Otizm mi yoksa ? yardim lütfen

almanyamb soruyor: 10

Merhaba almanyada yaşiyorum

Oğlum 2,5 yaşında.

Hamileliğim ve doğumu çok iyi geçti.

Bebekken çok sık kucak isterdi ve çok sik emziriyordum çünkü sürekli ağlardi.

Oğlum daha 7 aylikken telefondan ve tv den bebek sarkilariyla susdurmaya başladik. Ve malesef sonra büyüdükce her gün izlettirdik bazen 3-4 saat.Ama şunu da fark ettim tv bakarken bizle veya oyuncaklariyla da ilgilenebiliyodu yani mesela ben iş yaparken açiyordum o da o an kucak istiyordu ama ben o an alamiyordum misafir gelecek diye acelem var diye bu hatayi yaptim.

Reklamlara ve kliplere çok ilgisi var.

21 aylik iken otistik belirtileri görmeye başladim ve hemen doktora götürdüm.

Belirtiler:

göz temasi çok az yada hiç kurmuyo

Ismini söylediğimizde bazen bakiyo ama çoğunlukla tepki vermiyo

Kendi etrafında dönüyo

Ellerini salliyor bazen çok az

Lambaları kapıları açıp kapatıyor

Bişey istediğinde bizi elimizden tutup oraya çekiyor mesela mutfak.

Evde bi yerden bir yere koşuyo sürekli

Dönen nesnelere ilgisi var ama fazla deyil gibi saatlerce ayni şeyleri yapmaz

. 26 aylık ikken terapiye başladık ama haftada sadece bir saat burda bize doktor şunu dedi otizm belirtileri var şüpheleniyolar ama daha çok küçük burda teşhis dört yaşına kadar sürebiliyormuş malesef.

Benim sorum şu olcakti sizce oğlum tv ve telefondan dolayi böyle otistik belirtiler gösteriyor olabilirmi. Tabiki tedavi şart ve istanbula da gelmeyi düşünüyorum bu ay teşhis için. Reaktif bağlanma bozukluğu olabilirmi ?

Kafam çok karişik sürekli ağliyorum.

Internette araştirdim iki yaşin altinda fazla tv izleyen cocuklarda oluyormuş ama tv yi kapatinca ve tedavi alinca düzelebiliyorlarmiş.

Tv yi kapatim ama fazla bir düzelme görmedim sadece önceden hiç konuşmazdi şimdi bi kaç kelimesi var ve anlamlı mesela yumurtaya sicak diyo ve üflüyor çaya da aynisini yapiyor bazen bi iki hayvanin sesini çikartiyo ve sürekli öpüyo beni ve sariliyo.

Elma badem muz bunlara bayiliyor.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


ekici

merhabalar.öncelikle geçmiş olsun. bence çocuğunuzu hemen doktora götürmeniz isabet olmuş. biz tabiki doktor değiliz burda bilemeyiz net olarak ama ben üniversite dönemimde otizmli çocuklarla çalışmış biri olarak şunları söyleyebilirim saydığınız belirtiler genelde otizm belirtileri. hele ki en önemlisi göz teması kurmama durumu. ve ismi söylediğinde tepkisisiz kalması. daha küçük bir çocuk olsa belki normal diyebiliriz ama sizin çocuğunuzun yaşına göre direk tepki vermesi gerekir.birde otizmli çocuklar bazı nesnelere aşırı bağlanıyor. örneğin araba tren uçak gibi. küçük çocuklarda bu sürekli saydığım türdeki oyuncaklarla oynamakla oluyor. yani tabiki her erkek çocuğu araba sever ama sürekli aynı model yada aynı oyuncakla oynuyorsa diğer oyuncaklarına bakmadan sıkıntı var demektir. bu durum büyünce ileride de devam eder örneğin araba takıntısı araba plakalarını okumakla devam eder. çalıştığım bir çocuğun mesela otobüs takıntısı vardı sürekli otobüse binmek isterdi ailesinin özel aracı olmasına rağmen. biraz daha büyüdüğünde bu durum yaşadığı şehirdeki tüm otobüs numaralarını ezberlemek tek tek nereye gittiğini bilmekle devam etmişti. konuşmama kısmı hani bazı çocuklar geç konuşabilir bu belirti midir tartışılır tabiki.  siz yinede bence gecikmeden istanbula gelip yavrunuzu detaylıca gösterin. ki biliyorsunuz her hastalıkta erken teşhiş çok önemli. küçük yaştada olsa eğer böyle bir durum varsa muhakkak teşhişi mümkündür bence. ama dediğim ben sizinle deneyimlerimi paylaştım doktor değiliz neticede. 


ilknur

Lambaları kapıları açıp kapatıyor

Bişey istediğinde bizi elimizden tutup oraya çekiyor mesela mutfak.

Evde bi yerden bir yere koşuyo sürekli

Kendi etrafında dönmesi

Bunların otizm belirtisi olduğunu düşünmüyorum. Yazdıklarınızdan anladığım tv ve tablete yoğun maruz kalmış bir çocuğunuz var. Lütfen iş yapacağım diye misafir ağırlayacağım diye çocukları bunlara maruz bırakmayın. Bol bol açık hava, park bahçe, yaşına uygun sizinle oynayacağı oyunlarla gelişim gösterecektir.almanyamb

Ekece : ama bu saydiğiniz belirtiler tepkisel bağlanma bozuklugundada görülyor ve otizm le çok sık karıştırıliyor. Iki yaş altında aşırı tv izleyen ve az uyaran ve evde hep yanlız oynayan çocuklarda yani . Malesef bu hatalari yapdim güzel olan bu çocuklar erken tedaviyle normal olabiliyolar ve oğlumun arabalara yada başka şeylere takıntısı yok bütün oyuncaklariyla oyniyabiliyo ama araba eline alinca inceliyo bakiyo yani yere koyup sürmeyi bilmiyo ama öbür puzzleleri veya lego oyniya biliyor. Ve şimdi çok şükür öyle otobüse binmek arabaya binmek bunlarda sorun yaşamadim öyle takintilari yok .


Ilknur : evet çok haklisiniz zaten bu hatalari biraktim ne misafir ne televizyon oğluma odaklandim ama fazlada düzelme yok kelimeler oldu 5 tane ama bu hareketler geçmedi daha ama belki daha bi kaç sene sürer. Ben nedense okadar eminimki oğlum bu hatalarimizdan dolayi bu hale geldi çünkü evde hep yanliz oynardi başka çocuk arasina koymadimki ailelerimize gidince hepsi ondan büyük kimse tam oynayamiyor. Şimdi oynamak istiyolar o istemiyor. Az uyaran verdik. Kucağa gider ama oyuna gelince yanliz oynuyo. Tv ve tablet beyini mafediyomuş haberimiz yok . :(ekici

zaten otizm dediğiniz gibi birçok başka hastalıkla karıştırılabilliyor yada doktorlar bile yanlış teşhiş koyabiliyor. siz dikkatli bir anne olduğunuz için farklı belirtileri hemen fark etmişsiniz inşallah hiç bir şeyi yoktur yavrunuzun ama bence birkaç farklı doktora muhakkak yinede gösterin. en azından içiniz rahat eder ve sorun varsa şayet o alana yönelik çocuğunuzu eğitirsiniz.


almanyamb

Evet inşallah düzelir elimden geleni yapicam tv telefon kesinlikle yasak artik. Istanbula da gidicem bu ayin sonunda inşallah bakalim ordaki doktor ne dicek. Bi kaç kere görüştüm tv dan olabilir dediler hatda fransada tv yasaklanmiş iki yaşin altinda "virtual autism" diyolar bu duruma . ekici

evet zaten en çok fazla derecede tv izleyen çocuklarda otizm oluyor tabi tv izlemeden izlemeye fark var yani her çocuk çizgi film izler ama direk odaklanarak hiçbir sese ve duruma tepki vermeden ve saatlerce izliyorsa bu tabi en büyük etken oluyo. ki hepimizin yanlışı aslında gelenek gibi birşey olmuş misafir bize geldiğinde evimi pis görmesin yok bana pasaklı demesin mantığı. aslında dese ne olur yani dimi ama hepimiz yapıyoruz bunu kendinizi hiç suçlamayın alışkanlık olmuş aslında çocuklarımızla kaliteli vakit geçirmek yerine ev temizleyip yemeye daha fazla vakit harcıyoruz. ama siz fark etmişsiniz durumu kurallarını koymuşsunuz en öenmlisi kendi yanlışımızıda fark edebilmek ondan sonrası gelir zaten hiç merak etmeyin


almanyamb

Evet çok haklisiniz hayirlisi artik .


tubitu1305

Benzer bir sıkıntı yaşadım 2 yaşa kadar herşey normalken ben çalışmaya başlayınca TV tablet hazır gıdalar çocuğumu mahvetti ben Gaps diyetine başladım faydasını görüyorum bir araştrnNevvera

Televizyon izletmeden bahsedince burda sormak istedim. 9 aylık oğlum var ve tablet telefona çok meraklı abisi izlerken çok ilgisini çekiyor ne kadar izletmemeye çalışsamda ister istemaruz kalıyor ve Ali babanın çiftliği şarkısını çok sevdiği için iki defadır 3 er dakikalık izlettim. Acaba çizgi film sınırı nasıl olmalı ve nasıl korumalıyım.  


Nevvera

Sizin içinde çok geçmiş olsun her zaman bu tarz şeyleri ciddi ye almak çok önemli. Cevaplamak için Üye ol