Kardeş kıskançlığına ne yapabilirim?

tubavekizlari soruyor: 10

merhaba,
benim büyük kızım sürekli olarak beni sevmiyorsunuz hep kardeşimi seviyorsunuz, hep bana kızıyorsunuz ona hiç kızmıyorsunuz diyor ve sürekli kucağa alınmak istiyor, son bir kaç gündür yemeğimi siz yedirin, beni giydirin gibi taleplerde bulunmaya başladı, biz kardeşi doğduğundan beri sürekli ikinizi de çok seviyoruz filan diyoruz ama inanmıyor galiba. bir de kardeşinin yeni bir kıyafetinin olmasını kabul edemiyor, herşeyin kendisinin eski kıyafetleri olmasını istiyor. bunu önce ben giymiştim di mi? diye soruyor, bende evet diyorum. yanlış mı yapıyorum.
bu sonun nasıl çözülebilir?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


fiyonk

Ne yaparsaniz yapin kiskancligi tamamen gecmyecek muhtemelen, cok dogal tepkileri cunku. Ama bebegi ondan korumak icin uzaklastirmayip bazi isleri icin ablaya sorumluluk vermek , ondan yardim istemek belki kizinizin kardesini sahiplenmesini saglayabilir.. Kiyafetler konusunun sonu gelmez ama bence, sen de bebekken yeni giymistin, hala yeni giyiyorsun,kardesin de yeni giyiyor derseniz ise yaramaz mi acaba?


nilinmasali

ben bir pedagogtan fikir almanızı önericem ,kuzenimin tam sizin çocuklarınız kadar bir kız ve bir oğlu var basta çocuktur kıskanır diyerek çok üstünde durmadılar bu durumun ama bir iki ay önce abi kardesini sürükleyerek kolunu çıkardı,niye yaptın diye soranlara'' yaptım noolmuş,doktor taktı işte,yine yapsam yine takar '' diye inanılmaz bir rahatlıkla cevap veriyordu,terapiye basladılar ,hersey yoluna girdi diye düşünürken bu kezde bebeğin saclarını kesmiş:( anne baba cok ilgilidirler problem onların tavrıyla ilgili hiç değil,bu konuda cok hassas davranıyorlar ama yetersiz kaldıkları yerler oluyor ki bu durum yasanıyor,yeğenim şu an ilaç tedavisi görüyor bizimki belki çok uç bir örnek ama böyle durumlarda var,önlemini bastan almak en doğrusu bence..


kem

başkalarının yanında bundan hiç bahsetmeyin gün içinde olanları eşinize vs anlatırken duymadığından kesinlikle emin olun çünkü daha fazla konuşulmak için hareketlerini arttıracaktır anlatığınız insanlarında bu konudan bahsetmeyeceğine emin olun çünkü bazı inasnlar durumu bilerek çocuğa gidip kardeşini kıskanıyor musun ama o senin kardeşin vs gibi yaklaşımlarda bulanabiliyor bilinçliyse ne ala ama maalesef çoğu zaman böyle olmuyor


aytul79

Hastaneden eve döndüğümüzde büyük kızım 3 gün trip yaptı. Ama tribinin sebebi kardeşi değil de kendisini 2 gece yalnız bıraktığımız için olduğunu öğrendik. Ben bu işin uzmanı falan değilim ama kendi yöntemim en başından beri kardeşinin çok küçük olduğu, bize ihtiyacı olduğu, ona iyi bakmamız gerektiği ve kendisininde bize yardımcı olmasını istediğim yönünde oldu. Bu biraz hassas da bir nokta. çünkü büyük kızımda henüz 28 aylıktı. sırf abla olduğu için ona sorumluluk verme fikrinde kararsız kaldım. sonuçta abla olmak onun tercihi değildi. çok şükür hasarsız atlattık :) kardeşine biberonla süt içirdi, banyo yapmasına yardım etti, altını temizlerken onunla oyunlar oynayıp oyalamasını sağladı vs. biraz eğlenceli hale getirmek gerekiyor sanırım. küçük kızım zaten ablasına aşık. zaman zaman gider ablasına sarılır, öper. ablası da ona sarılır. geçinip giderler. hee hergün böyle mi elbette değil. ara ara krizler yaşıyoruz ama çok uzun sürmüyor. genelde bu krizlerin sonunda da biz bişey söylememiş olmamıza rağmen büyük kızım gelip "annecim ben selin'e az önce onu sevmediğimi söyledim. ama ben kardeşimi çok seviyorum" diyor. bunu duyunca yaşadığım mutluluğu çok çocuklu anneler tahmin edebiliyordur. kolay değil ama imkansız da değil. en başta sabırlı olmak gerekiyor. bol şans diliyorum.


12Agustos2010

Buradaki yorumlar çok güzel. İnşallah aytul79 gibi sorunsuz ya da az sorunlu atlatabiliriz bu dönemleri...

Oğlum henüz doğmadı, kızıma yavaş yavaş anlatıyoruz.. Kendisine abla denecek olması çok hoşuna gidiyor, kardeşiyle ilgili hayaller kuruyor. Ama mesela bugün hastaneden getirdiğim ultrason görüntülerinden hoşlanmadığını gözlerinden okudum.. Bunu daha önce de yaşamıştık. Gerçi bebeğe benzer bir hal yok o görüntülerde ama kardeşinin somutlaşması sanırım kızımı biraz korkutuyor.

Bakalım zor bir dönem bizi bekliyor.nisa_nur_ecrin

benim kızım sizinkinden daha büyük olduğu içinmidir bilmiyorum ama bu konularda ilk zamanlar beni çok sıkmışdı ona hediye geliyo bana neden gelmiyo hep neden ona alıyolar felen gelen hediyeleri saklardım sonra çıkarır senin küçükken giymemişdin derdim şimdi arada bir yapıyo ama beni anlıyo ona hep söylediğim senle daha çok ilgileniyorduk kardeşinle okadar ilgilenemiyorum seni okula gönder giydir soy hazırla kardeşine böylece az zaman ayırıyorum sana daha fazla zaman ayırıyordum hep senle ilgileniyordum diyorum ozaman kardeşime bak anne diyor :)


12Agustos2010

Aslında ben bu hediye olayına takmış durumdayım. Çocuk hayırlamaya ne zaman gitsek ben büyüğe bişeyler almaya çalışıyorum. Çünkü gerçekten bekliyor çocuklar. Öyle büyük bişey olmasına gerek yok. Bebek doğduğunda sanırım biraz hediye zulalamam gerekecek. Aaaaaa bak bunu da sana almışlar diye:)


nurus

kardeşimle aramızda 1,5 yaş var.hiç kıskançlık yaşamadık ama bazı detayları bilir ve hatırlarım. ağustos 'un da yazdığı nokta benim için çok önemli bir ayrıntıdır.iki çocuklu olan (yaş farkı ne olursa olsun ) evlere özellikle yeni doğum olmuş ziyaretlerimde büyük olana hep bir hediyecik götürmüşümdür.


biraz empati yapmak lazım ..aytul79

hediye olayına kesinlikle katılıyorum. tabii evimize ziyarete gelenlere ablasına da hediye alın demedim hiç. kendimce şöyle bir önlem aldım. ufak hediye paketleri hazırladım. misafirlerimizden büyük kızıma hediye almayanlar olunca hazırladığım paketlerden birini vererek ortamı yatıştırdım. sonuçta ne kadar abla-abi olursa olsun o da bir çocuk. 34 yaşında kadınım ben bile hediyelere bayılıyorum :) onlar nasıl beklemesinler ki.


nisa_nur_ecrin

kesinlikleCevaplamak için Üye ol