yüz sekli

hya soruyor: 3

merhabalar benim oglum 10 aylik. ilk dogdugu zamanlar sürekli sol tarafina yatiyordu bu yüzden sol tarafi düzlesti. yani iki yanagida orantisiz. sag taraf normalken sol taraf daha sönük duruyor. simdiye kadar pek kimse bunu suratima söylemedi. ya gercekten anlasilmiyor sadece ben farkediyorum yada insanlar bunu yüzüme söylemiyor. sizin tecrübenizi sormak istedim. onu sürekli sag tarafina yatiriyorumm sizce bu vakitten sonra bir faydasi olurmu yoksa kafa sekli sadece ilk 2-3 aydan sonra degismezmi. simdiden tesekkürler

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


gulcinozden

merhaba.Benimde oğlum 10 aylık şuan.3 aylıkken sağ yanağının daha dolgun olduğunu farkettim dudağını bile aşağı çekiyodu sanki.Geçmiş fotoğraflara baktıkça doğduğundan itibaren olduğunu farkettik.doktorumuz anne rahmi yatış pozisyonuyla ilgili olduğunu söyledi içimizin rahat etmesi için yanağından ultrason çektirdik.demek istediğim bizimki doğumdan önceki yatışından sizinkide doğduktan sonra yatış şeklinden kaynaklanıyor.doktorumuz hiç önemsemiyo bu konuyu 2 yaşına kadar geçmiş olur diyo bu şekilde çok bebek olduğunu söylüyo.siz yine sağ tarafına yatırmaya devam edin bende biz öyle yaptık.


handepamuk

Yüz şekli değişir, kafa yüz kemiklerinin gelişimi çok uzun yıllar devam eden bir süreçtir.(Ergenlik dönemi sonuna kadar..)
Hatta parmak emen ve çene kemiğinde anomali oluşan çocukların bile bu alışkanlığı 4 yaşında bırakmaları yüz şeklinin normale dönmesini sağlar..Doğumsal bir asimetri durumu yoksa düzelecektir..


Meryem_

Tek tarafa yatmasi sadece yuzunde degil boyun kaslarinda da asimetriye neden olabilir. Tabii ki gec degil. Sol yanina yatmaya meyilli olacaktir haliyle, diger yone yatirin mumkun oldugunca. Bizim oglumuzda benzer sorun vardi, ilk aylarda ters yone yatirarak cabucak atlattik. Handepamuk'un cevabina katiliyorum ben de. Cevaplamak için Üye ol