yabancılara nasıl engel oluyorsunuz?

MCA soruyor: 10

ben istanbul'da oturuyorum. kızımı dışarı çıkardığımda sürekli tanımadığım kişilerin sevme çabalarına maruz kalıyorum. tamam eskiden tatlı bir bebek gördüğümde bende severdim ama asla ellemeye-öpmeye kalkışmazdım. insanların bebek eline dokunmak gibi bir hobisi olduğunu bilmezdim. kızımın dişleri çıkıyor ve eli devamlı ağzında. kızımın elini tutan kişi belki hasta, belki o eliyle sigara içti, belki burnunu karıştırdı vs . neden bebeğim bunları alsın ki. izin alıp sevmek isteyenlere ''uzaktan lütfen'' diyorum. ama teklifsiz öpmeye kalkışan özellikle kaşla göz arasında elini tutuveren o kadar çok oluyor ki. hemen elini siliyorum. insanları kırmak istemiyorum ama bu el tutma işi beni benden alıyor. ukala, aman ne değerli bebekmiş gibi şeyler söylenmesin arkamdan. ne yapmam lazım, bu tip düşüncesiz insanlara nasıl engel olurum?

Bu soruyu cevapla


82 Cevap


MCA

tiara, kibarca uyarmakla olmuyor bazen. aman ne değerli bebekmiş sanki bi senin var diyorlar.

momoveannesi, kedi ve yavrusu örneği çok isabetli olmuş.

nilşafak, bizde uzun süre o şekilde gezdik. şimdi yaz geldi çocuk etrafı tanısın güneşlensin diye yönünü çevirince beter oldu herşey.

nergiskokusu, acaba aynı yerde mi oturuyoruz? bahçelievlerde misiniz? sağlık ocağı hemşirelerimiz aynı kişi olabilir.MCA

mert55, antibakteriyel mendiliniz ne marka?
benim sorunum sadece hastalık bulaşması değil, istanbul gibi bi yerde kimin ne olduğu, az önce o ellerle ne yaptığı belli değil. neden bebeğim onu yalasın ki?


asyanin_annesi

Tabii asil anne baba temiz olacakki etrafi 2. Planda dusunmek lazim.

Valla o sirada birazda etkiye tepki oldu herhalde gozumun onunde flaslar patladi:) İtip kakmak olsa yine iyi bariz tekme attim kadinin cantasina:/


fistikcik

Bazı cevaplar gerçekten çok şaşırtıcı...
Steril bir dünyada yaşamıyoruz, yaşayamayız da (Yaşamamız doğru olmaz ayrıca). Mikroplar sadece öpmekle, dokunmakla geçmez. Örneğin grip virüsü sadece aynı ortamda bulunmanızla geçebilir. Daha önce hastalığı taşıyan başka birinin dokunduğu bir yere dokunmakla geçebilir. Siz bebeğinizi kimseye elletmezken aklınıza dahi gelmeyecek yerlerden mikrop bulaşabilir. Böyle yaşanmaz.
Elbette açık bir hastalığı bulunan kimse küçük bir çocukla temas kurmaya kalkmasın. Ama genellikle insanlar bu hassasiyeti zaten gösteriyorlar. ("Nezleyim, yaklaşmayayım" diyorlar). Daha az hassasiyet gösterilen bir konu ne yazık ki sigara. Sigara içen biri kızıma yaklaşmak istediğinde ellerini yıkamasını istiyorum kendisinden. Ama bu mevzunun dışında kimseye kızıma yaklaşmayın, ellemeyin demedim, demem de.
Bir kere kızımın kendisi yenidoğan zamanlarından beri kimin kendisiyle temas kurmaını istediğini, kimin ise istemediğini çok açıkça belli eder. Hoşlanmadığı birine asla gitmez. Ama öye yandan da çok sıcakkanlıdır, daha yeni tanıştığı insanların (otobüste yanımızdaki bir yolcunun mesela) bile kucağına gider, onunla iletişim kurar.
"Ellemeyin, yapmayın" diyerek (hatta bu sözcükleri telaffuz etmeye bile gerek yok, insanların yaklaşmasından rahatsızlık duymak dahi yeterli. Bebekler herşeyi hisseder) çocuklarımıza insanlarla iletişimin sakınılacak, çekinilecek, korkulacak bir şey olduğunu öğretiriz sadece. Annem maalesef böyle bir kadındı. Bugün bazı durumlarda yeni insanlarla tanıştığımda duyduğum huzursuzluğun onun bu davranışından kaynaklandığını düşünüyorum.

Bulunduğunuz yerin imkanına göre çocuğun elini yüzünü yıkar ya da silersiniz. Bu kadarı yeter bu sorunu çözmeye. Çocuğunuzun insanlarla keyifle iletişime geçmeyi öğrenmesinden daha önemli değil.
Not : Kızım herkesin kucağına gitmesine, bir sürü kalabalık ortamda bulunmasına, kış aylarında uzak bir şehre seyahat etmesine, bir konferans salonu kadar insanla tanışmasına rağmen bugüne kadar -bizim çok hasta olduğumuz zamanlar da dahil- sadece bir kere hastalandı. O da nezle olan dedesi tüm aileye soğuk algınlığını bulaştırdığı zaman oldu. Dedesi kucağına almamıştı onu, ama aynı evde bulunmaları yetmişti. Virüs dışardaki onca insandan değil, aynı evde yaşadığı kişilerden gelmişti.


nilinmasali

Fıstıkcık kendi bebeğim üzerinden konuşursam,insanlara öptürmüyor olmam iletişimini hiç bi şekilde engelleyen bir durum değil,ben ilk sokaga cıktıgımız günden itibaren sürekli iletişim içinde olmasını sağlamaya calıştım tanıdık tanımadık herkese selam verdik,kedilerle köpeklerle konuştuk,vs vs şu an sokaga cıktıgımızda herkese laf yetiştirmeye calısan ,parkta kendi kendine arkadas edinen,bi ortama soktuğumuzda akranlarına ilk adımı atan gayet sosyal,kendine güveni yerinde,mutlu bir bebeğim var dolayısıyla yazdıgın konuda pek katılmıyorum,annemde bu konuda aynen benim gibi hatta bazen benden dahada fazla tepkili bir insandı,hayatım boyunca asla iletişim problemi yasamadım,asla kendimi ifade edememe insanlardan çekinme gibi problemlerim olmadı,hatta bu tavır istemediğim şeylere ''HAYIR''diyebilecek olduğumu fark ettirdi bana,şuan gerek evliliğimde,gerek iş hayatımda,gerek arkadas cevremde istemediği şeylere hayır diyemediği için yıpranan insanları görürken kızımada bunu öğretmenin önemini anlıyorum...

Ha hayatta herseyin önüne gecebilirmiyiz,konusunda kesinlikle katılıyorum sana gecemeyiz bu kesin, fakat ben en önce tedbir sonra tevekkül diye düşünüyorum ben elimden geleni yapayım gerisi Allahın takdiri...sedaozkan

Çok geniş olduğumu düşündüm bir an.  Geçenlerde mahalledeki terziye gittim, tonton terzi amcanın da torunu varmış, oğlumu öyle candan sevdi ki, ne olduğunu anlamadan pat diye yanağından öpüverdi. Samimiyetini de görünce ben hiçbir şey diyemedim zaten öpmüştü. Eve gelir gelmez yüzünü suyla temizledim.


tandemmom

Valla benim çocukları sokakta oynayan çocuklardan tutun,alışveriş merkezinde çalışan insanlara kadar herkes sevdi,öptü,sarıldı,mıncırdı...

Benim çocukların arası çok az olduğu için çok ilgi çekerler sokakta.Hiç sormadan lamburt lumburt kucağına alan,öpen de oldu.Hoşuma gitmeyen şeyler de oluyor elbet.Ama hiç kalbimi kötülemem bu konuda.Hele ki hijyen konusu en son aklıma gelir.Bu şekilde koruyamayacağımdan eminim çünkü.Bağışıklık sistemlerinin gelişeceğini düşünüyorum ve de görüyorum.
Sokakta mini mini ayaklarıyla oraya buraya koşturan,iki yandan toplanmış saçlarıyla tostoparlak bi surat görsem benim de içim coşar.Kimisi dokunarak gösterir sevgisini,kimisi uzaktan izleyerek.
Burda 1 milyon kere okumuşumdur yerim seni yorumunu fotoların altında.Demek bi çok nurti annesinin de içi coşuyor böyle güzellikler karşısında:)
Mesela bugün babu nun oğlunun o harika gülüşünü gördüm.İstedim yani öpmek hemde çok istedim:) Önce biraz öperdim sonrada muhabbet ederdim diye düşündüm fotoyu görünce:) 

Bi de sokakta bebe seven genç erkekleri çok tutuyorum.Dua ediyorum onlara inşallah çok güzel baba olsunlar diye.
Çocuklar sayesinde muhabbete giriştiğim insanlar bile var:) Her hafta gittiğim arkadaşımın yakınındaki takı pasajındaki ahaliyle çocuklar sayesinde epey bi yakınlık kurduk.Çocukları götürmezsem paralıyorlar beni:)
Ne biliyimmm yaa çocuklarımın ne kadar çok sevilirlerse o kadar sevgi yükleneceklerini düşünüyorum.
Kayınvalidem Toprak ilk doğduğunda öpemiyordu kıyıp,dedim öp şu gıdılarını, bacaklarını çek kokusunu, kan bi kere ya torunun olmuş sen dişlerini sıkıyorsun:)
Falan filan:)


tandemmom

Falan filan engel olmuyorum yani:) Evet sıkılıyorum bazen Allah biliyor.2 çocukla çıkıyorum, sürekli birileri bişiyler soruyor kafam karışıyor bazen.Ama şu ana kadar tepki göstermedim kimseye.

Ben çocuklara bırakıyorum esasında.Öpülmek istemezlerse kendim bile öpmüyorum.
Şimdiye kadar postacıyla bile gitmek istiyorlardı:) Ama bakıyorum Zeynep, halamın kızlarına bile canı istemezse pas vermiyor artık.Benlik kavramları oturdukça,istemediklerini püskürtmeye başladılar:) Hıı diyorum demek ki benim örnekliğim bu şekilde olmalı.Ona saygı duyarsam, o vereceği tepkiyi kendisi ayarlayacak.Herşeye yaklaştığım gibi yaklaşıyorum yani bu mevzuya.mert_mert

fıstıkçık bir an öle uzunca yazdığını görünce dedim kesin bir olay anlattı çoçuğumun saçına dokundular adamın kafasına indirdim gibi hahahaa.. valla çok doğru yazmışşın +100000 ..en başta kendinden koru biz aşı oluyoz eşimle hepatit b mesela ..çünkü burun buruna yatıyoz hep öpüyoz seviyoz yani.. geçiçekse bizden geçer ayrıca toplumda insan gripken bile yaklaşmıyor kimseye birde öle ciddi hastalık olup yanaşıcağını hiç sanmıyorum şahsen vicdansız insanlarda değildir bilinmez ama ...başka türlü şeylerden koruyalım mesela çoçuklarımızı 2 yaşında çoçuklara cinsel istismar en fazla olan dönemmiş..10 12 yaşında cinsellikle yeni tanışan çoçuklar en başta kucaklarına vermemek gerekirmiş..ben hep buna daha önem veririm 


baisy

yazıların tamamını okumadım ama eşimin arkadaşımın kardeşi bebekken öpülmekten dolayı uçuk kapmış ve uçuk sanırım beyne yerleşmiş, engelli olmuş ve 10 12 yaşına kadar ancak yaşamış, ayrıntısını bilmiyorum soramadım ama o asla emreyi öpmezdi ve anne babası olmamıza rağmen bize bile kızardı öpmemeiz için, bu arada kendisi genel cerrahi uzmanlığını yapan bi doktor.. bi bildiği var abartmıyorum yani,.. ha ben oğlumu öperdim de akrabalara öptürürdüm de sokakta yanaşmaya kalkan olmadı, olsa da kızardım belki ama tepki verirmiydim bilmiyorum genelde sakin biriyimdir..Cevaplamak için Üye ol