anne sütü, süt kalitesi

berrakdamla soruyor: 7

sütümün kalitesini arttırmak için neler yemem gerekir acaba? yağlı olan anne sütünün daha besleyici olduğu doğru mu?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


melusina

ben kalitesiz anne sütü deyimine ianmıyorum
en kötü anne sütü en iyi besinden daha değerlidir
dışarıdan sütün yaramıyor diyenlere kulak asmayın
sağlıklı gıda tüketin dinlenin :) ve bol bol emzirin


berrakdamla

aslında haklısın melusina, anne sütünün kalitesizi olamaz bence de.. ama anne olarak bebeğime nasıl daha faydalı olabilirim diye düşünmeden edemiyor insan. ahh o dinlenme işi pek mümkün olmasa da:))


taburcu

Emziren anneler grubunda bu konu çok konuşulmuştu. Orada http://www.llli.org kaynaklı makalelerde verilmişti. Şimdi aklımda değil ama öğrendiğim kadarıyla dengeli ve doğru beslendiğin sürece sütünün kalitesi bebeğinin ihtiyacına yeterli. Yağlı olan anne sütü diye bir şey yok. "Bak şu bebek ne güzel kilo almış çünkü annesinin sütü çok yağlı" bu tamamen hikaye. Bir çok konuşma dönüyor. İşte sağmış sütünü sapsarıymış rengi çok yağlı olduğundan öyleymiş. Yok sütü sağmış su gibiymiş vs bunlar sütteki yağ miktarını oranını göstermez. Gidip bir lab.'da test ettirmedikçe de bilemezsiniz. Her annenin sütü bebeğinin ihtiyacına göre değişir. Mümkün olduğunca sık emzirin. En önemli etmen bu. Bol su için, dinlenmeye çalışın.


ediluj

dogru ve dengeli beslenme,bebek sizden alacağını alıyor,siz bebek için olduğu kadar kendi sağlığınız içnde dengeli beslenmeniz lazım..bebek için çok enerjik bir anne gerekiyor:))ekstra okuduğum somon balığı yemek hamilellikte ve sonrasında süt üretimini arttırdığı gibi bebek zekasınıda desteklediği yönünde..karbonhidrat ve yağ  ağırlıklı beslenmek sadece anneye kilo yapıyor normalden 500-600 kalori  ekstra almanız yeterli..sağlıklı günlerde buyusun bebeğiniz..


anneyazar

Aşırı derece de kafein ( çay, kahve, çikolata,asitli içecekler,v.b.) tüketmediğin, vücuduna sağlıksız kimyasalları mümkün olduğunca sokmadığın ( aspartam, alkol, sigara, v.b.) sürece kötü anne sütü diye bir şey yoktur. Etrafın en fazla ahkam kestiği dönem malesef ilk 9 aylık kısımdır. Mümkün olduğunca etraftan gelen kaynağı belirsiz nasihatlere karşınızda ki incitmeden kulak tıkamanızı tavsiye ederim. Sütün kalitesini arttırmak için bol yeşillik, bol su, meyve ve kalsiyumdan zengin bir beslenme biçimi uygulamak yeterlidir zira. Sevgiler ve bebeğinizle mutlu zamanlar :)


deniss

anneyazara tamamen katılıyorum, sağlıksız ve kafeini yüksek şeyler yemedikçe herşeyden yiyebilirsin bence. her annenin sütü en kaliteli süttür kendi bebeği için. bol su için, güzel şeyler düşünün, hayata getirdiğiniz mucizeye bakarak onu severek emzirin, bence en güzeli bu olur.. sevgiler, bol sütler ;)


berrakdamla

teşekkür ederim, zaten sağlıklı beslenmeye dikkat eden biriyim, yani bu doğumdan önce hatta hamile değilken bile bu şekilde idi.  hamile kalınca beslenme biçimimde kökten değişiklikler yapmama gerek kalmamıştı, biraz daha destek için bazı vitaminle dışında. herneyse, normal doğum yaptım, sütüm neredeyse bir hafta sonra geldi, bu esnada mecburen mama vermek zorunda kaldım bebeğime. ama ısrarla ve inatla emzirdim. oldukça zor bir süreçti, süt yoktu, bebişim açtı, emdiğinde süt gelmedikçe ağlama krizlerine giriyordu. neyseki bir haftanın sonunda azar azar gelmeye başladı. ama miktar maalesef çok azdı, bazı günler açlıktan öyle çok ağlıyorduki neredeyse mamaya başlayacaktık.  şuan bebeğim 3,5 aylık, sadeceanne sütü veriyorum. göğüslerim hiçbir zaman tamamen sütle dolup sertleşmiyor ama bebişim gayet normal çok şükür:))
sanırım emdiği ona yetiyor:)) teşekkür ederim paylaşımlarınız için, hepinize yavrularınızla mutluluklar..Cevaplamak için Üye ol