Oğlum üstünü değiştirmeme izin vermiyor

kucukyaramazadam soruyor: 4

Merhabalar. 2 ay sonra 2 yaşına girecek bir oğlum var. Kreşe başlayalı bir ay oldu. Çok nazlı bir çocuk zaten her şeyi bin takla atarak yaparım (altını değiştirme yemek vs). Son bir kaç haftadır üstünü çıkartırken resmen kriz geçiriyor direniyor istemiyor. Öğretmeniyle paylaştım burda gayet uyumlu bir çocuk hiç öyle şeyler yapmıyor dedi. Öğretmeni altını değiştirirken bende oradaydım bir kere bile ağlamadı ben yatırmayı bırakın ağlamadan ayakta değiştirsem şükür diyorum. Gönlünü yapayım bekleyeyim diyorum kendini yerlere atıyor.. Benim sorum ne yapmam gerekiyor nasıl davranmam gerekiyor ?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


guta

Sanırım 2 yaş civarının klasik sorunu bu. Biz de çok şiddetli yaşadık o dönemi. Hele 2 yaşında kreşe başlayınca evde üstündekileri çıkarmak bir ölüm, giydirmek bir ölüm oldu. Bence her an onu giydirip kreşe götürürüm diye korkuyordu. Ben çözümü bu konuya fazla girmeyerek yani çok gerekmediği sürece istediği gibi bırakarak çözdüm. Hatta şöyle diyeyim, okula pijama ile götürdüğüm oldu. Öğretmenine verdim normal giysilerini, o sonradan giydirdi. Yazın kışlık  bot giyip okula gitti. Tüm rezillikleri yaptık :) Sonra kendi kendine azaldı şiddeti. Bence siz de çok rahatsız edici bir durum yoksa bırakın kendi haline, dursun istediği kıyafetle. Bazen de mecbur tabi ağlaya ağlaya giydiriyoruz. 


ipekkgulnur

Bizde halen devam ediyor 30 aylik olduk. Cozumunu bilemiyorum guzel guzel anlatiyorum olmuyor kiziyorum olmuyor, sonunda delirip zorla giydiriyorum yada bak zorla giydircem yoksa gel guzel guzel giy diyorum giyiyor.


Meowwow

kiyafetini kendi secse? biz o yaslardan beri iki tshirt oneriyoruz hangisini isterse onu giyiyor. secim yapma hakki olunca giyinmeye daha hevesli oluyor. yoksa onlara kulfet giyinip soyunmak :))


altini baglarken ise 10 a kadar sayiyorduk, 10 dedigimiz anda bitirecek sekilde ayarlayarak. minnacik bebekken  yapmaya basladik 10 dedigimizde bittigi icin o da oyalanmis hem de bu iskencenin ne zaman bitecegini bilmis oluyordu. ikinci yaptigimiz eline minik oyuncak araba vermek, ama o oyuncagi sakliyordum sadece alti degisirken veriyordum, biraz degisik oluyordu yani. elinde ona bakarken altini degistiriyorduk.
diger bir numara da su cikolata kutularindan cikan plastik kalip var ya onlari ice itmek. ona oyle itilmis halde veriyordum, o da hemen onlari duzeltmeye daliyordu. yani oyalanacak bir sey veriyordum hep eline.
kolay gelsin


ozlmege

3.5 yaşına girecek oğlumla aylardır devam eden sorun..2 yaş sendromu -3 yaş sendromu-4 diye gidior bu sanırım..bence sendromlar yaşlarla sınırlı değil,çocukların hepsinde belli bir yaşa gelene kadar her şey sıkıntı :(Cevaplamak için Üye ol