mendille uyuma

dennis soruyor: 4

merhaba, kızım 6 aylık ve 3 aylıktan beri uykusu geldiğinde parmağını emerek 5 dakika içinde kendi kendine uyur. ancak iki üç gündür, uykuya dalmakta zorlanıyor çünkü, bir elinin baş parmağını emerken diğer eliyle sürekli bir yerlere uzanmaya, bir şeyler yakalamaya çalışıyor. bu eline mendil, battaniye tarzı bir şey vrmezsem uykuya dalması 1,5 saati buluyor. önce buna benim evde olmadığım iki gece zarfında bakıcısının alıştırdığını düşündüm, kendisine böyle bir şeye alışmasını istemediğimi söylediğimde uyusun diye değil, midesi üşümesin diye karnına mendil örttüğünü ve kızımın mendile kendisinin uzandığını söyledi. ne kadar doğru bilmiyorum ama çok da önemli değil. önemli olan nokta onu bu alışkanlıktan vazgeçirmeye çalışmalı mıyım yoksa böyle daha rahat uykuya dalıyor diye rahat mı bırakmalıyım? mendille uyuması şu an için bir sorun değil ama zaten parmak emme gibi bir alışkanlığı var ve ben sırf uyandığında tekrar ağzına tıkmak zorunda kalmayayım, kendi başına uykuya dalabilsin diye emzik vermemeyi, parmağını emmesini istedim. şimdi mendile alışırsa gece uyanıp mendili bulamadığında tekrar uykuya dalması zorlaşır diye düşünüyorum. diğer taraftan da nasıl ki parmağını emmeye ihtiyaç duyuyorsa ve engellenmemesi gerekiyorsa belki mendile de aynı şekilde ihtiyaç duyuyordur ve engellenmemelidir diye de düşünüyorum. sizce ne yapmalıyım, benzer durum yaşayan var mı aranızda?
teşekkürler, sağlıklı günler...

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


CiciAnne

çocukların bir güven nesnesi edinmesi sağlıklı bence...


asna

benim her iki kiziminda bir uyku arkadasi var, farkli bir ortamda uyuyacaklar zaman, kizdiklarinda, ne bileyim canlari sikildiginda muhakkak yanlarinda olsun isterler, bu konuyla ilgili uzun bir yazi yazmak var akliimda ama ne ara yapacaksam bakalim :) zarardan cok faydasi olacaktir böyle birseyin size, emzik ve parmaktan cok daha masum sahsi kanaatim :) lakin önemli tavsiyem, ya bir kac alternatifli bi seye alistirin, yada tek nesne ise, muhakkak aynisindan yedekleyin, kaybolma riskine karsin :)

Blogcuanne'nin yazisinada göz atmanizi tavsiye ederim:

http://blogcuanne.com/2010/09/20/yine-mumu-yeni-mumu/

muhabbetle...


yasemin_ekin

bizim de peluş battaniyemiz var. Sıcak temmuz günlerinde, tatilde kalldığımız evi yadırgayınca kurtarıcımız oldu... Battaniyesi gelinceye kadar çığlık çığlığa ağlayan kızım, battişi gleince, önce ona sarıldı, öptü kokladı, sonra da mışıl mışıl uyudu.  Nereye gidersek gidelim, mevsim ne olursa olsun, o battaniyesiz gitmiyoruz.


ekin

Bizim de kuzumuz var. Onunla uyumaya alıştığında 4,5-5 aylıktı.Cevaplamak için Üye ol