Cocugunuz bugun orgun ogretime katiliyor olsa idi hangi okulu tercih ederdiniz?

annecugun soruyor: 10

Merhabalar,
benim aklimi karistiran egitim-ogretim sistemi nedeni ile bugun cocugum okula basliyor olsa (okul oncesi + ilkogretim) hangi okula verecegimi bilemiyorum.
dil ogretimin cok erken yaslarda baslamasi egitimciler tarafindan oneriliyor ama oks denilen sistem ile dil ogretimi malasef ilkogretim sonrasi basliyor.
bu nedenle istanbuldaki okul cesitliligini dusunerek hangi okul konusunda bir suredir dusunuyorum. civardaki devlet okullari iyi olmalarina ragmen, kalabalik siniflar ve diger bircok faktor nedeni ile albenisi yitiriyor. ozel okullarin ise ne derece dogru secimler oldugunu bilmek cok zor. ozellikle cok iyi isim yapmis olanlarin kura sistemi ile extra ucretler talep etmeleri nedeni ile durum zorlasiyor. ben bu parayi veririm deseniz bile bugun 24bin USD civarinda olan isim yapmis okullar x 2 (okul oncesi)+ 8 yıl ilköğretim= ort 240bin USD gibi bir tutara mal oluyor ve bu butce gercekci mi o da supheli.

cunku normal sureclerde ogretime katilan bir cocuk universite yasaminda bu para ile eger ortalama basari ile tum okullari bitirmis ve upper int dil seviyesine sahipse, harvard da bile rahat rahat okur, yeterki istedigi okula girmek icin kendi ozelliklerini gelistirmis olsun.

metinden de goruldugu uzere kafam oldukca karismis durumda. bugun oglum okula basliyor olsa hangi okula verirdim bilemiyorum, ama fikirlerinizi merak ediyorum

sevgiler

Bu soruyu cevapla


66 Cevap


ikicocukannesi

yok yok benim kafam sadece sahil kasabası isine calıstı. orda mudahele edebilirim gibi geliyor, ulkeyi terketmeyecegim yani:)

gercekten cici bir ogrenciymissin bu arada:)

varolan imkanlarım dahilinde bende en'leri veriyorum su an cocuklarıma. lakin su biriktirdigim paralarımla okul hayatına basladıklarında hayat sartlarımızı degistirmek niyetindeyim. paramı oraya yonlendirecegim yani. simdiki fikrim boyle. paramı ozel okullara degil de dogal bir ortama harcama yanlısıyım kısaca...

bakalım ne derece gerceklestirebilecegim...
simdiki fikrim dogrusu hayalim bu.


Ulku

erkin koray kizini hic okula gondermemis, kendi yetistirmisti. zorunluluktan, cezadan nasil kacti bilmiyorum. biz de esimle hep bunu hayal ettik. giderse de okula, sosyal hayatin icinde olsun, ulke gerceginden kopmasin, diye gonderirim. cocuklari yaris ati gibi yetistirmeyen ozel okullar da var, onlardan birini tercih edecegim. devlet okulunun daha az zorlayici oldugunu da soyleyemeyiz, cok garip ogretmenler var, ogretimi kendine hirs edinmis, "en once benim sinifimdaki cocuklar okuyacak" diye, bu ugurda saatlerce surecek odevler verip her basarisizliginda cocugu hirpalayan (dovuyor evet)... hatta bence okuldan cok ogretmenine bagli oluyor cocugun ogretim tarzi..
pek cok konuyu arapsaci seklinde dile getirdim, affola :)


ikicocukannesi

sumeyye;

ablanızı cok takdir ettim ne guzel yetistiriyor yavrularını. lakin veliler secilemiyor okullara. yani ne bileyim ben ozellikle su etkinlikte oyle cok sasırdım ki diger velileri gorunce...

pamukelma;

ben gayet iyi anladım demek istediklerini. sinan cetin'de cocuklarını okula yollamadı diye okumustum bir yerlerde. devlet okulu konusunda haklısın. tr de cocukların %72 si anne-baba %22 si de ogretmen dayagı yiyormus. die rakamları bunlar. iyimserim, iyi bir ogretmen secebilrim umarım. sahil kasabası hayali:)


busraa

iyi bir okuldan ziyade iyi bir öğretmen seçmeliyiz kanımca..
dersanede matematik öğretmeniyim; bir nevi özel okul. bakıyorum da öğretmen bir lafıyla öğrencinin hayatını alt üst edebilir, ya da ona farkındalık kazandırıp harikalar yaratabilir.Bu öğretmenin kültürel seviyesi, kişiliği ve ahlakı ve vicdanıyla ilgili bir durum.Öğretmenler odasında bile, (bazı iş arkadaşlarıma rağmen) öğrencinin kapasitesi hakkında şakalaşmaktan, söylenmekten imtina ederim.Her öğrencinin övülesi bir yanı var bir kere.Benim de çocuğum olacak bir kere:)

son zamanlarda derin derin düşüncelere dalıyorum; evladımı kimlere emanet edeceğim ben.Şöyle düşünüyorum ki iyi bir öğretmen seçip öğretmeniyle muhabbeti sıkı tutmalıyım.Öğretmenle arkadaşlık kurmak lazım.

Öğretmen olayını hallettik diyelim çocuğun okul arkadaşları bence daha da önemli, burada özel okul düşüncesi bende de devreye giriyor.ben hazırlık, 6,7,8. sınıfları özel okulda okudum.O dönemlerde edindiğim arkadaşlıklarım hala devam eder.Lise 1 de devlet okuluna döndüğümde arkadaş seçiminde daha seçiciydim.Ahlaki bakımdan problemli öğrenciler beni etkileyemedi.Afallamadım da doğrusu, sonuçta yaşayacağımız toplum böyle çeşit çeşit insanlardan oluşuyor alışmalıyız, bunun da bilincindeydim.Galiba ben de en azından bu dönemlerde özel okul düşüneceğim çocuğum için.


ikicocukannesi

aynı mantıktayım feriha,

kucuk bir yerde, anlasabilecegim, ortaklasa hareket edebilecegim bir ogretmen istiyorum.

dun doga kolejinden aradılar beni. ctesi ogleden sonraya randevulastık, illa tanıtım yapacaklarmıs, bakalım. hafta sonu burda ozel okulların senligi vardı, orda form doldurmuslardı. geri donduler...

simdilik okul degistirmeyi dusunmuyorum ama ablanın ogretmeni hamile. altı ay sonra baska ogretmene gececek abla. kafam karısık. doga koleji bursada inal ertekin ile birlesti. bursalılar bilir inal ertekin bambaska bir okuldur! gidip bir gorusecegim bakalım.alkan

ikiçocukannesi, ekşisözlük'ten doğa koleji başlığını okumanı öneririm.


ikicocukannesi

vay anasını,
hayret bir sey,
nasıl olmusda inal ertekin kurumunu kandırabilmisler,
cok sasırdım!


sumeyye

.didoba

İkiçocukannesi, inal ertekin zamanında inal ertekindi. ben bursa anadolu lisesi mezunuyum. bizim okulun %90'ı özel inaldandır. hepsi o dönem fazal displinden kafayı yemişti. sabah 8 akşam 8'ti onların dersleri ve BAL'a başlayınca kendilerini boşlukta hissetmişti. (ki bizim okul da çok zor ve sıkı bir okuldu o dönem) sonra özel inal lise bölümünü açtı, amacı anadolu lisesine öğrenci yetiştirmekten çıktı. lisesine öğrenci kazandırmaya başladı. mali kaygılar vs., asıl sahibi öldü derken bu noktaya geldi. yazık oldu


ikicocukannesi

yalnız ben inal ertekine cok sasırdım,
cok uzuldum,

oyle bir okuldur ki;
bitiren direk ya roberte ya galatasaray'a gecer,
ruhu olan okullardandır.
annemle babamın ilk ciddi buyuk kavgasına sebep olan okuldur ayrıca...

ama standını dusununce, oraya gelenleri. bilemiyorum sumeyye. gormeden bir sey diyemem.Cevaplamak için Üye ol