çocuklar için göz muayenesi

melay soruyor: 10

çocuğunu göz doktoruna götüreniniz var mı? 2 yaştan sonra muayene gerekiyormuş diye biliyorum ama daha götüremedim ben çünkü götürsem de muayene edemeyecek kesin doktor:(

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


dhmarangoz

Ben götürdüm ama ağlamaktan ne hallere geldi anlatamam:( Çok önemli göz tembelliği ve bir çok göz kusuru erken yaşta teşhis edilebiliniyor yaş ilerledikçe tedavi imkansız. Kızımın kuzeni 11 yaşında farkedildi ve artık çok geç 1 gözü ile idare etmeyi öğrenmiş çok geç farkedilmiş.


Kaymacina

Doktorumuz bizede 2 yaşında götürülmesi gerektiğini söyledi. Bilmiyorum zor olur gibi geliyor bana.

nisan mart gibi götürmeyi planlıyorum ben.


Damla

Ben götürdüm, özellikle çocuklarla tecrübesi olan bir doktor seçmenizi öneririm. Gayet güzel muayene etti Ilgaz'ı. Ama biz geciktiğimiz için 32 aylık falandı sanırım.


khan

Gözün optik bozukluğu artık giderilmesi çok kolay bir problem. Önemli olan, özellikle iki göz arasında görüş farkı olduğunda, göz tembelliğinin erken teşhisi ve tedavisi.

Çok küçükken çok kolay bir şekilde beyne tekrar bozuk gözden gelen sinyalleri değerlendirmesi öğretiliyor, hatta çok çok erken başlandığında beyin daha sinyalleri görmezden gelmeye başlamadan müdahale ediliyor. Ama 10 yaşından sonra beyinin gözler arasında iyi gözden yana bir seçimi oluyor ve hiç bir zaman tam olarak giderilemiyor bu durum.

Benim sol gözüm 5, sağ gözüm 2 numara. 9-10 yaşında farkedildiği için göz tembelliği tedavisine de geç başlanmıştı, bir faydası da olmadı (10 yaşındaki bir çocuğun günün belli bir saati bir gözü kapalı dolaşmaya ikna edilmesi ayrı bir problem. Küçüklerde daha kolay olur sanırım). Siz bir şey yapmazsanız çocuktan göz bozukluğu sinyali de alamayabilirsiniz. Ben "sağ elim daha iyi çalışıyor, sağ gözümün de daha iyi görmesi normaldir o zaman" gibi bir mantık geliştirip pek ses etmemiştim mesela, tesadüfen yapılan bir kontrolde ortaya çıktı.

Bence 2.5 yaşına gelmiş oğlunuzu artık götürmeniz gerekir. Göz doktoru çocuklar için eğlenceli bir yerdir aslında, aletler edevatlar, ışık çıkaran türlü şeyler. Göz bebeklerini büyüten bir damla damlatılır bazen göze, o bile garip bir deneyimdir :) Olayı biraz ballandırarak, işini de bilen bir doktorun yardımıyla çok problem çıkacağını sanmıyorum. Eğer bir bozukluk varsa geç teşhisi tüm yaşam kalitesini etkileyecek bir problem, bir şekilde ikna etmeniz lazım.


melay

TEŞEKKÜRmelay

TEŞEKKÜR EDERİM


melay

:D bu hatalarımızı silemiyoruz sanırım daha yazım bitmeden onaylamışım :D  neyse hepinize teşekkür ederim en kısa zamanda götüreceğim utkuyu bir göz doktoruna.

khan bende de var aynı problem erken farketmiş annem 4 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum ve küçükken tek gözüm kapalı gezdim hep umarım aynı şeyler çocuğumun başına da gelmez tekrar teşekkürler .


pratikanne

Oncelikle cocuk doktorunuzun zaten cok buyuk bir goz kusurunu (uyum, sasilik vs) farkedebilecek kapsitede olmasi lazim. Bize cocuk doktoru bir problem gorup de onceden gondermedigi surece 4 yasindan once goz doktoruna gondermeye gerek yok dediler. Ama Kipircan'in 2 yasinda once goz doktoruna gitmesi gerekti. Onu da uzmanligi cocuklar olan bir goz doktoruna goturduk. Onlar bir sekilde idare ediyorlar.
1. elleri hizli.
2. ofiste oyuncak, resimler ivir zivir ile dikkat cekebiliyorlar.
3. alet edevatlari cocuk boyuna uygun.
Bu yuzden gideceginiz varsa uzanlik alani cocuk olan bir goz doktoru bulun derim.senayc

Tesadüf bu olsa gerek, biz az önce göz doktorundan geldik. yiğit 28 aylık, kayma var mı diye tereddüt ediyorduk. İçimiz rahatladı. yiğit le önceden konuştum ben,göz doktoruna gideceğiz diye. Sana aç-kapa   aç kapa gözlerini diyecek dedim. Nereden öğrendiyse ''doktorlar iğne yapar'' dedi!!! okuldan duydu sanırım,biz hiç öyle bir şey söylememiştik halbuki. yok dedik bu göz doktoru,sadece gözüne bakacak,arkana bakmayacak(akciğer kalp kontrolünü söylüyor)

Çokkk kısa sürdü muayene. 5 dakika felan. Yiğit benim kucağımda oturdu,doktor gözlerini kontrol etti.
bize göz kayması gibi gelen burun basıklığından meydana gelen ve normal bir şeymiş. büyüdükçe geçermiş. iyimiş normalmiş.
1 sene sonra yeniden kontrole gelin dedi.
Çok alerjik dedi,biliyorduk zaten. muhakkak şapka kullanın güneşe karşı dedi. .Bahar yaz dönemi  çok zor geçiyor,güneşe de alerjisi var. sürekli kaşınan ve kırmızı gözler.  alerji başlayınca yeniden gelin dedi.
Hatta ben şimdi hatırladım,geçen yaz da çocuk doktoru gözü için alerji damlası vermişti.


alkan

damla, khan, doktorun iletişim bilgilerini rica edebilir miyim sizden?Cevaplamak için Üye ol