Hırçın arkadaş problemi

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


baharyavuz

Nİye hergün görüşüyorlar?


rabbit

Tam olarak aynı değil ama benzer birşey yaşıyoruz oğlum 27 aylık yeğenim 4 yaşında, oyuncakları bir türlü paylaşamıyorlar kavga bağırış çağırış ..... En son pazar günü yeğenimin bakıcısı ona kadar sayıyoruz sonra sıra diğerine geçiyor dedi, işe yaradı:)) Tuna Seleni bekledi, on olunca Selen indi Tuna bindi arabaya, siz de deneseniz belki işe yarar..


baharyavuz

17 aylık bir çocuk, paylaşmak ve arkadaşlık kavramı için çok küçük bence. Niye hergün görüştüklerini özellikle sordum. Eğer mecburiyet söz konusu değilse haftanın 2-3 günü görüşsünler derim .


Sheeda

Biz de benzer bir problem yaşıyorduk , zamanla arkadaşına olan korkusu arttı , onun yanında iyice içine kapanmaya başladı . doktorumla görüştüğümde görüştürmeyin dedi. Uygun bir dille durumu anlatıp , bir süre arkadaşıyla dolayısıyla ailesiyle görüşmedik . bir kaç ay sonra tekrar bir araya geldiğimizde arkadaşının hırçınlığı azalmıştı ve tekrar görüşmeye başladık. 


baharyavuz

Birbirlerini özlerler diye düşündüm. Mümkün olsa bir müddet görüşmeseler daha iyi olabilir. Mİsafirhane hayatı kolay olmasa gerek. En kısa zamanda sizin için daha iyi olacak büyük bir yere geçersiniz umarım.


ElfAna

kisd, diger bebeye soyle bir yaptirim deneyin (bizde ise yaramisti): Kendi ogluna; arkadasinin kurallari ogrendigini ve ona yardimci olmak icin, sinirlendiginde eve doneceginiz on bilgisini ver. Tabii ki diger cocugun annesiyle de is birliginde olursaniz, etkisini daha cabuk gorursunuz. Oyun sirasindaki ilk krizde bunu cocuga sen soyle(eger sizin evdeyseniz. Karsi tarafin evindeyken de diger anne). Tekrarlandiginda da kararli bir sekilde uygulayin. 24-40 aylik cocuklar var sinifimda ve bu tur yaptirimlar sonuc veriyor.
İkinci tavsiyem de anneler olarak sizin onceden hazirladiginiz fotograflar-veya senin cizimlerin de pekala olabilir:)- ile arkadaslik kurallari panosu hazirlamaniz. Hem birlikte bir aktivite yapmis olurlar, hem de ellerinde ki malzemeler ayni olacagindan dolayi daha az problem yasarsiniz. Gecen hafta Alpi icin yaptiklarimi sinifa astim ve simdiden bir problem durumda gosterip, uyarmaya basladilar.

http://alpiharikalardiyarinda.blogspot.com/2009/10/ev-kurallarimiz.html

Bol sans.


EsraEA

Benzer yaş gruplarında bu tür problem olabilir :) Bizde de oyuncak paylaşamama problemi çok oldu. Hala bile olabiliyor. Kardeşinin elindeki hangisiyse o kıymetliydi:) 

Bakıcımız kız meslek lisesi mezunu. Daha profesyonel yaklaştığı için, onun yanında bu tarz şeyler az . Sürekli "biz oyuncaklarımızı paylaşırız, biz sıramızı bekleriz gibi telkinlerde bulunuyordu. 
Benim yanımda daha fazla oluyordu. O dönemi atlatabilmek için Çocuk beden dilinde yazılan bir öneriyi sık kullandım. Birbirlerinin tempolarını yakalayabilmeleri için masa başı resim çizmek gibi önerisi vardı. Ben de sık sık resim, hamur, irmik-suyla oynama-fasulye-nohut kaşıklama gibi oyunlar ayarladım. En az hasarla atlatmamızı sağladı :) Büyüdükçe azalacak :)Cevaplamak için Üye ol