yüzyılın sorusu:bebeğinizi nasıl uyutuyorsunuz?

aana soruyor: 4

uyku öğrenilen bir şey mi gerçekten? yoksa bebek karakterini yaşıyor ve değiştirilemiyor mu? kendi kendine uyuyan bebek diye bir canlı türü var da bana hep zor bebekler mi denk geliyor? bu iş için bir püf noktası var da ben mi yeteneksizim?
kızımı uyutmaya çalışırken bizi biri dışarıdan duysa ya bebeği evde yalnız bıraktı gitti ya da evde yavrucuğa işkence ediliyor diye düşünür...bir bebek uykusu geldiği halde  uyutulmaya çalışılıyor diye bu kadar ağlar mı?
bir amuda kalkarak uyutmaya çalışmadım, onu da denesem mi?
sihirli değneği olan var mı?
ve diğer bütün sorular........ 
sonradan not: evet evet merak içindeyim.tüm bebekler (çıldırmış gibi)ağlıyor mu uyurken diye..bizde mi tuhaflık?

Bu soruyu cevapla


34 Cevap


gulusturkmen

9 aylık olana kadar doğal haline bırakıp, sonra 1 haftalık ağlayarak uyutma eğitiminden geçiriyorum. Burada kusurlu davranabilecek tek taraf anne tarafı! Odaya girmemek gerekiyor!
http://www.alternatifanne.com/?p=110


nisa06

iki çocuğum da kendi yatağında ve de kendi kendine uyuyorlar.müzik kutusu kuruyorum.onu dinleyerek ve beşiğin üstüne taktığım dönenceye bakarak uyuyor.
ama bu konuda kararlı olmak lazım .bebek ağlar ağlamaz kucağınıza alırsanız ve ya görünürseniz bu ortam aalışmıyor tabi ki.bi de sizden başka birisi uyutacaksa bu kuralları ona da anlatmak lazım.
kolay gelsin


selencem

Bizimki de agliyor, resmen uykuyla savasiyordu. Sonucta refluden oldugunu anladim. Kucakta dikey pozisyonda uyutmaya basladik. 3-4 saat koltukta kucakta uyudugu bile oldu. Sonra yataginin basin yukselttik ve uyuduktan 20 dakika sonra yatirmaya basladik. 3-4 saat uyuyor geceleri artik.


Damla

aana, şimdi başka bir şey için bakarken gördüm, bana soru sormuşsunuz, atlamışım, çok geç oldu ama kusura bakmayın.

İlk odasında bırakıp çıktığımda (hatırladığım kadarı ile) 4 ay civarıydı sanırım, uyutmaya uğraştım ama olmadı, eşya hazırlamam gerekiyordu, uyumasın dedim, oyalama amaçlı oyuncaklarını beşiğine doldurdum, kamerayı açtım, önce oynuyordu, bir anda ses kesildi ve gittim baktım uyumuş. O kadar da zorlanıyordum ki artık o zamanlarda uyutmakta, çok şaşırmıştım.

Sonra bir süre kendi kendine uyuttu ve sanırım dişler işin içine girince bozuldu. Sonra 1 yaşına yakın yatağında bırakıp çıkmaya başladım. Arkamdan ağlıyordu, daha doğrusu bağırıyordu ama 3 aylık bebeğin ağlamasından çok farklı. 3 aylıkken bir sıkıntısı yüzünden ağlıyor da olabilir, bunu anlamak çok güç olduğu için bana da bırakıp çıkmak pek doğru gelmiyor. Öte yandan kolikse doktorların da önerileri farklılaşıyor sanırım.

Sizin durumlar nasıl, bir ilerleme kaydedebildiniz mi?
Cevaplamak için Üye ol