Kres

Tugbakadikoy soruyor: 10

Merhaba.Çalışan anneyim.Çocuğum 2 yaşında ve dadıyla büyüyor.Krese vermem gereken durumlar olacak gibi görünüyor.
Çalışma saatlerim uzun (sabah 7de servise biniyorum akşam 7de servisten iniyorum) çok uzun olması kreş için korkutuyor.o kadar uzun saat çocuğu kreşte olan annelerden yorum alabilirmiyim.avantaj ve dezavantajları neler olur.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Ebru_A

O kadar uzun saatler alacak bir kreş bulabilir misiniz bilmiyorum. Bulsanız bile çok yorulacak ve sıkılacaktır. Bizimkisi 5 yaşında, 3 yaşından beri 9-6 arası anaokulunda, çok sıkılıyor, hele akşamları çok söyleniyor beni geç alıyorsun diye. En azından bir yıl daha bakıcıyla evde kalsın imkanınız el veriyorsa.


Tugbakadikoy

bilemiyorum dadıyla çalıştınızmı fakat zorlukları var.gittiği yere kadar gitsin istiyorum tabi fakat zaman zaman bunalıyorum.isteksiz konuşmalar,ulaşamamak yoruyor.


Tugbakadikoy

buregmus merhaba bu siteyi tesadüm bugün gördüm çok iyi kullanamıyorum :)) malum internette kendi durumumda olan annelerden yorum ararken..bu ikinci bakıcımız (arada bir-iki günlük olan var tabi) yeni birine emanet etmek benim için çok zor.bunu kaldıracak gücüm kalmadı.
hikaye gibi okumak kolay ama sabah kaldır giyindir kahvaltı ettir kreşe koştur ordan işe.evle işimin arasında da mesafe var.çalışma saatlerim aslında 1 saat yol eklendiği
için böyle malesef.çocuğum küçük geliyor halabana o kadar saat evden dışarıda yorulur ki biz bile ne kadar yoruluyoruz.
sanırım en iyisi bakıcıyla devam etmek.sizede yazımı yorumlayan arkadaşlarda çok teşekkür ederim.


Tugbakadikoy

buregmus insanın yalnız olmadığını bilmesi güzel :) bencilce gelebilirama inanın çok stres yaşadım.çocuğumun rahatıhuzuru olsun ev ortamında büyüsün diye.buy siteyi kullanırım bundan sonra :))


cancun

bizim oğlan da yarım gün kreş sonra bakıcı konseptine 2015 eylülde 3,5 yaşında başladı. bakıcının zorlukları var. ben 3 yaşına kadar evde bakımı benimsedim o yüzden kreş olayına hiç girmedik. sabah 6.45 evden çıkıyorum akşam 6 da evdeyim. uzun saatler evden o kadar saat uzak kalması 2 yaş için zor bence. şimdi oğlum başladığından beri 2 hafta gidiyor 1 hafta hasta gitmiyor. evde bakıcısı olduğu için rahatım. eğer kreşe bağlı olsan sürekli izin almak sıkıntı. 2 yaş kreşte 12 saat geçirmek için küçük ve hiç olmazsa ilk sene bayağı bir hastalanıyor bu hastalıkları 3-4 yaşında yaşamaya başalrsa daha bir dirençli olur.cancun

bir de kreşe kademeli alıştırmakta fayda var. yani önce yarım gün sonra biraz daha vs. pat diye çocuğu 12 saat kreşe bırakmayın. ayrıca yakınınızda (yürüme mesafesinde) bir yer olursa çok rahat olur yavrucak servislerde helak olmasın küçük. onlar yıpranacağına biz yıpranacağız bu yaşlarda küçükler çünkü. bakıcı da zor, kreş de zor. çocuğa en uygun şartı sağlayıp en az zorluğu hissettirmek lazım.


iflah_olmaz

Benim oglum 4 yasindan beri sabah yarimgun krese gidiyor.ogleden sonrada bakiciyla evde vakit geciriyor.ben gec kres taraftariyim.en az 3 yas diyorum.ilk yil cok hastalaniyorlar.hasta olmadigi zamanda bakicimizla evde kaliyor.calisan bir anne olarak bu alternatif bana en uygun gelen secenekti.size de tavsiye edecegim bu olur.


Tugbakadikoy

Öncelikle herkese cevapları için teşekkürederim.Evladımın daha huzurlu büyümesi kreşlerde sürüklenmemesi için (çalışmasaatlerimnedeniyleuzun kalması gerektiğinden ) birçok şey denedim inanın.dadımız bırakırsa yeni bir dadıyla başlamak çocuk için de benim için de zor olacak.yenid adıyı yarım gün mü bulup diğer yarım gün kreşe gitmesi daha uygun tabi ama güvenilecek birini bulmak çok zor.ailede uzakta olunca mecbur kreş arayışına giriliyor.bende yarım gün kreş taraftarıyım fakat yenibirine emanet etmekte zorluyor.meltemy

merhaba,

ben de sizin gibi sabah 7 de evden çıkıyorum akşam 7 de evde oluyorum,evden erken çıkıp,eve geç dönmenin zorluklarını biliyorum ,mesela kızımı okula bırakıp alamıyorum babanne/anneanne/dede bırakıp,alıyor.kızım 6 aydır kreşe gidiyor ve bu süreçte kreşe yeni başlayan her çocuk gibi kızım da orta kulak iltihabı da dahil birkaç hastalık atlattı ve zaman zaman okula 3-4 gün gidemediği de oldu,bu süreçte hep babanne ve anneanne ile evde kaldı. özetle;ilk seneki kreşte yaşanan hastalık durumunu mutlaka göz önüne almanızı tavsiye ederim,nerde çalışıyorsunuz şartlarınız ne durumda bilmiyorum ama özel sektör / birkaç günlük izin almanın zor olduğu durumlar varsa bakıcısız sadece kreşle devam etme durumları sizi zorlayabilir ve mesela bizim kreşimiz en erken 8:00 gibi öğrenci alımına başlıyor,akşam da en geç 18:00 da servisle öğrenciler okuldan çıkmış oluyorlar yani benim çalışma saatlerime göre anne-baba desteğim olmasa bırakıp-alma saatlerimiz bile uymuyabiliyor.kolaylıklar diliyorum...


cancun

bakıcı yarım gün olmayacak bakıcı tam gün evde olacak çocuk gidip gelecek. 2-3 saat. çalışma saatleri uzun çocuk küçük evli bir çözüm olmalı bence bakıcı değiştirme konusu ise bunları bakıcısı olanlar yaşıyor içinize sinmeyen birisine çocuk emanet etmeyin evde yoksa kamera kurun yeni bakıcı geçişinde mümkünse eşinizle dönüşümlü izin alın ve bakıcıyı gözlemlemesi için anneanne babaanne siz de kalsın bir süre ya da aile yakını biri. bunlar benim kullandığım yöntemler bakıcı değişikliği sırasında. biz de ailelerden uzağız bu arada.


Cevaplamak için Üye ol