özellikle doktorunun desteğiyle normal doğum yapanlar hastane ve doktorunuz kimdi?

delimavi soruyor: 10

merhaba oğlumu normal doğum sırasında sezaryana alınarak doğurdum .normal doğurmayı çok istiyordum ama doktorum aceleciydi,şimdi 2.çocuğu yakın zamanda istiyorum kısmetse,doktorlarla görüşücem normal doğum konusunda bunun için hastane ve doktorunuzu yazarmısınız.istanbul için geçerli bu sorum.cevaplarınızı bekliyorum.....

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


delimavi

  doktor Lelehan kutlay,normal doğumu destekleyen yazısı:


Sezaryen gerektiğinde hem anne hem de bebek için hayat kurtaran bir operasyondur.Bu nedenle her sezeryan gereksizdir gibi son derece yanlış bir yargıya kapılmamak gerektiğini önceden belirtmek uygun olacaktır. Buna karşılık endikasyonsuz (tıbbi gereklilik olmadan) yapılan sezaryenlardan da mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Sezaryen uygulamalarının bugün için tüm otoritelerce kabul edilen olumsuz taraflarını şöyle sıralayabiliriz.  

 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyanın hiçbir bölgesinde sezeryan gerekliliği oranının %10-15 in üzerinde olmadığını belir tmektedir.Buna karşın 1970-1990 yıllarında pek çok ülkede sezaryen oranları 4-5 kat artmıştır.
 • Sezaryen “büyük ameliyat” kategorisinde yer alan bir ameliyattır.Normal doğuma göre komplikasyon oranı 2-4 kat fazladır.anestezi komplikasyonları, yara enfeksiyonu,karın içi organların  yaralanma olasılığı daha fazladır.Ancak oran olarak bakıldığında son derece düşük olasılıklarla görüldüğü için sezeryan  komplikasyonları çoğu kez dikkat çekmemektedir. 
 • Elektif (isteğe bağlı,keyfi) sezaryenle doğan bebeklerle solunum sıkıntısı ve buna bağlı yenidoğan yoğun bakım gereksinimi  daha fazla görülmektedir. Anne karnında bebeklerin akciğerleri sönmüş durumdadır ve içlerinde az miktarda sıvı bulunur. Normal doğumda bu sıvının dışarı atılması daha kolay olur .Hiç doğum eylemi yaşamadan sezeryan yapılan annelerin bebeklerinde bu sıvının dışarı atılması gecikebilir ve bu durumda TTN (Transient Tachipnea of Newborn) adı verilen tablo ortaya çıkar .Türkçe karşılığı “Yenidoğan bebeğin geçici hızlı nefes alışı” şeklinde ifade edilebilen bu durum genelde 3 gün  içinde kendiliğinden düzelse de yoğun bakım gereksinimi hatta solunum destek cihazına (ventilatör) bağlanmak gerekebilir. Bu durum da beraberinde yeni  komplikasyon olasılıklarını getirir.
 • Sezaryen anne bebek iletişiminin başlamasının   gecikmesine neden olur.Gerek anestezinin  gerekse ameliyatın etkisiyle bu temasın gecikmesi hem anne sütünün daha gecikmeli ve az gelmesine yol açabilir hem de anne ve bebeğinin birbirine bağlanmasını zorlaştırır.

 

   Bütün bunlara rağmen son bir yıl içinde yeniden 'İsteyen anne adayının sezeryanla doğum yapabilmesi gerekir' görüşü de tartışılmaya başlanmıştır.ABD de kadın hastalıkları ve doğum uzmanlanı hekimlerinin en büyük örgütlerinden biri olan ACOG son yıl içinde yayınlanan bülteninde ''Eğer belli şartlar altında anneye bebeğini doğurmama şansı veriliyorsa,doğum şeklini belirleme  şansı  da verilmeli'' görüşü savunulmuştur.

   Bugün için sezaryen yapılan hastaların büyük bölümünü daha önce sezeryan olan hastalar oluşturmaktadır. Ülkemizde henüz yaygınlaşmadıysa da daha önce sezaryenle doğum yapan hastaların önemli bir bölümünün daha sonra normal doğum yapabileceği artık kesin olarak kanıtlanmıştır. Eğer sezeryan tekniği bugün hemen daima uygulanan teknikse (rahime uygulanan kesinin alt kısımda ve yatay olarak uygulandığı  teknik) eski sezaryenlerin hemen tamamı eğer sezeryan gerektiren bir durum yoksa  normal doğurabilir.

      İsteğe bağlı sezaryenlerin sıradan hal alması tabii ki istemeyenin de kesinlikle normal doğurabileceği anlamına gelmez.Bazan karşılaştığımız ''İsteyen anne adayı sezeryanla doğum yapabiliyorsa isteyen de ne olursa olsun normal doğum yapabilir. ''  görüşü beraberinde büyük tehlikeler getirebilir.Sezaryen  gerekli olduğunda hem anne hem de bebek için hayat kurtaran bir müdahaledir. ''Gereksiz sezaryen yapılıyor.'' önyargısı ile sezaryene direnmek te gereksiz sezaryen kadar ,hatta daha da yanlış ve tehlikelidir.  Pekçok hekim özel pratiğinde sezeryan gerekliliğini kabul ettirmekte zorlanmaktadır.

     Anne adaylarına önerim ;

   Sezaryenin ancak gerçek tıbbi gerekliliği bulunduğunda yapılması gereken bir operasyon olduğunu ancak gerektiğinde de hiç tereddüt etmeden uygulanmasının tek yol olduğunu  kabul etmeleridir.

   Kendinizi normal doğum için hazırlamaya çalışın. Korkularınızı öğrendiklerinizle yenmek için çaba sarfedin.Bilinmeyenler arttıkça korkularınız da büyüyecektir.Bu siteyi hazırlarken en önemli amacımız da sağlıklı ve kolay anlaşılır bilgilere ulaşmanızı sağlamaktır. 

    Kendinizi doğuma hazırlarken en başından özellikle normal doğum ya da sezeryan konusunda şartlandırmayın. ''Gerekmedikçe sezaryen olmak istemiyorum.''  ifadesi ''Normal doğum istiyorum.Sezaryen istemiyorum'' a göre çok daha mantıklıdır. Rahat bir normal doğum yapabilmek içinse:

 • Mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışın. Ama doğru bilgilere ulaşmaya özen gösterin.
 • Maalesef doğum konusunda her kadın ( en az futbolda erkeklerin sahip olduğu kadar) bilgi ve deneyim sahibidir ve bu deneyimlerini aktarmak konusunda da son derece isteklidir.Size anlatılanları dinleyin ama çok ta kulak asmayın...
 • Doktorunuzu seçerken normal doğum ve  sezeran konusundaki yaklaşımına dikkat edin
 • Çok kilo almamaya özen gösterin,egzersizlerinizi aksatmayın.
 • Doktorunuzla tüm düşüncelerinizi paylaşın.Merak ettiğiniz her detayı sorun.Başkalarından değil kendi doktorunuzdan alacağınız bilgilere göre hareket edin.
 • Ağrısız doğum teknikleri (epidural anestezi başta olmak üzere) konusunda ayrıntılı bilgi edinin.bu konudaki pekçok duyumun safsatadan ibaret olduğunu bilin.
 • Bebeğinize kavuşma konusundaki heyecanınızı ve doğum günü yaklaştıkça artan stresinizi azaltmaya çalışın.Bebeklerin ancak %5 i beklenen doğum tarihinde gelir.%15-20 kadarı bu günden sonraki 2 haftada gelmeyi tercih eder
 • Doğum eylemi sırasında yanınızda olacak doğum partnerinizi iyi seçin.Soğukkanlı ve sağduyusuna güvendiğiniz birini seçin.
 • Eğer bir gereklilik yoksa hastaneye gereğinden erken gitmeyin.Hastaneye giderken tümaileye arkadaşlara haber vermenizin hiç gereği yoktur.Doğumhane önünde fazla kalabalık daha çok stresten başka işe yaramaz. 
 • Doğum bir ekip işidir.Doktorunuz ,sizinle ilgilenen ebeler ve diğer doğumhane personeli bir ekip oluşturur.Onlar birbirlerini yakından tanırlar ve anlarlar.sizinle ilgilenen herkesin önerisini doktorunuzun önerisiymiş gibi benimseyin.Çok kuşkulanırsanız doktorunuzla durumu paylaşın.
 • Normal doğum yapıp yapamayacağınız,ya da doğum eyleminin yaklaşık süresi hakkında ancak aktif doğum sancıları başladıktan sonra hüküm verilebilir.Bu aşamada sezeryan gerekliliği ortaya çıkarsa da soğukkanlı olun.Sezaryen da günümüzün teknik donanım ve ilaçları ile artık riski çok çok azalmış bir operasyondur.

 Eğer özel tıbbi bir zorluk yoksa doğuma kendinizi iyi hazırlarsanız çekilen tüm sıkıntıların bebeğinizi kucakladıktan çok kısa süre sonra unutulacağından emin olabilirsiniz.Anne olmak her şeye değer bunu unutmayın...deryaninkuzusu

bu iş biraz şans işi gibi, benim doğuma bayram nedeniyle kendim doktorum bile giremedi, suyum 2 hafta erken gelince gittim hastaneye başka doktor suni sancıyla doğumu başlattı  ve  epidural falan olmadan normal doğumumu yaptım.


tulay_defne

Ben de çok isteyerek ve de doktorumun desteğiyle epidural normal doğum yaptım. Doğumun kendisi zaten bir mucize şekline takılmayın. Sizin ve bebeğin sağlığı için hangisi iyiyse o olsun. Asıl en güzel şey emzirmek. Ki ben 6-8 ay emzirsem yeter ne gerek var derdim. Şimdi kızım isterse 3 yaşına kadar emsin istiyorum.


delimavi

tülay hanım nerede doğum yaptınız ve doktorunuz kimdi?normal doğumu destekleyen herkese denk gelmez:)tulay_defne

Ben Kocaeli acıbademde yaptım. Siz İstanbul da olduğunuz için belirtmemiştim.


bediacakir

Ben normal doğum yaptım. Doktorum Faruk Buyru. Çok seviyoruz kendisini ailece. Kendiside rahat insanı da çok rahatlatan bir doktor. Benim doğum sancılarım başladığında doktorum İsviçre'de konferanstaydı. Maalesef demiyorum. Bu benim büyük şansım oldu. Eşi de doğum doktoru Faruk Bey'in. Ramize Buyru. Ramize Hanım geldi hastaneye. Sancılarım boyunca yanımdaydı. Beni normal doğuma hazırladı. Çok büyük destek verdi.  Ama Batuhan'ın Faruk Bey'i bekleyeceği tuttu. Uçağı rotör yaptı şu oldu bu oldu hastaneye vardı yarım saat sonra Batuhan kucağımdaydı. Epidural de yaptırmadım. Doğumumu Faruk Bey yaptırmış olsa da normal doğum konusunda en büyük destekçi eşi Ramize hanım dı. Görüşmenizi öneririm kesinlikle. 


Hastaneyi biz seçmiştik. İstediğiniz hastanede yaptırabilirim dedi çünkü Faruk Bey. Maslak Acıbadem'de oldu doğum.

Ramize Hanım'ın muayenehanesi Bakırköy'de. Faruk Bey'in Nişantaşı'nda 

Teşvikiye Cd. Bayer Apt Kat:4 No:143 Dr:11(Yargıcı'nın Üstü) Nişantaşı (212) 291 54 91

212 571 96 24 Bakırköy Merkez, Bakırköy, İstanbul - 
İncirli Cad. Ferah Apt. No:76 D:14 


mummymelo

Maslak acibademde kemale musayeva sayesinde cok kolay bir normal dogumgerceklestirdim. Eline koluna sagliksilky

maslak acıbadem hastanesinde Cem Batukan ile normal dogum yaptım. Tavsiye ederim, cok iyi bir doktordur.


asna

merhaba, nurturia icerisindeki ssvd (sezeryan sonrasi vajinal dogum) grubumuza üye olup bilgi ve birikimlerinizi orada da paylasabilirsiniz,

sevgiler

 

http://www.nurturia.com.tr/groups/da3bd7a3-a25a-4739-8b3d-9f5f018a7df0/1/ssvdCevaplamak için Üye ol