yabancılara nasıl engel oluyorsunuz?

MCA soruyor: 10

ben istanbul'da oturuyorum. kızımı dışarı çıkardığımda sürekli tanımadığım kişilerin sevme çabalarına maruz kalıyorum. tamam eskiden tatlı bir bebek gördüğümde bende severdim ama asla ellemeye-öpmeye kalkışmazdım. insanların bebek eline dokunmak gibi bir hobisi olduğunu bilmezdim. kızımın dişleri çıkıyor ve eli devamlı ağzında. kızımın elini tutan kişi belki hasta, belki o eliyle sigara içti, belki burnunu karıştırdı vs . neden bebeğim bunları alsın ki. izin alıp sevmek isteyenlere ''uzaktan lütfen'' diyorum. ama teklifsiz öpmeye kalkışan özellikle kaşla göz arasında elini tutuveren o kadar çok oluyor ki. hemen elini siliyorum. insanları kırmak istemiyorum ama bu el tutma işi beni benden alıyor. ukala, aman ne değerli bebekmiş gibi şeyler söylenmesin arkamdan. ne yapmam lazım, bu tip düşüncesiz insanlara nasıl engel olurum?

Bu soruyu cevapla


82 Cevap


ipekkusgoz

Bence daha çok annelerin yapılarıyla ilgili. Aynı çocuk aynı evlat için baba farklı ya da daha rahat düşünebiliyor, rahat davranabiliyor ama bence annelerin içgüdüsüne güvenmek gerekir.Eğer anne yabancılara karşı rahat bir tutum sergileyemiyorsa onu aman bir şey olmaz nolcak sanki bak ben nelere müsade ediyorum bir şey olmuyor demek çok doğru gelmiyor bana. Böyle bir konuda kim ne derse desin anne içini rahatlatamıyorsa yapacak bir şey yok. Benim de mesela bütün bu endişelerle birlikte ( ki 6. hastalığa sebep olan herpes virüsü o zamanlarda yanımızda olan görümcemden bulaşmıştı bence, çünkü ağzında uçuk vardı) ekstra bir durumum var.Şöyle ki kayınvalidem oğlana bakmak için 2-3 haftalığına bize geldiğinde maalesef gündüzleri ben evde yokken akraba, eş dost konu komşu gelip gidiyor. Tabii memleketten gelmiş olan ve uzun zamandır görmedikleri kayınvalidemi görmek istiyorlar doğal olarak. Bu arada kerem'i de görmüş oluyorlar tabii. Ama adım gibi eminim sadece görmekle kalmayıp öpüp, koklayıp, sıkıştırp neler yapıyorlardır kimbilir. Düşünsenize korktuğunuz, birebir görseniz içinizin fena olacağı herşeyi yapmış olabilirler fırsat bu fırsat deyip.Akşam geliyorsunuz eve anlıyorsunuz hemen ,birileri gelmiş kayınvalidenin eli ayağına dolaşmış. kolay mı hem çocuk bakıp hem misafir ağırlamak vs. Hemen belli oluyor halinden. Hem gelenler oğlana nasıl davrandılar, gelince ellerini yıkadılar mı, genel sağlık durumları nasıldı o gün, grip, nezle vs var mıydı. Hep bunlarla yiyorsun kendini. Ama soramıyorsun işte bunları. üstelik bunun yanında uyku saati, yemek saati vs aksadı mı , bu da çok öenmli bir sorun. Aksadığından hiç şüphem yok. Ben de yalnız kalıyorum oğlanla haftada 3 gün, neyin yetişip neyin yetişemeyeceğini az çok biliyorum.


mert_mert

insanların çoçuğunu sevmesi ne kadar güzel bişi ben çoçuğunu sakınan insanları anlamıyorum yani sevilmede ne gibi bir kötülük varki..heleki eş dost akraba ne zararı olucak valla o zaman cam fanusa koyalım bebekleri sokağa çıkarmayalım kimse ellemesin..birde bir yazıda okudum hele hele başka neler yapmıştır bebeğime mıncık mıncık etmişlerdir filan gibi bir yazı ...ya pes doğrusu valla diyecek bir lafım yok..


nilinmasali

ipekkusgöz +1,

Kayınvalidem kızıma cok düşkün ve hijyen konusunda haksızlık edemiyeceğim bir insan,bu konuda hakkını yemek istemem fakat,14 ay boyunca bir kez masalı onunla bir yere gönderdim,arkalarından 1-2 saat sonrada kendim gittiğimde bebeğim eşimin grip olmuş kuzeninin kucagındaydı,kayınvalidemle karsılıklı sohbet ediyolardı bu art niyet aranacak bir durum değil ama bence büyük bir düşüncesizlik,hem bebeği alan hemde veren bu kadarını düşünmeliydi..Bu kadar yakınımızdakiler bile buna dikkat etmiyolarsa hiç tanımadıgım insanlardan özen bekleyip işimi şansa bırakmamalıyım diye düşünüyorum..


nilinmasali

Sevmek sadece temasla olan bişey değildir ki bi güleryüzle iki kelime konuşulması,ses tonu mimikler algıları bu kadar güçlü olan bebeklere onları sevdiğimizi hissettirmeye yeter ,bebeğe dokunmak daha cok yetişkinlerin kendileri için yaptıkları bi davranış bence..


MCA

fistikcik uzun cevabınız için teşekkür ederim. lakin dediğim gibi benim derdim sadece hastalık bulaşması değil. bulaşmıyor da değilmiş bakın bikaç arkadaş neler yazdı bu konuda. sigara içenin elini yıkamasını istiyorum dediniz, peki sokaktan geçen bi yabancının az evvel sigara içmediğini nerden bilebiliriz? öyle her yerde nezleyim çocuğa yanaşmamayım diye düşünen nazik insanlar olmuyor malesef. bir ortamdayım çocuk fışır fışır burnunu çekiyor ama kızımın elini seviyor. benim esas derdim eli. diş dönemindeyiz eli hep ağzında diye yazmıştım zaten. sosyalleşme konusunda da düşüncem şudur. istanbul gibi bi yerde varsın bakkal amcanın kucağına gidecek kadar sosyal olmasın. hani biz küçükken büyüklerimiz tembihlerdi ya, bi amca gel sana şeker vereceğim derse gitme diye o hesap benimki.

nilşafak, +100000 de benden size :)) benim annem geniş davranmış hep bu konuda. yazmıştım beni de hep eleştirir diye. öyle davranmasına rağmen bende insanlarla mesafeli olmuşumdur. beni önce soğuk bulurlar sonra ısınırlar. tanıdığım biçok kişi de seni ilk gördüğümde hiç sevmemiştim çok soğuk bi tip demiştim der. kendime baktığımda annenin tutumuyla çocuğun ilerki sosyal hayatının alakası olmayabilir diyebilirim.

sedaözkan, eve geldiğinizde yüzünü temizliyor olmanız pek de geniş olmadığınız anlamına gelmiyor mu? :)

tandemmom, sizin çocuklarınız büyümüş ama. elbette bir süre sonra bende kızımı koruyamayacağım. emeklemeye başlayınca belki gidip bir ayakkabının altını yalayacak, böcek ellemeye çalışacak :)

mert55, cinsel istismara dikkat çektiğiniz için teşekkür ederim. gerçekten çok dikkatli olmalıyız Allah hepimizin çocuklarını korusun.

cegeda, oğlunuz 5 yaşındaymış, kim o demeden kapıyı açmamayı öğrenmeli bence. bana kızmazsınız umarım. ama kpıya gelenin kötü biri olmadığı ne malum?

baisy, örneğiniz için teşekkürler. Allah korusun bebeklerimizi.
MCA

arkadaşlar, benim konuyu açmaktaki amacım hadi hep beraber kötü ihtimalleri düşünelim psikopata bağlayalım değildi. kimine doğru gelir, kimine yanlış. ben sadece henüz 6 aylık bir anne olarak rahatsızlığımı dile getirdim. yolda sokakta kızımı sevmeye kalkanları özellikle eline dokunmaya çalışanlara nasıl engel olurum diye tecrübelerinizden yararlanmak istedim.  cevap yazan fikir sunan ve yazacak olan herkese teşekkür ederim.

(ipek kuşgöz ellerinize sağlık gerginlik olmasın diye bende bunu yazdım ki sizin yazınızı gördüm teşekkürler)


ozlemada7

İzin istemeyi dusunemeyen insanlari nazikce uyarmaniz yeterli olacaktir bence,sonucta bi bebegi sevimli bulup sevmek istemek cok normal,bu insanlarin kotu niyetli oldugunu dusunmekte cok sacma,dusuncesizlik edebilirler belki ama bu kotu niyetli olduklarini gostermez.İnsanlari kirmadan uyarabiliriz oyle degil mi?


MCA

özlemada, anlamadım bana mı dediniz? elini tutan kötü niyetlidir gibi bişey de yazmadım ki.ozlemada7

Hayir size degil,genel olarak bu sekilde davranabiliriz diyorum,bende tatli bi bebek gorunce sevesim gelir yani,dayanamam,bu yuzden terslensem eminim cok uzulurdum.


MCA

ok. en başta yazmıştım bende severim, eskiden de severdim. benimkini de sevsinler ama uzaktan :)Cevaplamak için Üye ol