Emzik olarak kullanılıyorum :((

balanne soruyor: 10

Bebegim 5 aylık oldu. Gündüz 5 saat,gecede 10 saat uyuyor.ama bu süreler içerisinde göğsümü hiç bırakmak istemiyor.gece uykularında nispeten az emıyor.gündüz ise gözleri anında açılıyor meme çıkınca:(bende uyusun die bas eğdim bu duruma. Doktorumuz boyu kilosu çok iyi die ne yapıyorsan devam et diyor.uykular dısında emzirmiyorum.emziği kaabul etmedi doğduğundan beri.Tabiki bu durumda benim yatağımda yatıyoruz kuzuyla.

Acaba benim durumumda olan varmi?Ne yapabilirim bu durumu değiştirmek adına.Uyanikken onla kaliteli zaman geçirmek istiyorum.uyurken beni bırakmadığından ise,güce,bebeğe kosmaktan telef oldum.yar bana bir care:))))

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


oykucu

Sanki ben yazmışım bu satırları:) Aynı durumdayız anlayacağın:)Ben şikayetçi değilim aslında.Sadece gündüz gezmesine gittiğimde-ki pek sık gitmem- oradaki teyzeler tarafından kınanıyorum.Sallayarak uyumaya alıştırmak gibi saçma sapan önerilerde bulunuyorlar.Koca üç yaşındaki azman torununu ayaklarında sallayarak uyutan teyze benim beş aylık kzımın memede uyumasını eleştiriyor:))

Ara sıra kendi kendine uyuya kalıyor.Zamanla mutlaka düzelecektir diyorum.Ek gıdaya geçtiğimde değişir belki.Bakalım.Yaşayıp göreceğiz:)

Eh bu pek cevap olmadı aslında:)))


kimkimkimo

arkideşler kızını memede uyutan bir anne olarak yazıyorum. bana kimse söylemedi doğumdan sonra memede uyumasın diye. sallamak doğru değil evet ama, kendi kendine uyumasını sağlayın. ilk başlarda biraz ağlayabilir. bununla ilgili kitaplar var. mesela, bebek bakımında mucize çözümler. ama sonrası felaket oluyor. kızım hala memede uyuyor ve bu beni çok zorluyor. memeyi bırakmak istememeleri normal. benimki de öyleydi. o sorun değil zamanla geçiyor. fakat çok emerse kakası sümüksü olur. biraz su verebilirsiniz. doktor önermişti. kaliteli zamanı o memede geçiriyor şu anda zaten, daha farklı bir şeye ihtiyaç duymuyor :) bunu dert etmeyin. 


 birlikte uyumak çok sakıncalı. ben memede uyutuyordum ama eve geldiğimiz ilk günden beri kendi odasında ve yatağında yatıyor. sonra bunu ayırmak çok daha zor. şimdi büyüyünce kolay olur diyorsunuz fakat büyüyünce daha çok diretiyor ve gözlerinize öyle bir bakıyor ki kıyamıyorsunuz. balanne

Sevgili öykücu tek olmadığımı bilmek cok güzel cvp için teşekkürler.Bende zamanla duzelecegine inanmak istiyorum.Ağlatmaya,uykusunu bölmeye kiyamiyorum.En azından memede dalıp bir kenara koyunca uyanmasa bile raziyim:)Bakalım deneyimli annelerden ne cvp gelicek beraber faydalanırız.su azman torununu sallayan teyze tasvirinede çok güldüm :))))

Ve sevgili pasifloren ilerde keske daha önce alıştırsaydım deyip senin gibi hissedeceğine eminim bu böyle giderse.Ama Doktor,annem falan huzurlu,kilosu yerinde, ne güzel uyuyorda bosver uğraşma dedikce acaba bosunami kuruntu yapıyorum diyorum. 3 yasına kadar ağlatmayın falan diyolar biliosun Sabiha paktına falan benimki uyanıpta memeyi bulamazsa kıyamet koparıyor ve başka türlü sakinlesmiyor.Su kitabı aliyim hemen çok sagol:)


eshamaile

bende aynı şeyleri yaşadım oğlumda,sonraları birlikte yatıp onu kıpırdatmadan ağzından alıyordum memeyi,geçiş döneminde bende ayağımda salladım hala bazen sallıyorum bu meseleyi çok abartmayın bence....sallamak bişi yapmıyor çocuğa hem bu onların hoşuna gidiyorsa zararı olmama ihtimali yüksek.:))şimdi oğlum 10 aylık,40 dk dan fazla uyuyamayan,memeden ayrılamayan oğlum artık kendi kendine bile uyuyor ve bazen 3 saat uyuduğu oluyor......velhasıl biraz uğraşmak şartıyla tabi herşey yoluna giriyor...:))kolay gelsin..:))


ebush5

Ben daha 2aylik bile anne degilim ama ilk gunler ben de ayni sizin gibi emzik yerine kullaniliyordum.. Dogum yaptigim hastanedeki cocuk doktoru dedi ki yaka ignesi olucak istedikce vericeksiniz.. Ee ben tabi meme vermekten uyuyamiyorum yeni dogum yapmisim, goguslerim yara oldu bebek kankustu vs derken sutum iyice azaldi. Bebegim de maximumda kilo verdi, ustune bir de sarilik oldu. Ortaya cikti ki yeteri kadar beslenemiyor. Ek mamaya baslattik.. Simdi once emziriyorum sonra mama veriyorum. Tabi ki makbulu ilk 6ay sadece anne sutu ama bebegim doymuyorsa ne ona eziyet cektirmeye gerek var ne de kendimi perisan etmeye.. İlk once anne kendine bakacak ki bebegine bakabilecek gucu, sabri, sevgisi olsun.. Allah yardimciniz olsun...balanne

Eshamaile umut verdin bana inşallah benim oğlumda ogrenicek.aynı durumu yaşayıp aşanlar varmidir diye merak ediyordum.

Aishwarya şanslı bir annesin maşallah.keske biriside bana deseydi ilk doğduğunda ,memeye alisacagini.hoş çaremde pek yoktu oğlum kolikti ve bir tek goguste sakınlesip uyuyordu.

Ebush5 benimde göğüslerin yaraydi ve doktorum 2 hafta mamayla beslememi söylemişti. Çaresiz olmamak güzel iyiki var mamalar.kesinlikle katılıyorum söylediğine anne önce kendine bakmalı yoksa gücün biryere kadar yetiyor.


saie

kendi kendine uyuma konusunu yeni yeni kafasına takmış bir anne olarak araştırma içerisindeyim. her ev her anne her bebek farklı biliyorum. Alternatif yöntemler için basvuruyoruz birbirimize.
simdi benim oğlum emzik almadı, kucak bebeği. ilk zamanlardan beri emince sakinleşiyor. ( genel yapısı ile zaten cooook sakin, kucakta olmak tek derdi) yeni yeni uykusu gelince mızıklamaya baslıyor. gun içinde az cok bir rutinimiz var. ben oglen banyo yaptırıyorum ılık ılık.uzun bir ogle uykusu oluyor. aksamlarıda 9.30 gibi banyo yapıp(ılık su içinde debeleniyor) yatağımda emzirerek uyutuyorum.sonra yatağına geciriyorum.
emzirerek uyutmak neden sakıncalı?
zaten arabada yada kucakta uyuyyorlar(ev dısında farklı ortamlarda sıkıntı olmuyor) kendi kendine uyuması bir sure sonra kendiliğinden olmaz mı acaba?


sevfurkereym

belki bazı annelere saçma gelebilir ama,karnı tok altı temiz olduğu halde yatırdıktan bi süre sonra ağlamaya başlıyo kucağıma alıncada susuyor hemen.sürekli kucağımda olmak istiyor.ama bu sefer ne kahvaltı ne yemek yiyebiliyorum ne diğer oğlumla ilgilenebiliyorum nede evle.bende son çare kundak yaptım.öle sımsıkı sarmıyorum hafifce sarıyorum bazen emerken bazende karnı tokken kıpırdamadığı içinde hemen uykuya dalıyo.dalıncada açıyorum kundağını mışıl mışıl uyuyo.ilk oğlumda hiç yapmamıştım.ozaman yalnızdım uğraşıyordum.oğlum anne benimle vakit geçirmiyorsun diince bu yönteme başvurdum bende.işede yarıyo ama....balanne

Saie bende emzirerek uyutmayi çok seviyorum bebek annenin kokusunu ceke ceke uykuya güvenle geçiyor.sorunum benimki 7 aylık olucak başka türlü asla uyumuyor.disarda bile pusetinde zorla uyutuyoruz.birde meme ağzından çıkınca kalkıyor.hala çözüm bulamadım sonunda yatir-kaldır denicem sanırım.


balanne

Sevfurker bana hiç garip gelmedi valla benim bebisde sadece kucakta sakinlesirdi.tuvalete bile gidemezsin oderece.ne güzel kundak ise yaramış:)Cevaplamak için Üye ol