göğüs pompasını, kalkanını doğumdan önce almalı mı?

FeyzaZ soruyor: 10

Sevgili Nurturia Anneleri;

Yardımınıza ihtiyacım var. Doğuma yaklaşık 1 ayım var. Göğüs pompasını doğum öncesinde almalı mıyım? Ya da bebeğin ve benim göğüs ve süt durumumuza göre hastane ya da ev tipi arasında doğumdan sonra bir tercih mi yapmalıyım?

Bir diğer sorum da göğüs ucu kalkanlarını hemen herkes kullanmış sanırım. Onlardan da alıp doğum çantama koymalı mıyım? Sizler nasıl yaptınız?

Son olarak da şimdiden göğüs ucu kremi kullanmaya başladım. Bunların amacı göğüs uçlarını sertleştirip emzirmeye hazırlamakmış. Lansinoh un kremini kullanıyorum, günde bir kez diyor. Acaba iki kez kullansam daha mı çok işe yarar, nasıl önerirsiniz?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


gokalpileseyrialem

gögüs ucu kremini günde 1 defa kullanman yeterlidir bence. pompayı da daha evvel almanı tavsiye ederim ilk günler ya sütün az geldiği için yada süt basması yaşandığı için çekmek gerekebiliyor.ben medela mini elektirikli pilli süt pompası kullandım memnundumda biraz gürültülü ama emsallerine göre daha uygun ve çekiş gücü çok iyi.Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi yazıyorum faydasını göreceğin pek çok yazım var ara sıra göz atmanı tavsiye ederim.Doğum çantasında olması gerekenler,korse kullanımı,lohusa sendromu,süt arttırıcılar ve 1 aylık bebek gelişimini, bebek gelmeden oku derim. sevgiler http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/10/yeni-dogan-icin-ihtiyac-listesi.html


didem_dorukcem

selam ben doğumdan önce elektrikli avent süt pompası aldım.unnadoda indirime girmişti. Doruk doğduğunda emmede sorun çıkarttı bende sürekli sağıp verdim.ilk üç gün gelen süt çok değerli o yüzden herkese tavsiye ediyorum özellikle de aventi.sonrada emmek istemediğinde yada az emdiğini hissettiğimde pompayla sağıp veriyorum.ilk emzirmeye başladığımda çok ağrı olmuştu lanisoh kremi o zaman  kullandım çok iyi geldi sonra alışınca emzirmeye çok nadir kullandım bu kremi. kalkan kullanmadım onun yerine göğüsucu kullandım yaklaşık 2 ay sonra da ucu bıraktık. 


FeyzaZ

çok teşekkürler cevaplar için, pompayı almaya karar verdim. markalarla ilgili daha önce cevaplanmış bir çok soru var zaten, onları tekrar okuyacağım. 


bu arada esmosk anlatmasan hayatta aklıma kutuyu açıp parçaları sterilize etmek gelmezdi. hazırlayıp öyle bekletirim artık.

tekrar teşekkürler, iyi ki varsınız :)


deryahakan

druma fikrini sordum çok mu zenginsin belki doğum sonrası hemen ihtiyacın olmayacak psikolojini etkileme diye azarladı beni:)) çalıştığım ve hemen işe dönmek zorunda olduğum için mecburen alıcam ama doğum sonrasına attım canım ben


fiyonk

Lansinoh kullabirken dikkatli ol, doktorum bana on gun once filan basla demisti, bir de masaj yapma, sutun gelmesini uyarirsan dogum da baslar demisti,oyle erken dogum vakalari oluyormus. Calisacak misin bilmiyorum, calismayacaksan bence sut durumuna bak, ona gore al pompayi. İnsallah sutun boool bol olur ama, degilse bosa almamis olursun..Opeth

Hastane de çok işime yaradı sevgili feyzaz , almanızı tavsiye ederim


FeyzaZ

@deryahakan ve @fiyonk doğum iznim biter bitmez işe başlayacağım. Sütüm yeterli olursa işe başlayınca zaten lazım olacak diye düşünüyorum ben de. Bu cumartesi doktoruma da danışayım o zaman.

@gülçin benim doktorum da dikkat et dedi aynı konuda. hatta o hiç kullanmamış, ben en çok bu göğüs ucu yaralarından korkuyorum, bütün telaşım ondan. Ama hiç bunu yaşamamış anneler de var burada. Bakalım ne ile karşılaşıcaz.


mona_roza

bence ikisinide doğumdan sonra alın derim, çünkü gerekmeyebilio. ben ikisinide hiç kullanmadım. eğer bebeğinizi bırakıp bi yerlere gitmeyi düşünmüosanız pompaya hiç gerek yok bence. ilk günler çok geldiğinde ve bebiş ememediğinde ben iki kere elimle sağmıştım o kdar dolu oluo ki o zmnlarda elle bile sağılabilio. lazım olduğunda temin edilebilecek mesafede herşey. hiç gerekmeyedebilir. rahat olmak lazım, lazım olmıcak şeylerle evi doldurmadım benbebegimoldu

Merhaba,

Cevapları okudum.
Ben de pompa dogumdan once alınmalı taraftarıyım.

İlk bebeginiz ise sadece bebeginiz degil siz de her seyin acemisi olacaksınız. Emzirmeyi oturtana kadar bir zaman gececek. Bu surede
- bebeginize mama vermek istemiyorsanız
- cok degerli kolostrum ya da anadoluda bilenen adı ile agız sıvısını bebeginiz alsın istiyorsanız
- sutunuz geldiginde bebeginiz bunu bitiremeyecegi icin, mastit olmak istemiyorsanız evde pompayı hazır etmekte cok fayda var.

Sterilizasyon konusu onemli ama 1 gun onceden yaptiginiz sterilizasyonun faydası yok. Aventin sterilizatorleri kapak acilmazsa 24 saat, açılırsa 6 saat steril tutabiliyor içindekileri. Evde kaynatırsanız bu sure acık havayla temas devam edeceginden cok daha kısa.

Ben Aventin elektronik pompası ve kalkanlarım olmasa ilk gunleri nasıl atlatırdım bilmiyorum. Pedler gogus ucunuz tahriş olmussa, yaranın kabuguna yapışabilir ve yarayı daha kotu hale getirebilir. Eger yara yoksa ise yarar. Ama bu durumda yapılacak en iyi sey kalkan kullanmaktır.

Kalkanların ve ilk gunlerde isinize yarayacak arac gerecin kullanımında dikkat etmek gereken noktaları burada yazmistim: http://www.bebegimoldu.com/?p=1140

Umarım işinize yarar.FeyzaZ

Benden sonraki annelere yardımı olması açısından paylaşmak istedim. Pompayı doğumdan önce almadım. Süt durumumua güvenemedim.

Sezaryenle doğum yaptım, hastanedeki iki günde oğlum hep açtıi süt üretimi yeterli değildi. Doktorumuzun gözetiminde minik bir mama desteği aldık. Hastaneden çıkarken süt üretimini arttırmak için her fırsatta emzirmemi bebek uyuyorken de pompayla göğsümü boşaltmamı söylediler. Bebişimiz babası ve ben taburcu olduk ve eve gitmeden e-bebek mağazasına uğradık. 

Aventin elektrikli pompasını aldım. Sancılı ve çok halsiz olduğumdan hızlı bir alışveriş yapmam lazımdı. Avent'in VIA saklama kaplarından aldım. O an için bilinçsiz bir seçimdi, ama çok isabetliymiş.

Pompayı iki gün hiç elleyemedim, halsizlik ve ağrılardan. Sonrasında makineyi sterilize ettik ama parçaları bir türlü birleştiremedik. İnternette videolarını araştırıp başardık.

İlk iki haftamda çok işe yaradı pompa. Bebek uyurken azıcık da olsa süt sağdım. O sütler göğsümdeki sütün bebeğime az geldiği öğünlerde ona takviye oldu.

Lansinoh kremi ilk hafta kullandım. Minik kırmızı noktalar oldu. Her emzirmeden sonra doktorun da önerisiyle hem lansinoh hem de bepanthen plus sürdüm. 3-4 günde onlar da iyileşti. İlk 10 gün sızılı geçti sonrasında göğüs uçlarında bir sıkıntı olmadı.

Göğüs kalkanını da doğum öncesi almıştım ama göğüslerde çatlak olmayınca kullanamadım. Belki ilerleyen günlerde sütüm sızacak kadar artarsa süt biriktirmek için kullanabilirim.


Cevaplamak için Üye ol