Cocugunuz bugun orgun ogretime katiliyor olsa idi hangi okulu tercih ederdiniz?

annecugun soruyor: 10

Merhabalar,
benim aklimi karistiran egitim-ogretim sistemi nedeni ile bugun cocugum okula basliyor olsa (okul oncesi + ilkogretim) hangi okula verecegimi bilemiyorum.
dil ogretimin cok erken yaslarda baslamasi egitimciler tarafindan oneriliyor ama oks denilen sistem ile dil ogretimi malasef ilkogretim sonrasi basliyor.
bu nedenle istanbuldaki okul cesitliligini dusunerek hangi okul konusunda bir suredir dusunuyorum. civardaki devlet okullari iyi olmalarina ragmen, kalabalik siniflar ve diger bircok faktor nedeni ile albenisi yitiriyor. ozel okullarin ise ne derece dogru secimler oldugunu bilmek cok zor. ozellikle cok iyi isim yapmis olanlarin kura sistemi ile extra ucretler talep etmeleri nedeni ile durum zorlasiyor. ben bu parayi veririm deseniz bile bugun 24bin USD civarinda olan isim yapmis okullar x 2 (okul oncesi)+ 8 yıl ilköğretim= ort 240bin USD gibi bir tutara mal oluyor ve bu butce gercekci mi o da supheli.

cunku normal sureclerde ogretime katilan bir cocuk universite yasaminda bu para ile eger ortalama basari ile tum okullari bitirmis ve upper int dil seviyesine sahipse, harvard da bile rahat rahat okur, yeterki istedigi okula girmek icin kendi ozelliklerini gelistirmis olsun.

metinden de goruldugu uzere kafam oldukca karismis durumda. bugun oglum okula basliyor olsa hangi okula verirdim bilemiyorum, ama fikirlerinizi merak ediyorum

sevgiler

Bu soruyu cevapla


66 Cevap


GulcanDeniz

Bir sürü öğrenci ve veliden biri, nerkes için gerçerli değildir tabii, ama örnek olabilir belki diye anlatmak istedim:

Kız kardeşim oğlunu ilkokulda İstanbul'daki Doğa Koleji'nde başlattı. Çok da memnun kaldı.
Ata binme, bahçede domates salatalık yetiştirip, toplayıp yeme gibi "dersleri" vardı.
Bence şahane bir şey bu çocuklar için. En azından büyük kentlerde topraktan, hayvanlardan, doğadan kopuk yaşamak zorunda kalan çocuklar için...
Ama sonra cemaat okulu olduğu gibi şeyler duyduğunda "oğlum dinci mi olacak" kaygısıyla başka bir okula vermeyi düşündü. çok da kararlı görünüyordu.
Lakin oğlunun okulda çok mutlu olduğunu, dersleri de "yarış atı" zihniyetinden uzak aldığını düşününce vazgeçti.
Şimdi yeğenim 3. sınıfa gidiyor, bütün derslerde çok başarılı ve en sevdiği ders matematik, düşünün gerisini :))

Anne babasından "ders çalışmalısın" gibi uyarılar almasına gerek kalmadan severek ders çalışıyor ve okula severek gidiyor.

İÇO, bayıldım planlarına.
Bu arada ben de özel okullara tonlarca para vermektense, devlet okulunda okutmayı, sonrasında gerekirse özel üniversiteye göndermeyi, kazanamazsa da yurt dışı seçeneklerini değerlendirmeyi düşünüyorum.
Ya da Türkiye'de üniversite okursa, master doktora için yurt dışını finanse etmeyi...
Kazanamazsa da üniversiteyi de yurt dışında okusun. Sonuçta ilköğretim+lise için 11 yıl özel okula vereceğim parayla yurt dışında şahane üniversite hayatı yaşayabilir gibi geliyor.

Bunlar şimdiki düşüncem, zamanı gelince ne olur, ondan yüzde yüz emin değilim tabii:))
Zira kreş seçerken kaygım para filan değil,  "en severek gideceği hangisidir" sorusu idi :))


sedavesila

Ben yeni gordum bu soruyu. Benim de kizim daha cok kucuk ama hersey bir yana, aklimdaki en buyuk konu bu: egitim.

Amerika'dayiz ve ilkokul cagina geldiginde Turkiye'ye donmeyi dusunuyoruz. Burada cok guzel okullar var,  harika egitim veriyorlar gibi gozukuyor ama benim sorunum egitimin kendisiyle.

Yani 6-7 yasindaki cocugu 8 saat bir siraya oturtup ders vermek kadar korkunc birsey yok. Ben ilkokulda ilk yil siramda oturamadim. Neyse ki cok kiymetli bir ogretmenim oldu, beni tiriviri seylerle sinif disina yollar, enerjimi atmami saglardi.

Turkiye'deki okullarin durumunu tabii cok bilmiyorum. Ordan burdan duyduklarim disinda. Ic acici gozukmuyor. Ne yapmak lazim bilmiyorum ama cocuklari yaris ati gibi egitmemekte israrli anne babalarin oldugunu gormek bile bir umut.

Ozel/devlet cok zor bir karar. Isterim ki cocugum degisik hayatlardan degisik cocuklarla buyusun. Dunyanin tek renk olmadigini bilsin. Kimseyi kendisinden eksik ya da fazla gormesin.

Neyse sayfalarca yazilabilir bu konu ustune.

EsraEA evde egitim vermek mumkun mu Turkiye'de? Eger mumkunse, ben de kosullarimizi hazirlamak icin simdiden gayret sarfetmeye baslamak isterim.


Yasemina

Ben cocugun yeteneginin ozel veya devlet okuluna baglı olarak degıl, dogal olarak, kendiliginden ortaya cıkacagı kanısındayım. Terbiye, duzen ve alcakgonullulugu ogretmenin ozel bir okulun ilk hedeflerinden biri oldugunu sanmiyorum, hatta genel olarak ozwel okulların (elbette istisnalar da vardır) bu degerleri bozabilecegi kaygısını da tasiyorum. Nedense son zamanlarda bu tur okulları sozde kalitelerini "overdose" ev odevleriyle ve bitmeyen faaliyet ve para toplamacalarla gosterme iddiasındalar. Ki ılkogretim cocugun ilk sosyal entegrasyonunun vuku buldugu, derslerin sosyal gelisime paralel olarak duzenli sunulması gereken, baskıdan uzak bir ortam olmak zorunda. Ben herkesin esit oldugu ve esitce davrandıgı, kimsenin kimseye mali mulkuyle, sahip oldugu metalarla veya anne/babalarının meslekleriyle boburlenmeyecegi, sınıf farklılıklarının olmadıgı ve dıs dunyayla sınıf farklılıgından cıkıslı bir kopukluk yaratmayacak, cocugu temiz ve saf degerlerle manevi anlamda gelistirecek bir okul isterim. Gecen yıldan beri yazları Buyukada'da kalıyorum ve oradaki cocukların tabiatlarını, saf sevinclerini, dogal konusmalarını gozlemliyorum, aynı ada gibi onlar da bakir kalmislar. Sartlarım elverirse ozellikle de Istanbul'a muntazam bir ulasım saglanırsa kızımı buyukada devlet ilkogretim okulunda okutmayı ısterim. Zaten eger ogretmenlerini zorlayan, okulu asabilecek bir yetenegi varsa kendini gosterir. Yeter ki o hayata dogal bir baslangıc yapsın. (Bu arada ben ozel okulda tam burslu okudum 8 yıl boyunca)


Ulku

cok ilginc, ben de cevremdeki orneklerde hep tersini goruyorum: ozel okuldakiler az ya da hic (evet hic odev vermeyenler var) odev vermezken, devlettiler sayfalarca veriyor.


Yasemina

ben cok bunaltan bir de uzerine velilerden surekli para toplama sevdasında olan bir dolu ozel okul duyuyorum. Birde karsımda ozel statude bir devlet okulunda okumaya hak kazanmısken sadece adı olan bir ozel okula gidip binbir zorlukla liseyi bitiren iki kuzenim var. Saniyorum ondan bir onyargı olustu. Cocuk ne okulda olursa olsun yetenegiyle kendini gosterir zaten.Ulku

hm yasadigimiz sehir ve semtle de ilgili olabilir mi ki? ankaradaki ozel okullar gayet rahatlar ve ankara cigdemdeki devlet okulu ise tamamen kayisi koparmis durumda, 8 yasindaki yegenim nefes almadan odev yapiyor ve her basarisizliginda ogretmeni tarafindan hirpalaniyor. baska devlet okuluna veremiyorlar (adres zorunlulugundan), ogretmen degistiremiyorlar, sikayet edemiyorlar (ogretmen kinlenmesin diye) ve maddi durumdan ozel okula da veremiyorlar.
evet ben de ev egitiminden yanayim ve okuldan cok ogretmenine bakarak karar verecegim. okulun ne kadar belli bir duzeni olsa da ogretmen yonlendiriyor. cocuk mutlaka kendini gosterir ama tek sartla: o yetenegini bastirmayan bir ogretmeni varsa.


ikicocukannesi

pamukelma,

burda oyle bir ozel okul var ki, odevden cocuklar basını kaldıramıyorlar. yaz tatilleri bile devletinkisi gibi degil. yaz kampı yapıyorlar. okulu bitiripde uni'ye giremeyen yok yani. gel gor ki cocuklar perisan. ilkokuldan sonra fen lisesine gecenlerin halini bilemiyorum ama teyzemin iki oglu bu okula gittiler;

biri ist. endustri muh.ligini digeri ist elkt.eletron. muh. kazandı. unide de saskın ordek gibi disipline bir halde devam ettiler. sosyal hayat sıfır, deli gibi ders calısıyorlar sadece. sonra biri amerikaya digeri fransaya gecti. yuksek lisansa. amerikaya giden donmedi, orda cozuttu cocuk. hala haber alamıyorlar, gelmeyecekmis oyle diyormus. fransaya giden de evlenip geldi, yabancılastı herkese. bir tuhaf oldu cocuk...

hassas cizgiler bunlar, teyzem gibi olmak istemiyorum.

yok yok seda, oyle bir sey yok. yasak. yasal bir zorunluluk.

yaseminaaaa, beni de ulasım dusunduruyor. dogal olacak, koy gibi toprak bol olacak, bakir olacak ama hastane polis gibi yerlere ulasımı kolay olacak. lokasyonu iyi ayarlamak gerek. hastane derken tıp fakultesi kastım. kendi capımda mudanya kumyaka trilye gibi yerler uygun bize, bakalım. calısabilirim boylece, ise mesafem de az. zaten sehir trafiginde kendi aracımla bile 35 dk'yı buluyor ofise gelmem.  senin istedigin okulu istiyorum bende, bulursan yaz buraya tmm?

gkaplan, n'olcak bu halimiz:) butcelemeyi simdiden yapmak durumundayım. iki bes oduyoruz, arada esimde koyuyor kenara lakin masraflı bir is cocuk yetistirmek. iki cocuk var birde bizde. zorlanıyoruz ne yalan soyleyeyim. oyle mısırda yasayan zengin bir halamda yok miras bırakacak:)))

yuksel, keyif ve heycanla takip ediyorum girisiminizi, kolaylık diliyorum.

nes, bende aynı hayal dunyasındayım:)yalnız degilsin. gerceklestirmek icin calısıyorum ama, bakalım...

hoscakalın.


sakkaya

Ben burdaki mesajların hepsini okudum. Fakat kimse okul önermemiş. Ankara da olup da çocuğunu devlet okuluna gönderen var mı? Açıkçası Ankara Çankaya da bulunan arkadaşlarımdan okul önerisi almak istiyorum mümkünse... Teşekkürler.pina

Merhaba,

Aslında sorunuza cevap olur mu bilmem ama bir deneyimden bahsetmek istiyorum.Kardeşim şuanda 18 yaşında üniversiteye gidiyor. Mekatronik Muhendisliği bölümünü kazandı477 puan aldı. Yani iyi puan,başarılı bir okul hayatı geçirdi. Çankaya İlköğretim okuluna gitti, öğretmeni İbrahim Bey'di ama emekli olmuştur çok memnunlardı hatta Sayın eski Cumhurbaşkanımızın eşi de orda GMY olarak görev alıyordu. ilk-okul,temel,izlenim çok önemli olduğunu düşünüyorum. İlk beş orda okudu daha sonra (babamın subay olmasından dolayı)annemler İstanbul'a benim yanıma geldiler :) Kardeşim için okul araştırdılar Bostancı çevresinde kendilerine uzak olsada Cemal Diker İlköğretim okuluna gitti.Çok şanslıydı yine iyibir okul denk geldi.Başarılı oldu ,Ordan Anadolu Lisesi sınavlarında 326 puan aldı Kadıköy Anadolu Lisesini tercih etmediler Burak Bora Anadolu lisesine gitti.Fransızca öğrendi.Şimdi Üniversite öğrencisi delikanlı. Yolu açık olsun...tüm çocuklarımızın önü açık,başarılı sağlıklı olsunlar...bizleri gelecekte güzel temsil eden delikanlı genç kızlar olsun...
Nerden buraya geldim, Ankara da nereyi tavsiye edersiniz demişsiniz bende belki uzun ama yaşanmış bir örnek vermek istedim.Çankaya ilköğretim okulunu çok başarılı ve iyibir okul olduğunu kardeşimde söyler annemlerde,başarılı olmasını iyibir başlangıç yapmasına bağlı olduğunu düşünüyoruz.
Çocuklarım dayılarını örnek alıyorlar :) ama bizim şuanki gidiş yolumuz Doruk la farklı. özel okul yani anaokul ilk seneler Bilfen'e gittiler şimdi oğlum 3.sınıf kızım 1.sınıf Denizatı'na başladı. Memnunuz,sorun sadece maddi. istanbul koşullarında Çekmeköy çevresinde oturuyorsanız,özel okul bir nevi mecbur.Ama diyorum o parayı cebime koysam Üniversitede faydam olsun desem,yine kardeşime dönerim bizim şuanda kardeşime yönlendirme yapma şansımız yok yani Lisenin ortasından sonra artık o özgür birey oluyor.Yönlendirme yapmanız zorlaşıyor. Kardeşimin tek eksiği ingilizce ne kadar kursada gitse anadolu lisesine de gitse...Oğlumun aldığı şuanki temelden farkı yok???
Çok zor karar vermek,herkes haklı bence....kesinlikle kolay gelsin...


sakkaya

çok teşekkür ederim.Cevaplamak için Üye ol