yabancılara nasıl engel oluyorsunuz?

MCA soruyor: 10

ben istanbul'da oturuyorum. kızımı dışarı çıkardığımda sürekli tanımadığım kişilerin sevme çabalarına maruz kalıyorum. tamam eskiden tatlı bir bebek gördüğümde bende severdim ama asla ellemeye-öpmeye kalkışmazdım. insanların bebek eline dokunmak gibi bir hobisi olduğunu bilmezdim. kızımın dişleri çıkıyor ve eli devamlı ağzında. kızımın elini tutan kişi belki hasta, belki o eliyle sigara içti, belki burnunu karıştırdı vs . neden bebeğim bunları alsın ki. izin alıp sevmek isteyenlere ''uzaktan lütfen'' diyorum. ama teklifsiz öpmeye kalkışan özellikle kaşla göz arasında elini tutuveren o kadar çok oluyor ki. hemen elini siliyorum. insanları kırmak istemiyorum ama bu el tutma işi beni benden alıyor. ukala, aman ne değerli bebekmiş gibi şeyler söylenmesin arkamdan. ne yapmam lazım, bu tip düşüncesiz insanlara nasıl engel olurum?

Bu soruyu cevapla


82 Cevap


ipekkusgoz

mert55,yorumunu dün tam çıkmak üzereyken okudum, servise yetişeceğim diye cevap yazamadım. Burada herkes düşüncelerini yazıyor, paylaşıyor.Kimsenin kimseye 'pes valla diyecek bir şey bulamıyorum' tarzı karşılık vermeye hakkı olmadığını düşünüyorum. Bir kişi çıkıp demiş mi pes valla ne kadar geniş insanlarsınız, nasıl içiniz kaldırıyor vs vs. diye?Dememiş, diyemez çünkü. Çünkü bu doğru herkes için farklı,tek bir doğrusu yok bu konunun.Önceki mesajımda da bunun tamamen kişinin yapısyla alakalı olduğunu yazmıştım zaten. Sevmek herkes için dokunmak değildir ki.Hatta çoğu zaman sana dokunmaya bile kıyamıyorum tarzı replikler duymaz mıyız çoğu yerde.Gözümden bile sakınırım diye niye denmiş acaba hiç düşündünüz mü?Çok yakın bir zamanda bir tandığım, 'ben dokunulmayı, sarılmayı çok seven biri değilim, maalesef kızım da bana çekmiş. O yüzden babamız, yazık, bize sarılmak istediğinde ikimizden birden olumsuz tepkiler alıyor çoğu zaman' diye. Şimdi burada sadece anne baba çocuk var, yabancı hiç kimse ,hiç bir hastalık, şu bu şüphesi yok. Kavrayabildiniz mi olayı?.anne babayı seviyor ki onunla evlenmiş, çocukları olmuş, kızlar zaten baba aşığıdır.Şimdi burdaki insanlar için birbirini sevmiyorlar diyebilir misiniz?.

Olay çok farklı yerlere geldi.Ama 7 sayfaya ulaşmış yorumlar arasında herkes almak istediğini almıştır zaten, daha fazla uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum.


ipekkusgoz

Ha sanmayın ki yabani bir oğlum var.Geçen gün bir ziyaret sırasında oğlum o kadar aşka geldi ki, gitti herkesin ,yaklaşık 7-8 kişi vardık, bacaklarına sarılıp, kafasını dizlerine koyup sevgi gösterisinde bulundu. Biz hiç bir şey söylemeden gitti sırayla herkese tek tek yaptı bunu .Yani sevecek insan her şekilde sever zaten.


sedaozkan

Mca , eve geldiğimde yüzünü temizliyorum lakin dışardaysam eve gelmem anında olmuyor. Arada da yüzünü yıkamamızı doktor tavsiye etmişti zaten. Günlük rutin banyomuzu da gece uykusundan önce yaptırıyorum. 

Elbette ki bebeklerimizi her önüne gelene mıncıklatmayalım, yalapşap öptürmeyelim ama bunu sevgiyle yapmış iyi niyetli kişilere de abartı tepkilerde bulunmayalım veya uygun bir dille kibarca uyaralım.


ipekkusgoz

Bir de ayrıca belirtmek gerek belki de, böyle düşünüyor olmak bunu her an karşı tarafa tepki olarak yansıtabiliyoruz gibi de algılanmasın tabii ki. Bilmiyorum diğer arkadaşlar da böyle midir ama çoğu zaman bu durumlarda duyduğum rahatsızlığı içime atmaktan başka bir şey gelmiyor elden. En çok eşimin başının etini yiyorum böyle durumlarda:)


nilinmasali

Yani tabiki her cocugumu sevmek isteyeni kovalamıyorum,genellikle öpmezseniz sevinirim,bugün biraz huysuz dokunmazsanız iyi olur gibi cümlelerle gecistiriyorum,fakat bazen ne olduğumuzu dahi anlama fırsatı vermeyen insanlarda cıkıyor asıl problem onlar zaten,bi gün masalla ve annemle sokakta yürürken bi kadın gelip şaupr şupur öptü masalı kadın öyle rahattı ki nerden tanıyorum acaba diye düşündürdü bana,ayrıca herkes kendi uygun gördüğü şekilde büyütür cocugunu ben yabancıların cocuguma dokunmasını istememeyi doğru buluyorum buna göre davranmaya calısıyorum ,bi başkası hiç bi sakınca görmez bu tür temaslarda,herkesin yoğurt yiyişi farklı öyle pes falan demeyi gerektirecek bi durum göremedim bende acıkcası ,herkes benim gibi düşünecek olsa burda paylasımda bulunmanın ne anlamı kalır ki?Windy

Yeni annelerin en sinir olduğıu konu bu malesef. Yenidoğan döneminde anneanne babaanne dahil kimse öpmemeli bence. Sağolsunlar bizimkiler öpmediler dikkat ettiler. Ta ki mevlüte kadar. Mevlüt günü adetmiş çocuk elli kişinin nefes aldığı odaya getirildi elden ele dolaştırıldı o arada komşulardan biri şap diye öptü - ben öyle şap diye öpmemiştim 45 günlük bebeği! Yalnız bizimki 50 günlüktü İYE geçirdi, bir hafta hastanede kaldık. Çocuğumun belinden sıvı almak dahil sürekli damar yolu açtılar ve devlet hastanesiydi perişan olduk. Bu arada ziyarete gelen kv kp ellemeyin hastane burası başka mikrop kapmasın dememe rağmen ziyaret ettiklerinde parmakları ile dudağına çenesine dokunmayı ihmal etmediler. Çok sinirlerim bozuluyordu çocugumun damar yolu açılırken ağlamasından sesi çıkmaz olmuştu ağlayamıyordu bile rahatça.

Biraz büyüyünce o herkes ellemesin olayı biraz geçti bende ama kişisine göre değişiyor işte. Dün mesela bir tanıdık kadın parktaydık, almaya kalktı. Bizimkide acayip yabancılıyor zaten işe gidip bırakıyorum diye yabancı ortamda kucağımdan vermeye kalkınca ağlıyor. Ben de kıyamıyorum ağlamasına. Kadın çekiyor illa alcak ben bırakmıyorum, kadın çekiyor ben yine sıkı tutuyorum ağlayacak diye "kız bıraksana" dedi. Bırakmadım valla ayıp oldu belki ama. Sonra yanımdaki arkadaşımın 9 aylık bebeğini aldı, Çocuk aniden katılıp ağlamaya başladı, annesine verdi mecbur hemen. E diyoruz yani yabancı seçme döneminde sen seveceksin diye çocuk ağlasın mı. Off!

 

 


oshener

Eller yanaktan daha tehlikeli, saydiginiz pis seyleri yapmasina bile gerek yok yetiskinin zaten dokunma alanlari cok genis ve bunu sizden izinsiz bebek sevmek icin onun ellerine bulastirmanin anlami yok. Biz lokasyon itibari ile bu sorunu yasamiyoruz ancak en son ucakta yasayacaktim ki adama ters ters bakip cocucugu cekince anladi ve durdu. Seveceniz :) 


Bence cekinmeden tepkinizi koyun hatta yaklasirlarken, ne derler diye dusunnmeyin, deseler ne olacak. Onemli olan sizin cocugunuzu gereginden fazla virus vs ten uzak tutmaniz. Uzak tutuncada insan canlisi olmuyor diye bir sey yok, bizimkilerden biliyorum, hem daha iyi tanimadiklari insanlarla mesafeli olmayi ogrenirler. 

Bazi insanlar kopeklerini bile herkese sevdirmezler, fazla insan canlisi olup koruma gorevini yeterine getirmezler, kolay calinirlar diye.


asyanin_annesi

Oyleki yabani yetistirmisim gibi hissettim yahu:) cam fanusta yasat diye akil veren bile olmus.

Bende kizimda sicak kanliyizdir somurtkan diilizdir. Asyayi herkez sewebilir ama opturmem arkadas. :) ben agzimda salyalarla onu opsem hosuna gidermi beeeeegggghh:)

Herkezin durumu kendine bakkal amcada sewer kasabin ciragida sever. Ama is opmeye gelince hopp orda dur bakalim

Opturmuyorum arkadas zorlami:)Tibetinannesi

bende opturmem asya nın annesi aynen, tanımadıgım biri gelip beni opse deli olurum herhalde, bunu neden savunmasız kendini korumaktan aciz bir bebege yapmalarına izin vereyim ki? o kendi iradesiyle istedigi insana gidebilir, sevdirebilir kendini ama irade su anda annedeyse opturmem elletmem arkadas o kadarr :) isteyende istedigini soylesin, hiçç umrumda da olmaz. Emelcivan sizin gibi durumlarda bende kaldım ve almak isteyenlere direk soyledim kusura bakmayın aglar veremem diye. Virus hastalık kapması tabi onemli ama bence herseyden onemlisi cocugun size olan guveninin kırılmaması. Dusunsenize hayatta en guvendiginiz insan sizi ilk defa gordugu birinin kucagına bırakıyor. Şu aman içim kabardı bir cocuk sevesim geldi durumları bizde cok fazla malesef, cocuk sevmek isteyen buyursun cocuk esirgeme kurumuna, orada sevgiye muhtac yuzlerce cocuk var, doya doya sevsinler, benimkini ellemesinler :)


Windy

Çok doğru tibetinannesi. Bir de iki ay evvel eşimin işyerinde muhabbetiminde olduğu bir kız sevmek için yaklaşıp şap diye dudağından öpmüştü oğlumu. Olan olmuştu birşey diyemedim. Ben bile aman dişleri çürürse diye öpmüyorum :( Bazen koruyamayabiliyoruz. Ama naptım. O günden beri eşimin işyerine götürmedim çocuğu. Nasıl koruyorsunuz diye sorulmuştu ya. İşte bazen böyle insan içine çıkarmayarak :(Cevaplamak için Üye ol