mükemmel anne olmak

bnycan soruyor: 10

9 aylık bebeişim var. çalışıyorum normalde ama 2 yıl bebeğime bakmak için izne ayrıldım. çok titizim herşey mükemmel olsun istiyorum. ev temiz , ütüler yapılmış bebişin herşeyi tam , yemek hazır. ve bütün bunlarla tek başıma ilgileniyorum. bazen çok yorulduğumu hissediyorum. sizler ??

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


CokBilmis

Öyle bir şey yok. Yol yakınken vazgeç, derim ben :)


sibelebrunur

kimse dört dörtlük mükemmel anne olamaz bence yani çizdiğiniz düzende gidemiyorsunuzhiçbir zamn çünkü bebişlerimiz bu düzeni bozuyor bazende bizler bozuyoruz buşekilde olucak diyorsan kendini paralıyorsan yorgunluk ve üzüntü içine girersin diye düşünüyorum. herşeyi oluruna bırakıp ütünü yemeğini :) yine düzenli yapabilirsin tabi ama bebişinin iştahına göre gün içindeki huzuruna yada ogünkü muzurluğuna göre hareket etmen bence senide bebeğinide daha mutlu edicektir diye dşünüyorum :)


gokalpileseyrialem

kısa ve öz yazıcam aynı başlığındaki gibi diğer işleri bir kenara bırak bebeğin içinse mükemmellik - MÜKEMMEL ANNE olmaya bak :)
sevgiler...


no27

yakında kayışı kopartırsın. ben şimdi antidepresana başladım, 2 çocukla tertemiz bir eve sahip olmayı dilemiştim sadece...

 

psikoloğumun bana söylediği tokat gibi bir söz vardır: "sen bu dünyaya temizlik yapmaya, ütü yapmaya, evi çekip çevirmeye gelmedin. sen insansın ve annesin, doğana aykırı davranma" demişti.

evim temiz ama dağınıklığa çözüm yok maalesef. bebeğinin zamanından çalmamanı tavsiye ederim. uyuyunca yapıyorum dersen de, o vakti kendine ayır bence. kitap oku, TV izle, chat yap, uyu ama temizlik yapma. değmiyor. madalya takmıyorlar zaten :)


jildando

mükemmel anne olmaya çalış yeter, mükemmel ev kadını olman gerekmiyor:)
Annelik için içinden gelen en iyisini yapman çok güzel ama ev için de çabalamaya çalışırsan ipin ucunu kaçırabilirsin, henüz 9 aylık yakında ayaklanmaya ve evin her tarafını karıştırmaya başlayacak, sen bir tarafı toplayacaksın, arkanı döndüğünde bakacaksınki herşey eski haline dönmüş.
Nacizane tavsiyem şimdiden rahat davranmaya çalış, bırak ev dağınık kalsın, temizliği idare etsin, mümkünsede olabildiğince az şey ütüle.  Aşırı düzene kendini alıştırırsan bebek büyüdüğünde ve artık yetişemediğinde kendini kötü hissedersin, mükemmel annelikte kaçar elinden.nihal58

bence mükemmel anne diye bişey yoktur, kime göre neye göre mükemmel? sen kendini nasıl mutlu hissediyorsan öyle yaşamaya çalış. Mutlu anne = mutlu bebek.


nadia

yol yakınken vazgeçin. şu psikoloğu da çok takdir ettim, bence sürekli toplu bir ev harcanmış bir hayattır, dağınıklıksa yaşanmışlık göstergesi :)


jildando

itiraf edeyim bende katalogtan çıkmışcasına derli toplu ev hiç sevmem, bana göre yaşamayan bir evdir orası.
dağınıklık derken tabiki ortada çöp bırakalım, kirliler atılı dursun demiyorum, ama evet oyuncaklar beni rahatsız etmiyor aksine hoşuma bile gidiyor.
Bazı evler bana göre yaşamaz, ortada kase vardır içi boştur, herşey yerli yerindedir, mutfağa ait birşey yanlışlıkla salonda durmuyordur falan gibi.
Benim ufaklıklar evin herşeyini heryere taşıyorlar, ve bazen hiç beklemediğim bir oyuncağa dönüşüyor taşıdıkları şeyler, çok da hoşuma gidiyor benim. 
Konu biraz saptı gerçi, sonuçta bence de tamamen kişilik meselesi, ben evet çok toplu değilimdir ama herşeyin yerini alakasız bir yerde olsa bile bilirim, eskiden de öyleydim, bu da benim alışkanlığım.

benim soru sahibine daha çok demek istediğim, eğer 9 aylık bir bebeklere tüm bunlara yetişip dinçseniz sorun değil, ama şimdiden bu durum yoruyorsa bilinki 1 - 1,5 yaşına gelipte kendi dilediği gibi hareket etmeye başlayınca ciddi bir dağınıklıkta başlayacak, bir den sudan çıkmış balığa dönmektense şimdiden rahatlamaya başlamak daha doğru gibi geliyor bana.
Bir de garip birşekilde rahatlayınca şu an yaptığınız işleri aslında gene yapıyorsunuz ama daha pratik çözümler üretmeye başlıyorsunuz. Mesela ben her akşam çocuklar uyuyunca salona dağıttıkları oyuncakları odalarına taşımak yerine her yere kutular, sepetler koydum, akşam olunca her mekanın içindekileri kendi kutusuna atıyorum, hem sürekli birşeye basmak zorunda kalmıyorum hemde ertesi günü tekrar dağıtırken nedense çok mutlu oluyorlar:) ipeks

ev işi nankördür.derle topla 2 saate aynı olur. onun harici mükemmel anne olmak çok hassas bir konudur. mükemmel olacam, çocuğum her dediğimi yapacak akıllı uslu olacak...gibi şeylerden kaçının.bırakın dağıtsın oynasın.KURALCI olmayın sakın.özellikle ilk 3 yaş çok önemli biliyosunuzdur. mükemmel anne olma çabası içinde olanların çocukları sorunlu ve toplumdan kopmuş bireyler olur. bu konulara biraz dikkat çekmek istedim naçizane :) çevremde böyle örnekler gördüğüm için ben de korkuyorum açıkçası


tubaanil

mükemmelliyetçilikten emekli oldum 1 yıl önce hem çocuk hem iş hayatı hem ev hem kendim kociş falan derken bir baktım ki aslında ben yokum benim isteklerim zevklerim herşey yok olmuş:((( kendimi sırp brigiç hastanesinin psikoloji bölümünde buldum 5 görüşme sonrasında artık rahata erdim.şimdilerde ise çok daha mutluyum.ben yorgunsam ve anıl oyuncaklarını toplamamışsa hiiç kasmıyorum sabah topluyoruz şunu anladım ki önce ben iyi olacağım ki yavruma ve eşime pozitif olabileyim.aksi halde insan mükemmel oldukça daha çok hata yapıyor...Cevaplamak için Üye ol