oyun terapisi

ayseltahin soruyor: 5

bir doktor arkadaşımız kızım öykü'nün güvensiz bağlanma geliştirdiğini söyledi..ben internetten araştırdığımda oyun terapisi diye birşey olduğunu ve bunun çocuğa güvenini kazandırmada faydalı bir yöntem olduğunu okudum..bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan annelerden bilgi ve tecrübelerini benimle paylaşmalarını rica ediyorum..merak ettiğim oyun terapisi kimler tarafından yapılıyo ve böyle bir durumda olup ta oyun terapisinin faydasını gören var mı?merakla cevaplarınızı bekliyorum..

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


AOA

Merhabalar.. Benim oğlum 8 aydır destek alıyor, bunun ilk 2 ayı oyun terapisiydi. Çocuğun sorununun ne olduğuna bağlı aslında fayda görüp görmemesi. Bize faydası dokundu. Konusunda uzman bir merkeze gidebilirsiniz, biz bir pedagojik psikologla çalışıyoruz. Bir de kızınız kaç yaşında acaba?


ayseltahin

valla gelişim psikolojisi dalında bir üniversitede doktor arkadaşımız kızımda güvensiz bağlanma sorunu olduğunu söyledi..benim annesi olarak koruyucu davrandığımı bazı davranışlarına ket vurduğumu ve bundan dolayı da kızımın güvensiz koşullu bağlanma geliştirdiğini söyledi..kızım sadece aile içindeki kişilere güveniyor..dış dünyaya karşı kaygılı ve güvensiz sorunu bu sanıyorum..kızım 3 yaşına girecek bir ay sonra..ne tür merkezler kastınız,onu anlayamadım..psikolojik destek merkezleri mi?aydınlatırsanız sevinirim..çünkü biz çorumun bir ilçesinde yaşıyoruz..burda o tür yerler yok..gerekirse çoruma götüreceğim o tür merkezler varsa..bu arada cevabınız için çok teşekkürler..


ozge_oyku

Merhaba,

Oyun terapisini, oyun terapisi eğitimini almış psikologlar uygulayabilirler. Oyun terapisi çocukla çalışırken kullanılan yöntemlerden biri. Sorununuzla ilgili tek çözüm yolu gibi düşünmeyin. Bulunduğunuz yerde, il merkezi ya da ilçede iyi bir oyun terapisti bulamayabilirsiniz. Ama çocukla çalışan bir psikolog varsa ya da çocuk psikiyatristi varsa ona götürebilirsiniz. Mutlaka sizin için önerileri olacaktır.
Çocuğunuzun dış dünyaya güvensizliğini aşabilmesine yardımcı olarak, onu bir anaokuluna başlatmanızı da öneririm. Zaten gittiğiniz uzman kim olursa olsun, önce bunu önerecektir. Kısa zamanlı olarak başlar, önce siz de ona eşlik edersiniz, zamanla saatleri arttırırsınız. Bunun dışında bol bol sosyal ortamlara girmesini, parklara, yaşıtlarının olduğu yerlere gitmesini ve yaşıtlarıyla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.


AOA

Merhabalar, aynı fikirdeyim. Eğer diğer insanlarla iletişim sorunu varsa en kısa zamanda kreşe başlatmak en doğrusu. İlçede bulamayabilirsiniz ama Çorum'da uzman bulabilirsiniz. Ya da seçeceğiniz kreşin iyi bir psikolojik danışmanı varsa o da sizi yönlendirebilir.


ayseltahin

çok  teşekkürler ediyorum gerçekten..bana yol gösterdiğiniz için..zaten kreşe verme fikri benim de aklıma gelmişti..daha doğrusu bulunduğum ilçede kreş yok fakat anaokulu var yalnız 3 yaşından itibaren alıyorlar..yaş gruplarına ayırıyorlar..ben de bu sene başında ilk başta haftada iki kez yarım gün şeklinde sonra dediğiniz gibi kademeli olarak saati artırmak suretiyle göndermeyi düşünüyordum..cevaplarınızı okuduktan sonra daha bir ikna oldum bu konuda..valla zararın neresinden dönsem kardır diyorum..ve çocuğumun bunu aşacağı konusunda umutluyum..tekrar teşekkür ediyorum size..Allah hepimizin çocuğuna mutlu,sağlıklı,sevgi ve güven dolu bir ömür versin..Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

2ay 10 gunluk bebek 12

berilimmmm
Son: Berilimmmm,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,