bozuk aşı

leylalperzeynep soruyor: 4

arkadaşlar geçen ay kızıma su çiçeği aşısı yaptırdım.su çiçeği aşısı özel bilyorsunuz.eczaneden aldık aile hekimimize gittik. aşıyı aldıktan bir buçuk saat sonra aşı yapılmak için çağırıldık.hemşiremiz aşıyı öle kutyla görünce pek şaşırdı.ne zaman aldınız diye sordu.bir buçuk saat önce deyince aşıyı yapamayacağını bu aşıların buz aküsü ile gezdirilmesini bozulmuş olabileceğini söyledi .hemen aldığım eczaneye gitiim. durumu anlattım ve değiştirmek istedğimi söyledim bayağı sorun çıkardılar değiştirmek istemediler neyse en sonunda değiştirdik aşıyı ve yeni aşı buz aküsüyle geldi hemen götürdüm ve vurdurdum.

bugün birbuçuk yaş aşısı için gittik yine aile hekimliğimize.hemşiremiz dedi ki siz gittikten sonra çok tereddüte düştüm. acaba bu aşıda daha önce birinin iade ettiği aşı olabilir mi diye dedi.tabi ben dondum.benim hiç aklıma gelmemişti.yeni aşı aldım diye yaptırdık.sizi arayacaktm ama telaşa düşürmek istemedim dedi.doktorumuzla görüştük ve bir ay sonra bir kan tahlili ile aşının tutup tutmadığını anlayabileceklerini söyledi.bir ay sonra kan tahlili yaptırmamız gerekiyor yani.eğer aşı tutmadıysa tekrar yapılacak.

eğer aşının bozuk olduğu ortaya çıkarsa ben bu eczacıyı ne yapayım.bu bir.
bozuksa aşı kızıma bir zararı olur mu buda iki

çok sinirlendin öfkelendim.verdiğim o kadar paraya mı yanayım
çocuğumun canı iki kez daha yanacak ona mı yanayım
anlamadım gitti..


Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Bona

eğer böyle bir uygulama varsa bu aşının eczanelerce satılmaması gerekir diye düşünüyorum..
eczacı sizi baştan uyarmamış , hemşire uyanınca gerekeni yapmışsınız ya hemşire de uyarmasaydı??
Acaba diğer hemşireler , doktorlar bu uyarıyı yapıyor mu?


ceyla

Merhaba Leyla
ne yazık ki işinin ciddiyetini kavrayamayan eczacılar yada eczane çalışanları var her meslekte olduğu gibi.Ama tabi bir eczacının hata yapma lüksü yok.

bu tür aşılar ve bazı ilaçlar buzdolabında muhafaza edilmeli ve hastaya buz aküsü ile verilmeli ve hastaya gerekli açıklama yapılmalı.Benim annem eczacı bu konularda az çok bilgi sahibiyim. biz böyle bir durumda hasta aşıyı hemen yaptırmayacaksa eve gidince buzdolabına koymasını aşıyı vurdurmaya giderkende yine buz aküsü ile götürmesini söylüyorduk.yani çok haklısınız.

ilaç eczanelerde satılır başka bir yerde satılma ihtimali olamaz bu konuda bona_dea ya katılmıyorum. sizin hemşireniz dikkatli işini iyi yapan biriymiş ki uyarmış ama normalde doktor veya hemşireler her aşı olmaya gelene bu uyarıyı yapmak mesuliyetinde değiller çünkü bu eczacının mesuliyetinde. herkes işini doğru yapsa sorun kalmaz ama malesef her zaman bu mümkün olmuyor.

aşı bozulduysa bir zararı olur mu bilemiyorum ama kendi doktorunuza danışmanızda yarar var.

ve bilginiz olsun sarılık aşıları ,su çiçeği aşısı ,karma aşı, tetenoz aşısı, grip aşısı vb gibi çoğu aşı ayrıca ateş düşürücü fitiller bazı vajinal ovuller ( ve şimdi aklıma gelmeyen başka ilaçlar)buzdolabında saklanır eczaneden aldığınızda kutunun üzerini okuyun buzdolabında saklanması gerektiği yazıyorsa kutunun soğuk olup olmadığına dikkat edin ve buz aküsü isteyin.

sağlıklı günler dilerim...


Bona

ceyla merhaba , ben ilaçlar marketlerde satılsın demedim yani bana katılıp katılmama gibi bir durum yok ortada..
bebeklere yapılan aşı ciddi bir konudur ve böyle bir durum varsa yani buz aküsünde taşınma zorunluluğu gibi ve bunu söylememe durumu da oluşuyorsa buna başka bir çözüm bulunur mesela sadece hastanelerde yada sağlık ocaklarında bulunur ve insanlar gider burda yaptırır aşısını.. sanırım yanlış anladınız beni..


ceyla

sevgili bona_dea sizi yermek için söylemedim fakat devletin karşılamadığı aşılar olduğu için hastanede yada sağlık ocağında bulunma gibi birşey söz konusu olamaz sonuçta parayla satın alınıyor dolayısıyla ilaç eczanede satılır :) yani siz çözüm aramışsınız iyi niyetli olarak ama imkansız ve mantıksız olmuş bulduğunuz çözüm. oysaki olmaz diye düşündüğünüz ilaçların markette satılma olayı gerçekleştirilmeye çalışılıyor türkiyede malesef... dediğiniz gibi bebeklere yapılan aşı ciddi bir konu sağlıkla ilgili olan herşey çok ciddi ve bunun bilincinde olmalı bir eczacı veya eczacı çalışanı.işin doğrusu o hatayı yapanın eczacının kendisi olduğunada inanmıyorum büyük ihtimal çalışanıdır. sonuçta ben bilgimi paylaşmak istedim sizi kırdıysam özür dilerim....Cevaplamak için Üye ol