarım 3 saatte 180cc'ye yeni geçti çok fazla değilmi 150cc bu doktorlar niye böyle :(


serra77

Ayni sureci tam anlattiginiz sekilde bende yasadim,kizim 2590 gr dogdu.Hem anne sutu hemde preaptamil ile beslendi. Once emip sonra biberon ile besliyordum,hicbirseye alismadi biberon alip emmeyi birakmadi,gayet saglikli bir canavar su anda:-)

Yani hicbirseyi yanlis yapmiyorsunuz kizimda 4-5 saat uyurdu, bizim dr. Uyuyan cocugu uyandirma demisti,ben uyandirmiyordum.


meralp19

bencede çok fazla çocuk çatlar ya ve 2aylık olunca gaz problemi çok olur çünkü mama daha çok gaz yapıyo


meralp19

serra77 seni tebrik ediyorum çünkü banada çocuğu uyandırmayın diyen çok oldu özellikle annem ama ben dinlemedm şimdi onun acısını çekiyorum çok huysuz alıştı ve uyumuyo uyanıp duruyo


ozcos

150 degil 50 cc veriyorum :) 3 saatte 1 50 yazinca 1 ve 5 birlesmis gibi olmus..Cevaplamak için Üye ol