yüzyılın sorusu:bebeğinizi nasıl uyutuyorsunuz?

aana soruyor: 10

uyku öğrenilen bir şey mi gerçekten? yoksa bebek karakterini yaşıyor ve değiştirilemiyor mu? kendi kendine uyuyan bebek diye bir canlı türü var da bana hep zor bebekler mi denk geliyor? bu iş için bir püf noktası var da ben mi yeteneksizim?
kızımı uyutmaya çalışırken bizi biri dışarıdan duysa ya bebeği evde yalnız bıraktı gitti ya da evde yavrucuğa işkence ediliyor diye düşünür...bir bebek uykusu geldiği halde  uyutulmaya çalışılıyor diye bu kadar ağlar mı?
bir amuda kalkarak uyutmaya çalışmadım, onu da denesem mi?
sihirli değneği olan var mı?
ve diğer bütün sorular........ 
sonradan not: evet evet merak içindeyim.tüm bebekler (çıldırmış gibi)ağlıyor mu uyurken diye..bizde mi tuhaflık?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


baharb

Damla sicaklik olayina cok katiliyorum. Bizim bebek yazin dogmustu, butun yaz yatakodasinda gece gunduz klima acik uyudu valla, cok da guzel uyudu. Ince penye battaniye ile kundak yapiyorduk. Klimayi kapatinca cok sicak ve nemli oluyordu cunku. Turkiyede bebekler cok giydirildigi gibi evler de cok sicak tutuluyor. Ben burada giydirdigim ayakli polar kislik pijamasini Turkiyede kisin giydiremedim evler o kadar sicakti ki terliyordu gece ustu acik yatmasina ragmen. 18 C cok mantikli fakat ozellikle kisin Turkiyede evler 25-26 dereceye isitiliyor kaloriferle. En azindan Istanbulda bunu gordum.


aana

sinir bozukluğu ve zaman darlığıyla ben derdimi tam anlatamamışım.benim -bizim problemimiz gece uykularında değil gece gündüz her uykuda bu ağlama. bu yüzden bunca dert edinişim.
bakın, mesela sabah uyandıktan 1 saat kadar sonra uyku belirtileri vermeye başlıyor.mıkırdanmalar, elini asabiyetle ağıza sokmalar hatta o elle kavga, esneme, kucağıma alınca başını sağa sola çevirme göğsüme kapatma gibi..kolikten kalma kucak alışkanlığımız var maalesef.bir süre dikey konumda sağa sola hafif hafif sallanıyoruz..sakinleşsin diye.bunu yapmadan yatırmaya çalışırsam daha da çılgın ağlıyor.uyku tavan yapınca yine kucakta yatay duruma ve eeeee eeeelere geçiyoruz.işte dananın kuyruğu kopuyor, 7 sokak inleten ağlama başladı!
 hatta anneannesinin uyutma biçimi kucakta bu sekilde yatırıp sallarken bir yandan da bir yerin yanmış gibi odayı hızlı hızlı tavaf etmen. yani Damla tam da yazınız da söylediğiniz gibi "çocuğu sersemletip uyutma" .ben böyle onu salağa çevirerek uyutmak istemiyorum.kucağımda (ama illa ayaktayız bu sırada) hafif sallayıp eeee eeeelerle ve poposuna pıt pıtlarla uyutmaya çalışıyorum, yaklaşık 1 aydır kundak yapıyorum-evet biraz daha iyi geliyor kundak, başta çok sinirlense de-
gündüz emerek uyumuyor-emme saatleriyle uyku saatleri pek çakışmıyor zaten.
ayakta filan sallanmayı hiç kabullenmedi-canıma minnet mi desem-
yatağa yatırıp yanına uzanıp bu eeeeeleri, sissssşşşleri, pıtpıtları yapmaya çalıştım, yok onu da istemiyoruz...
evet kendi kendine uyusun istiyorum, nasıl öğretilir bu???
tabiii bu düzende gece uykusu için 8-9 gibi başlayan maraton gece 12 hatta bazen 1-1:30 u buluyor ara ara uyanmalarla. sonrasında ağlasa da emerek uyuyor, ama uyanma sıklığının bir düzeni yok.bazen 2 saatte bir uyanıyor bazen 5 saat kesintisiz uyuyor..
bir düzen için erken mi acaba diye düşünmeye başladım..ama bu her seferinde ağlayarak uyuma işi çok yıpratıcı.bazen 1 saat uğraşıp hah daldı deyip yatırdığınız velet 15 dk. sonra uyanınca iyice çıldırtıcı.
sıcak mı geldi üstünü açayım, serin mi geldi örteyim, çok mu gürültülü aydınlık- çok mu karanlık ...
??????


Deynerya

Sevgili aana, diyerek başlıyorum :)

Uyku sürecinde yaşadıklarının aynısını inan bende yaşıyorum ve neredeyse oğlum 5.5 aylık oldu. Gaz sancılarından gelen kucak alışkanlığı var. Her ne kadar alıştırmayayım desemde çocuk kıvranıyor nasıl alıştırmazsın. İnan uykuya geçiş aşamaları aynı, uyutmaya ereken başladım desem yine uyumuyor inadına uyanık tutsam yine uyumuyor. Ayakta sallanmıyor belki ama kucağımda yarım  saat ile bazen birbuçuk saate uzayan süreçlerde sersem oluyor. Mesajını okudukça kendi kendime gülüyorum valla, tamı tamına bizim evde yaşananlar:)

3. ayda düzelir dediler, bekledim, ı-ıh. 4. ayda düzelir dediler, bekledim, ı-ıh. 5. ayda düzelir dediler, bekledim, ı-ıh. 6.ayı bekliyorum. :))

Haa, bu arada bu kadar gaza süt alerjisi olabilir diye düşündük ona dikkat ediyorum bir hafta on gündür, ı-ıh.

Nezle olmuş gece yarım saatte bir ayaktaydım, biraz önce uyuttum, gece uyumadı ya uyur diye düşünüyordum ki 25.dakika oldu ayaklandık.

Sıyırmak üzereyim, sevgiler :D
Damla

aana, o aylarda gündüz ışık çok etkilemiyor aslında. Hatta etrafı görebilmesi sayesinde bir şeylere odaklanarak dalabiliyor. Ben de benzer sıkıntıları yaşadım. Ilgaz da çok gazlıydı. 3 ay civarında büyüme atakları oluyor, gece gündüz hiç durmadan emdiği bir dönem, bunu da dikkate almakta yarar var.

Minikken gündüz emip uyurdu. Ne zaman bu dönem bitti (1 ay falan herhalde) ben de 1 saat uyutmaya çalışma çabalarına girdim. 1 saat uğraşırdım yirmi dakika uyur kalkardı.

İnsana çok zor geldiğini biliyorum ama en iyisi bir rutin oluşturmaya çalışmak. Yakında dönmeye başlar yatağında, yavaş yavaş oyuncakları ile yatağında biraz oyalanabilmeye başlar. Diyelim ki pijamasını giydirip, kucağınızda bir kısa şarkı söyleyip yatırdınız. İlgi çekici bir şeyler verip odasından çıkmayı denersiniz, evin sessiz olmasındansa rutin bir takım tıkırtılar olması daha iyidir. Mesela hep onu yatırıp siz de evde benzer sesler çıkartan işler yapıyorsanız, o da onları dinleyerek uyuyakalır. Yarım saat geçti uyumadı diyelim. Eğer ağlıyorsa yeniden sakinleştirip çıkmaya çalışırsınız, uyumasa bile en azından yatağında dinlenmesi için. Sonra sanki uyumuş gibi, dinlendin mi yavrum diye gülücüklerle alırsınız yatağından, bir sonraki uyku saatine kadar da ayık tutmaya çalışırsınız. Yine saati gelince yatırırsınız, o da bilir ki bu saat benim uyku zamanım. Bir süre sonra yorgunum bari yatmışken uyuyayım diye düşünüyorlar sanırım. Bir hafta falan sürebilir.

Bir anne ağlama ile mızırdanmayı ayırt edebilir. Ben 4,5 ay civarında düzenini kurduğum halde bir hastalığı üzerine yeniden bozdum. 1 yaşına doğru bilmeden uyguladığım yöntem Ferber'e yakınmış. İnsan çocuğu ciddi ağlıyor mu, mızırdanıyor mu bunu çok iyi ayırt edebiliyor. Ilgaz odasının kapısına doğru gelir, hafif ajite bir tonda mızırdanarak seslenirdi. 4-5 gün mızırdanmadan sonra gün içinde uyuyacağını kabul etti. O zamandan beri gündüz kendi başına yatağında ve odasında mutlu bir şekilde uykuya dalıyor. Bazı anneler bunu çaresizlik ve kabullenme olarak görüyor, ben de sorguladım. Ama evimizde kamera sistemi vardı ve yatağında yorganına yumulup poposunu dikip tatlı tatlı uyuması, mutlu mutlu uyanmasında hiç çaresiz bir öğrenilmiş havası yoktu.

Bir rutin oluşturmayıp, çocuğun uyuması ve uyumamasını kendi haline bırakan evlerde durum nasıl merak ediyorum aslında ben de. Belki bu durumda da çocuk kendisi uykusu geldiğini kabul edip kendi düzenini oluşturuyordur. Uyku sorunları diye bir grup var, orada farklı görüşte kişiler paylaşıyorlar. Bu konuyu bir de orada açmanızı öneririm.


aana

baharb ve deynerya
süt alerjisi ya da laktoz intoleransı ihtimali üzerinde durdu bizim doktorumuz da.sütü azlttım ben, laktazim denedik fark etmedi.bir de ağlama günün geneline yayılıyor olsa daha rahat gaz deyip geçebilirim...uykuya geçişte olduğundan sadece gaz deyip geçemedim.

deynerya, "eşekten düşeni eşekten düşen anlarmış" ya...o sıyırmak üzere olma duygusu çoook tanıdık.şimdi ben 5 aydır sizin halinize mi üzüleyim, 5. ayda hala böyle olabiliriz diye mi dertleneyim, yalnız değilmişiz arıza bende değilmiş diye mi sevineyim????aana

Damla,
bu yatağında bırakma işini ağlasa bilemi yapıyordunuz.çünkü kucağımda 1 ağlıyorsa bırakınca 2 ağlıyor.pek ona dayanabilirmişim gibi gelmiyor ama, çaresizlik neler yaptırır insana !!!

bir de biraz nurturia kullanma özürlüyüm de yanlış yerde mi çare arıyorum hemen şu grubu bulayım:) teşekkürler..


ozguranne

Merhaba aana, işine yarar mı bilmiyorum ama o dönem şöyle şeyler yazmışım:Hatırladığım kadarıyla 3 aydan sonra işler çok kolaylaşmıştı. İlk üç ay insan anca kendine geliyor zaten. Tracy'nin kitabı "bebek bakım sorunlarına mucize çözümler" bizim çok işimize yaramıştı. Ama herkese yaramadığını da biliyorum. Eğer okumadıysan belki oradaki rutini oturtmayı deneyebilirsin?

Onun dışında benim önerim (iki çocuk ve ağlayan bebekle nasıl yapılır bilmiyorum ama) rahatlamaya çalışmak. Anne rahat olduğunda hem bebek rahatlıyor, hem de ağlayan bebek anneyi o kadar rahatsız etmemeye başlıyor.  O dönem çok fazla ninni söylüyordum. Annenin sesi (kötü bile olsa) çocuğu rahatlatıyor, mırıl mırıl konuşmak gerekiyor. 


aana

özgüranne
tracynin kitabını hamileliğimden beri hatmediyorum.hamileyken "oooh iyi iyi, yaparız bunu" demiştim de kazın ayağı öyle değilmiş.bizim hatun nazlı ve huysuz bebek karışımı ki tracy teyze bile bu bebeklere konu gelince geçi geçivermiş gibi geliyor..biraz çakacağimiz var galibai o da öyle mi diyor ne....
bir de tracynin EASYaana

bir de tracynin EASYsi var bizde de süreleri örtüşmüyor, yani emiyor -oynaşıyoruz -uyku geliyor kısmında ip kopuyor.süreler alt üst!!! 1 saat uyutmaya çalışıp 20 dk. sonra uyanınca pek Ylik birşey kalmıyor anlayacağınız...


canmur87

Bence alıştırmakla alakalı diye düşünüyorum. Benim ikiz çocuklarım var şu an 3 aylık. Ne kucağa alıştırdık ne de sallamaya. Hatta kucağına alıp direk sallayanlar oldu ama her seferinde kızdım. İster alınsınlar ister alınmasınlar hiç düşünmedim. Çünkü sonuçta 2 çocuğu da ben çekeceğim onlar bırakıp gidecekler. Şimdi ikisini de emziriyorum yatırıyorum. Kendi kendine bakına bakına uyuyorlar tabi uykuları varsa. Ama uykuları yoksa ağlıyorlar zaten alıp gezdiriyorum kucağımda konuşuyorum o şekilde susuyorlar. Sonuç olarak doğduğu günden itibaren kucağa çok alındıysa ve farkında olmadan sallandıysanız alışmışlardır.Cevaplamak için Üye ol