Cocugunuz bugun orgun ogretime katiliyor olsa idi hangi okulu tercih ederdiniz?

annecugun soruyor: 10

Merhabalar,
benim aklimi karistiran egitim-ogretim sistemi nedeni ile bugun cocugum okula basliyor olsa (okul oncesi + ilkogretim) hangi okula verecegimi bilemiyorum.
dil ogretimin cok erken yaslarda baslamasi egitimciler tarafindan oneriliyor ama oks denilen sistem ile dil ogretimi malasef ilkogretim sonrasi basliyor.
bu nedenle istanbuldaki okul cesitliligini dusunerek hangi okul konusunda bir suredir dusunuyorum. civardaki devlet okullari iyi olmalarina ragmen, kalabalik siniflar ve diger bircok faktor nedeni ile albenisi yitiriyor. ozel okullarin ise ne derece dogru secimler oldugunu bilmek cok zor. ozellikle cok iyi isim yapmis olanlarin kura sistemi ile extra ucretler talep etmeleri nedeni ile durum zorlasiyor. ben bu parayi veririm deseniz bile bugun 24bin USD civarinda olan isim yapmis okullar x 2 (okul oncesi)+ 8 yıl ilköğretim= ort 240bin USD gibi bir tutara mal oluyor ve bu butce gercekci mi o da supheli.

cunku normal sureclerde ogretime katilan bir cocuk universite yasaminda bu para ile eger ortalama basari ile tum okullari bitirmis ve upper int dil seviyesine sahipse, harvard da bile rahat rahat okur, yeterki istedigi okula girmek icin kendi ozelliklerini gelistirmis olsun.

metinden de goruldugu uzere kafam oldukca karismis durumda. bugun oglum okula basliyor olsa hangi okula verirdim bilemiyorum, ama fikirlerinizi merak ediyorum

sevgiler

Bu soruyu cevapla


66 Cevap


ikicocukannesi

gercekten yazık olmus,
bcl'yi bitirdim ben,
komsu okul:)
sasırdım simdi,
ne sans:)


alkan

sevgili sumeyye, dinciliği ya da cemaatleri nerden çıkardın? ekşisözlükdekileri okudun sanırım. orayı okuyunca ben çalışanlarına, öğretmenlerine kötü davranan, az maaş veren, onları mutlu edemeyen bir kurum, velileri kandıran bir kurum gördüm. böyle bir yere kendi çocuğumu göndermeyi istemem. bu tarz bir yaklaşım sadece dinci ve cemaat okullarına atıf edilen bir şey midir? ya da okumak salık verildiğinde bu kadar önemli sorunlar varken sadece dincilik ve cemaat nasıl görünür?  


ikicocukannesi

yok sumeyye,
durum farklı, simdi nasıl anlatsam ki sana inal ertekin'i...

nasıl olmusda satılmıs cok sasırdım ben. yorumlara itibardan ziyade uzuldum ben satılmasına. hep aklımda oranın burda oldugunun guveni vardı, simdi sasırdım.


didoba

Bu arada ben de çocuğumu özel okula vermek istemiyorum. ben devlet okulunda okudum. başarılı sayılacak bir okul geçmişim var. anadolu lisesi, arkasından fen Lisesini (gitmedim tek hayalim avukat olmaktı) ve hukuk fakültesini kazandım master yaptım. tüm dersanelere burslu gittim.
kardeşim benden 12 yaş küçük. Ben ist. da ünv. kazanınca ist.a taşındık. kardeşim de ist.da devlet okuluna gitti. ama ilk başladığı okul daha mütevazi veli öğretmen diyaloglarının iyi olduğu mali seviyenin de hemen hemen benzer olduğu bir okuldu. çünkü o dönem 160 haneli lojmanda oturuyorduk ve okulun yarısı lojmanın çocuklarıydı. seviye 3 aşağı 5 yukarı aynıydı. sonra semt değiştirdik ve kaydın bile çok çok fahiş rakamlarla yapıldığı, özel okul kıvamında bi okula kaydoldu kardeşim. hepimizin hayatı o andan itibaren değişti. çünkü çocuklar içinde bulundukları ortamı istiyorlar. önceden biz ona gidip kaliteli olduğu için x marka ayakkabı alırken, o şimdi xx marka ayakkabıların serisini yapmaya, bir başka markanın hatırlı müşterisi diye tanınmaktan gurur duymaya başladı. 
İÇA sana katılıyorum küçük yer, küçük okul. çocukla iletişim kurabilen öğretmen. hem kişiliği hem gelecek başarısı için daha faydalı   


sumeyye

.sumeyye

.


didoba

Komşu okul ??? o zaman cumhuriyet lisesi??


Ulku

saskinligini ben de anlayamadim ikicocukannesi.
oncesinde zaten doga koleji ile birlesti diyorsun, yani bildigin birseydi, simdi yeni olarak neye sasirdin?

alkan, her okul hakkinda olumlu ve olumsuz yazilar bulunabilir. gidenlerden 100 kisi memnunum der, 2 kisi degilim der, neye guvenecegiz? sirf kotulemek adina yalanlar da soylenebiliyor, onlari da gordum. cok guvendigim, yakindan tanidigim olmadikca yorumculara da guvenmiyorum artik ben.ikicocukannesi

simdi bu standdaki adam bana dedi ki;

biz birlestik, onların cekirge kampusunu kullanıyoruz, oysa satılmıs okul. yeni ogrendim. buna sasırdım! ya ben yanlıs anladım ya adam bana yanlıs anlattı.

sumeyye,

bu bir tercih. mesela burda sefkat fauk anaokulu bu tarz bir cemaat olusumu. minikler 2 yasında baslıyorlar dini egitime. ben bilmiyordum bunu, gorusmeye gidince gordum. oldukca ragbet goren bir okul bu arada...dileyen dini bir egitimi secer dileyen baska bir konsepti...benim ekol bol oyun az ders. doya doya cocukluk.

didoba,

dilerim gonlumuze gore bir secim yapabiliriz, kucuk yerlerden baska bir cozum goremiyorum ben.


ikicocukannesi

ben yazarken sen yazmıssın zaten pamukelma,
satılmıs okul,
tum kadro.
buna sasırdım.Cevaplamak için Üye ol