Devam sutu kac saat sonra icirilebilir?

mantarsote soruyor: 6

Hazirladigimiz devam sutunu kac saat icinde tuketebiliyoruz? Kutuda 1 saat diyor ama anne sutu yetersiz olan anneler, bebegini gece gunduz devam sutuyle besleyip bu konuda tecrube sahibi olan anneler, en gec ne kadar sure beklettiniz o sutu? Kizim gece cok sık uyaniyor diye devam sutu vermeye basladim biraz etkisi oldu bikac saat kesintisiz uyuyoruz en azindan. Gece hazirladigim sutu icmeyince nasil olsa biraz sonra uyanir diyerek kenara koydum ve bi dahaki uyanisinda verdim. Ama sanirim bir saati gecmisti iki saat olmustur bisey olur mu? Uykusuzluktan saate bakmadan icirmisim :(

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


mantarsote

"Cocuk 12 saat ac kalmiyo. Gece son besleme diye bisiy var. Orn; 8 de yatti 4-5 saat sonra uyandi mama-meme sonra tekrar yatti iste ordaki zmnlarda gece beslemeyi kes diyo" Ben burada 2.kez mama verdim dedim mi? Başından beri takip ediyorsan gecede 1 kere mama veriyorum dedim. Bir kere mamayı içmedi bıraktım birkaç saat sonra içirdim. 2.bir mamayı hiç hazırlamadım. Gerekirse hazırlarım. Ama ben 1 haftadır devam sütü veriyorum o da gecede 1 kere. O da gece öğünü kızımın. Ben ne zaman ne vereyim diye sormadım. Bunu doktorlarıma sorarım zaten. Bir gece başıma bişey geldi hazırladığım devam sütünü biraz bekletip vermişim bişey olur mu diye sordum. Tecrübeli arkadaşlar cevap versin diye. Çünkü ben hep anne sütü verdim ilk kez devam sütü veriyorum. Elbet başına bu gelmiş arkadaşlar vardır dedim ve bunu sordum. Gece kızımı besleyeyim mi, gece son öğününü kaçta vereyim diye sormadım. Dediğim gibi bunu doktorlarımıza soruyorum zaten. Kızımı doğduğundan beri takip eden doktorlar başka bebeklere başka tavsiyeler verebiliyorlar, ama senin bebeğin diyerek söylediği cümleler başka... hangi doktor her 10 aylık bebeğe aynı tavsiyeyi verebilir? Hepsinin ihtiyacı farklı gelişimi farklı. Bizim doktorlarımız da bize göre tavsiyeler veriyorlar. Burada ezbere konuşan arkadaşlar herkese aynı şeyleri yazıp duruyorlar ama bu işi bilen uzman kişiler her bebek farklıdır diyor zaten. Kim kendini otorite zannedip herkese aynı şeyleri söylemeyi görev edinebilir ki... Saçmalık... Gereksiz.


asyanin_annesi

Mantarcim:)

Sen verme ablacim bak verme diyolar. Ama bundan 3-5 ay snra gecede bir milyon kere kalkio diye soru sormani beklicem.

Sen cok gerilmissin. Ayrica ne yazdigimin bilincindeyim copy -paste gerek yok :) sen devamsutunu ver cnm fazlada birakma bakteri uremesin:/ kolay gelsin:)


_dimple_

mantarsote; ben devam sütünü maksimum 1 saat bekletiyorum.sürekli sıcak su bulundurup içeceği kadar hazırlıyorum.ama söylemeden duramayacağım;  keşke hiç sormayıp mama firmalarının danışma hattını arasaymışsınız ya da doktorlarınıza bu soruyu da yöneltseymişsiniz. çünkü fikir vermeye, belki de duruma hiç bakmadığınız bir açıdan bakmanızı sağlayan iyiniyetli arkadaşlara kızıyorsunuz-belki de farkında olmadan.gergin haliniz çocuğunuza yansıyor da olabilir, belki de bu yüzden uyanıyordur. hepimizin amacı burada yardımlaşmak, fikir beyan etmek ama otorite olmak derdinde olan kimse yok eminim ki . hele de burada yorum yazmış olan isimler kesinlikle o dertte değiller, çoğumuzu olumlu yönde aydınlatan arkadaşlar. herneyse, size kolaylıklar, kesintisiz uykular diliyorum.


smmm06

yaa mantarsote ne sormuş siz konuyo nerelere getirmişsin  mamayı ben 2 saat kadar bekletmiyodum eğer yarım saat içinde içmezse döküyodum hem soğuyor hemde bozulurmu acaba diye içime sinmiyodu hazırlarkende kaynamış suyum ve kaynamış soğumuş suyum hazır bulunuyodu mamayı koyduktan sonra sıcak sudan biraz döküp çalkalıyodum sonra üstüne soğuk sudan ekleyip içilcek sıcaklığa getiriyodum bu arada mantarsoteyi savunmak gibi olmasınıda istemem ama ben sorusunda gece beslenmesi doğrumu diye bişey okumadım yada ne zaman bırakmak gerekli gibi herkes çocuğunu kendi doğrularıyla büyütüyor bu yanlış bile olsa herkesin kendi doğrusu var bunun geri dönüşü yine kendisine + yada - olarak geri dönüyor o yüzden soruyla alakasız cevaplar insanları gerebiliyor


gizemmm

smmm06 evet soru o degıl,ben kendı adıma sordugu soruya kokten cozumu yazdım,her ne kadar bebekler"farklı" da olsa cozumler genelde aynıdır.ben 21 ay uyumadım ve benım bakacak baska cocugumda vardı yanı gun ıcınde uyuma ımkanımda yoktu,paylasmak ıstedım sadece,soruyu baska okuyanlara belkı faydası dokunur

elbettekı uykusuzluk cok kotu bısey,yasamayan bılemez cıdden ama bazı seylerın cozumude kesındır.ahkam kesmıyoruz,otorıte degılız sadece deneyımlı anneyız:)


mert_mert

gizem hanım tartışmaya katılmak istemiyorum ama benim oğlumda devam sütüyle büyüdü diyebilirim..fakat önceki yazımdada belirttim..gece 3 4 saat arayla uyanırdı besleyip yatırdığımda yine uyumaya devam ederdi..uyku sorunu hiç yaşamadım bu sebeple..3 4 aylıkken akşam 8de ,şimdi ise 10 11 de uyuyor..gece sadece 12de sütünü içiriyorum dahada kalkmıyor ..kendi bıraktı beslenmeyi .yani sanırım siz bırakarak çözüm bulmuşşunuz uykusuna bende kendi haline bırakarak..sadece her çoçuk farklıdır ama tek bir çözümü vardır dediğiniz için yazmak istedim..banada sizin gibi söyleyen çok olsada ben kendi iç sezimi dinledim her zaman..çoçuğunu annesinden başka kimse tanıyamaz..ayrıca cidden soruyla alakasız cvplar vermişiz..bazen bu tür şeyler olabiliyor..gerginlik yapmaya hiç gerek yok..
Cevaplamak için Üye ol