Demir damlasını reddediyor...

sahara soruyor: 7

6 aylık kızım geçen hafta ek gıdalara başlayana kadar demir damlasını günlük alırdı;ama ek gıdalara başladık agzının tadı mı geldi bilemiyorum.Artık kesinlikle demir için agzını açmıyor,reddediyor.10 dakikada anca aglata aglata içmek zorunda kalıyor.Şimdi diyeceksiniz ki meyva püresiyle birlikte vermeyi deneyin;ama zaten bu aralar birde ek gıda problemimiz var.Çok yemiyor yerse de agzından geri püskürtüyor.Dolayısıyla demir verimli olarak vücuduna giremeden ziyan olacak.Başka bir yöntem deneyen varmı acaba?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Elcino_mutluatolye

Ben şırınga ile veriyorum. Emziğini verirken ağzını açınca aradan sıkıyorum üstüne de emziğini veriyorum. Eğer emzik alıyorsa bu yöntemi deneyebilirsin


kuzununannesi

bende şırınga almayı dusunuyordum bugun, şimdi sizide okuyunca dogru yoldaymısım diye dusunuyorum

valla benim oglan da 6 aylık bende aynı sıkıntıyı yasıyorum su anda

agzını kilitliyor ve acmıyor

sadece demir için değil vitamin içinde gecerli..

tatlı mamalar içinde gecerli:(((

sadece peynire corbasına ve yogurda acıyor agzını, gerisine acmıyor malesef:((((( 

sabah 10 dk da 1 damla verebildim:((  (gerisi döküldü)


kuzum

https://www.eczanem.com.tr/Nutrigen_Ferromixin_Demir_ve_Vitamin_Eksikliginde_30_Sase-urun3250.html

"Damla formunda demir kullanımı bebekler tarafından çok zor tolore edilir. Kusma, ishal, kabızlık, dişlerde koyulaşma, beslenmeyi bozan ağızda metalik tat gibi pek çok soruna yol açar.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF demirin yol açtığı bu istenmeyen etkileri ortadan kaldırmak için enkapsüle (yağ ile kaplanmış) demir içeren saşe (toz) formda demir desteği ürünlerinin kullanılmasını onaylamıştır.

Ferromixin demir desteği ürünler alanında yeni ve bebekler tarafından çok kolay tolare edilen, demir damlalarının olumsuz etkilerine yol açmayan farklı ve özel bir yaklaşımdır."

diyor linkte.

doktorumuz bize de linkteki Nutrigen Ferromixin verdi damla yerine. ve dilerseniz süt ve süt ürünleriyle kullanılabildiğini, anne sütüyle verebileceğimi söyledi. ancak sıvının içinde topaklaştığından yarı katı gıdaların içine konması tavsiye ediliyor.


kuzununannesi

sorayım doktorumuza ne diyecek..

baska turlu imkansız yaaa
sabah işe gec kalıyodum ona kan ilacı verecem diye

cıldırttı beni

kızıyorum guluyor bide bıdık..


hacer

ben nutrigen multimix saseyi denedim, içerisinde gerekli tüm v itaminler ve günlük yeterli miktarda demir var ama tad değişikliği yapmadığını iddia etmelerine rağmen içine karıştırdığım gıdaları da yemeyi reddediyor. demir için yapılmış sensörleri olduğuna inanmaya başladım, demir içeriyorsa hiçbir şekilde ağzından midesine gönderemiyorum ve çok endişeliyim.


sahara

Teşekkürler herkese,doktorumuza da aynı soruyu sordum.ya meyva suyu ile ver yada 10 gün ara ver damlaya dedi.10 gün sonunda tekrar baştan 3'er damla ile başlayıp arttır dedi.yada pek tercih etmedikleri başka bir demir takviyesi verecekmiş.Bana ilk 2 yol olumsuz gibi görünüyor.3. sünü ise bilemiyorum..Şırınga ile vermem pek mümkün olmaz sanırım emzik kullanmıyoruz çünkü.Neyse bakalım şimdilik 10 günlük ara verdim.bakalım bizim kız 10 günlük ara sonunda özleyecek mi demiri:)


sahara

Malesef 10 günlük ara sonunda kızım demiri özlememiş:( Gerçi biz ferro sanol kullanıyorduk,şimdi doktorumuz ferrum önerdi.Çok şükür  şimdi yalana yalana içiyor:)Cevaplamak için Üye ol