Cocugunuz bugun orgun ogretime katiliyor olsa idi hangi okulu tercih ederdiniz?

annecugun soruyor: 10

Merhabalar,
benim aklimi karistiran egitim-ogretim sistemi nedeni ile bugun cocugum okula basliyor olsa (okul oncesi + ilkogretim) hangi okula verecegimi bilemiyorum.
dil ogretimin cok erken yaslarda baslamasi egitimciler tarafindan oneriliyor ama oks denilen sistem ile dil ogretimi malasef ilkogretim sonrasi basliyor.
bu nedenle istanbuldaki okul cesitliligini dusunerek hangi okul konusunda bir suredir dusunuyorum. civardaki devlet okullari iyi olmalarina ragmen, kalabalik siniflar ve diger bircok faktor nedeni ile albenisi yitiriyor. ozel okullarin ise ne derece dogru secimler oldugunu bilmek cok zor. ozellikle cok iyi isim yapmis olanlarin kura sistemi ile extra ucretler talep etmeleri nedeni ile durum zorlasiyor. ben bu parayi veririm deseniz bile bugun 24bin USD civarinda olan isim yapmis okullar x 2 (okul oncesi)+ 8 yıl ilköğretim= ort 240bin USD gibi bir tutara mal oluyor ve bu butce gercekci mi o da supheli.

cunku normal sureclerde ogretime katilan bir cocuk universite yasaminda bu para ile eger ortalama basari ile tum okullari bitirmis ve upper int dil seviyesine sahipse, harvard da bile rahat rahat okur, yeterki istedigi okula girmek icin kendi ozelliklerini gelistirmis olsun.

metinden de goruldugu uzere kafam oldukca karismis durumda. bugun oglum okula basliyor olsa hangi okula verirdim bilemiyorum, ama fikirlerinizi merak ediyorum

sevgiler

Bu soruyu cevapla


66 Cevap


ikicocukannesi

domateslere bayıldım sosito,
soylemeden gecemem:)

bende oyle dusunuyorum galiba zarar veriyoruz, dilerim gercek olur dileklerimiz. sıradan olmak artık farklı olmak oldu ne tuhaf!

bizden de efendim,

sevgiler.


EmineKartal

Okul konusunda ben şimdiye kadar hep devlet okullarını düşündüm. Özel okul mu, asla diyenlerdenim, anlayacağınız. Sanırım karakterimde ciddi bir değişiklik olmazsa da devlet okuluna göndereceğim. Hem ilköğretim öncesi hem de sonrası, hatta üniversite. Çeşitli sebeplerim var; biz nerde okuduk, hayatı yaşayarak görsün, bizden zengin bir hayat yaşayanların içinde bocalar, biz o okullara para yetiştiremeyiz; ayrıca da ne gerek var o kadar ağır ders yükünü çocukların sırtına daha bu kadar küçücükken yüklemeye!
Ama devlet okullarındaki sistemden, öğretimden, eğitimden, ödevlerden, kalabalıktan memnun muyum, tabii ki hayır. Şu an sadece birkaç sene içinde iyi bir eğitim politikasıyla bazı şeylerin az da olsa düzelmeye başlayabileceğini umuyorum.
Çocuklarımıza yarattığımız "mutlu fanusta yaşama" (ben böyle diyorum bu yaptıklarımıza) durumu ise bence çoğumuzun yaklaşık 10 sene sonra pişman olacağı bir şey. Onun için aslında çocuklarımızın her şeyi olmaya çalışmak, süper anne olmak için bu kadar çaba sarf etmek bizi bir müddet sonra gerçek hayatı ve gerçek insanları tanıyan çocuklarımızın üzüldüğünü görünce mutsuz edecek!
tabii bunlar benim naçizane fikirlerim, katılmak ve katılmamak serbest
sanırım yaşayarak göreceğiz...
inşallah her şey en az hayal ettiğimiz kadar güzel olur çocuklarımız için


lugesya

ben çok emin olamıyorum bu konuda devlet okulu mu özel okul mu ?
ya da çocuklarımıza çok şey vermek acaba hatalı birşey mi ?

Benim fikrim;
Çocuguma/larıma imkanlarım dahilinde herşeyi sunmaya çalışmamın doğru olacagı yonunde."Mutlu fanusta yaşama" gibi algılarsam baştan hata yapmış oldugumu düşünürüm, o zaman bu dünyaya onu zaten hiç getirmemem gerekliydi ... yoksa dünya zaten bu denge ve dengesizlikler üzerine kurulu bir mekan
mesela  1500 çift ayakkabı degil de 2 çift ile idare etmesini ve bunun ona yeterliligini anlatabilmeyi,
Karnesi iyi geldiginde bunun zaten elde etmis olduğu en büyük hediye olduğunu söylemek ,onu bu bilince yakın yetiştirebilmek
Ekmek israfı yapmamayı ekmek bulamayan çocuklar oldugunu, anlayacagı yaşta, ona anlatmak
ruhunu egitebilmek
ben özel okulda okudum ama ozel okuldaki çocuklar gibi her kış uludagda kayak yapmadım ya da her tatilde yurtdışına çıkmadım. Ben mutevazi bir ozel okul ogrencisiydim ve okulun bana kazandırdıgı tek sey ingilizce oldu, ingilizce bana iş hayatında öncelik tanıdı. Ingilizce illa ki ortaokul/lise de mi ogrenilmeli hayır okul sonrasu yurtdısında 1 sene kalınıp da basarılır sanırım. Tabı simdi ulke ekonomısının ve işe alımlarda işverenlerin/kurumların beklentileri de önemli bir etken. Şimdi ben tek Unı. mezunuyum ve açıkçası iş tecrubemden yırtıyorum ama şu anda tek unı. mezunu olanlar iş bulamıyor master yapıyorlar doktora yapıyorlar ve hala işsiz kalabiliyorlar. neyse çok uzattım ama diyecegim şu ki;
evet herşeyi onune sunup cocugumu deger bilmez olarak yetistirmeyı dusunmem ama mumkun olan herseyı de ımkanlar dogrultusunda verıp bunların kıymetını bılmesını saglamaya calısırım, başarabilirsem :)
okul konusunda da yarıs atı moduna sokmayı hiç düşünmem ama koy vermesine de salık vermek istemem. tabi biraz da yavrumun yetenekleri beni yonlendirecektir bu konuda yani ısrarla deney yapmak isterse ben ona illa ki git otu bocegi sev demem herhalde ? ya da sarkı soylemek isterse de hayır olmaz git deney yap demem gibi geliyor ??


ikicocukannesi

bende katılıyorum eminekartal,

devlet okullarına mudahele kucuk yerlerde daha kolay olur diye dusunuyorum. ogretmene daha yonlendirici davranabilirim gibi hissediyorum. tercihimi bu yuzden sahil kasabalarına kullanmak hedefim ilerdeki yıllarda. kucuk yerlerde kalabalık, ilgisizlik daha az olur dusuncesindeyim. hem daha dogal, hem daha samimi. mufredattan muzdaribim ama onu da kendi cabalarımla tolere etmek niyetindeyim, bakalım...

dilerim oyle olur.


ikicocukannesi

bence bastan yonlendirici olmak gerek lugesyacım,

yani sen daha kreste cocugunu eger en ultra super mega krese veririsen -etkilesimin cocuklarda ne denli fazla oldugunu hesaplayınca- kalkıp cocugunun aa yok ben burda mutsuzum onun yerine ot bocek ile icice olayım diyecegini sanmıyorum. diger cocuklarla benzer ilgi alanlarına yonelecegini dusunuyorum...

yarıs atı degilde varolan sistemle sorunluyum ben. odev, ezber bana uymuyor nasıl anlatsam daha utopik yaklasıyorum. test, ezber, dershane bunlara karsıyım. en azından ilkokul bitene kadar bunlardan muaf tutup doya doya bir cocukluk yasamasını istiyorum...

fazla iyi'yi vermek ilerde mutsuz edecek bence. dengeyi kurmak kilit. zira hayat benim onlara verdiklerimden daha farklı. tatminsizlik sorunu yasayan bir suru genc kız/erkek ornegi goruyorum etrafımda. en iyi cep telefonunu isteyen, en marka kıyafet icin kavga cıkaran, en guzle otomobil icin cırpınan, en enlerin oldugu bir ortam isteyen...

bunlar kurcalıyor kafamı nicedir,
bilemiyorum.ikicocukannesi

daha da tuhafı,
cocuklarına yetmeye calısırken cırpınan ebeveynler,
mesela ofiste bir arkadasım kızına 2000tl civarı bir tlf aldı,
sebep diger arkadaslarında varmıs kızı eksiklik duygusunu hissetmesinmis.
arkadasımın maası o kadar degil bu arada.
uf.


lina

kızım devlet okuluna gidiyor ben özeli biraz istemiştim ama eşim hiç taraftar olmadı çevrede araştırıp devlette  iyi olanlardan birini tercih ettik...SBS  savaşı veriyor bu sene kalksın diye bakıyoruz dört gözle iyi bir liseye gidebilmesi için bu sınava girmesi kazanması şart...yarış atı gibi yapmayacağım çocuğumu demiştim ama çokta başarılı olamadım okul yeterli olmadığı için dershaneye gidiyor haftaiçi full dolu hafta sonuda test dersler falan..ben sıkıştırmasam öğretmenler sıkıştırıyor hadi başarmalısın diye..bizim zamanımızda süperler vardı şimdi süperlerin süperleri var yani çok zor herşey umarım sistem bir an önce düzelir..yine çevremdeki annelere baktığımda ben çok üstüne gitmiyorum yeterli soru çözmeden uyutmayan anneler varmış..
şunu anladım ki insan kendi çocuğunu bile istediği şekilde yetiştiremiyor çarka kapılıp gidiyorsun ister istemez...


ikicocukannesi

lina,

su sbs'ye hazırlanan bir komsu kızı vardı oteki evde,
sınav cıkısı karsılasmıstık kapıda,
aglamaktan gozleri sismisti yavrucagın,
istedigi kadar soruyu cozemedigi icin.

ben benimkilerin bunları yasamasını istemiyorum.
ne olcude basarılı olurum bilemiyorum ama icim sıkısıyor dusundukce...

kızına basarı, sana da kolaylık diliyorum arkadasım.

lugesya

Haklısın canım baştan yönlendirici olmak gerek dogrudur,katılıyorum.
varolan sistem her yerde aynı mufredattan maalesef ki gıttıgı için bu ulkeden kacmak tek cozum gibi :)))
fazla iyi konusunda da birtanem kime göre ne kadar iyi durumu var. ben zaten imkanlarım dogrultusunda en iyisini verebilmekten tarafım. hiç bir zaman kızıma tekne hediye edemem galiba :) ama şimdiden bir ona gelecek sigortası yaptırıyorum ımkanım buna yetiyor. 18 yasına gelince eger ben onun hamurunu ıyı yoguramadıysam alacagı bu sıgorta parası ıle YA kaçar bir denizci ile YA DA egitimine harcar ? dedigim gibi ben ozel okulda okudum en enler yasıyordu etrafımda ben bagdat caddesinden sogumustum sırf okuldakılerın sacma sapan aval aval dolandık hay hay lay lay sohbetlerınden ama onlara da ozenmemıstım ya da annemlere hey anne baba bana sunu bunu alın vs dememıstım. ozel okulda okuyabılıyor olmus olmam bana fazlaca yeterlı bır ödüldü gibi. :) ne cici bir ogrenciymişim beee :)))


lugesya

ama eğitim sistemimizin b..ktan oldugunu düşünüyorum kesinlikleCevaplamak için Üye ol