Kayınpeder ve kaynana kabusu

riri soruyor: 10

Esimle uzun bir flörtümüz oldu ve evlenmeye karar verdik. Esimin ailesi evlenip napacaksiniz dedi. Ne kadar hoş insanlar değil mi? Baktilar biz kararlıyiz razi oldular. Düğünümüzü eşyamızı ev tutmayı herşeyimizi kendimiz yaptık. Ben hamile kalınca çalışamadım bütün yük eşime kaldı. Borçlar, ev geçimi vs yaşanılan sıkıntıyı tahmin edersiniz. Bir de bebeğin verdiği sorumlulukla duyulan gelecek endişesi maddi kaygılar. Evleri bize yakındı ne zaman gelseler sanki bir destekleri olmuş gibi herşeye olur olmaz yorum yaptılar. Bu insanlar maddi ya da manevi destek olmayı bir kenara bırakın karşımıza geçip dalga geçer gibi akıl verdiler ilişkimize burunlarını soktular. Hiç sınırlarını bilmediler. Bu konuda uyardığımda ve bencilliklerini hissettirdiğimde bana düşman oldular. Eşimi bana karşı sürekli doldurdular üzerime iftira attılar yalan söylediğime dair. Ve bunları yaptıklarında hamileydim. Karnım burnumda kaç kere hüngür hüngür ağladım ne beddualar ettim. Kaynanam olacak o kadın gözümün içine baka baka kaç kere yalan söyledi kocasıyla beraber. Çocuğum doğdu ve ben çok acı çektim. İlk kez tattığım annelik duygusunu bana zehir ettiler. Çocuğumu kucağıma aldım ve yemin ettim. Onlarla asla görüştürmeyeceğim. Benim gibi kaynana kayınpederi kabusu yaşayan var mı? Torunlarını onlara göstermeyen? Benim gibi kalpleri kararmışların arasına düşen var mı? Neler yaşadınız kızlar?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


Gizem_92

Merhaba eşimin ailesiyle 7 aydır görüşmüyorum ben de görüşmeme kararı aldım lakin torunlarını görmek isterlerse görebilirler buna engel olmuyorum hoş çocuğu görmek gibi bir çabaları da Yok gerçi ama :) 

Eşinizle konuşup ailesiyle görüşmeme kararı alabilirsiniz lakin çocuk sadece sizin değil eşinizin de çocuğu o nedenle göstermeme gibi bir şey yapamazsınız göstermeme kararını eşiniz de onaylarsa olur ancak 

Benim kızım 14 aylık görmek için gelirlerse eşim parka götürüyor öyle görüyorlar


zumraugur_1508

Bende kaynanamla aynı evde yaşıyorum tam bi kabusss 


derya275

Bizde de tam tersi kendi ailemle gorusmuyorum 2 sene oldu anneanne dede ne bilmiyor  


riri

Eşimle ortak kararımız zaten oda biliyor onların ne olduklarını. Büyük konuşmayı sevmem ama bu konuda kararlıyım hiçbir şekilde ve değişeceğini hiç zannetmiyorum. Bir kez bir insandan tiksindinmi o ilişki bir daha iflah olmuyor kim olursa olsun. Ayrıca bunlar karılı kocalı riyakar ve bencil insanlar. Boşuna demiyorlar kadının kadına yaptığını kimse yapmaz diye. Sanki hiç çocuk doğurmamış hiç hamilelik hiç loğusalık yaşamamış hiç genç olmamış hiç gelin hiç anne hiç baba olmamış gibi. Sadece kendini düşünen ve kendini önemsetmeye çalışan insanlar. Zerre kadar karşısındakinin özelini bilmeyen ve saygı bekleyen insanlar. Gerçekten evlendiğiniz adamın ailesi çok önemliymiş bunu evlenince anlıyor insan.


zumraugur_1508

Aynen bu kaynana milleti ne istiyorlar bilmiyorum gelinden riri

Bende bu sorununcevabını merak edip birkaç uzman yorumu okudum. Kendi evliliğinde hayal kırıklığına uğramış, yeterli saygı ve ilgiyi kocasından görmemiş mutsuz kadınlar oğullarına sarıyor. İçten içe kendileri bile farkında olmadan fazla anlam yüklüyorlar. Oğullarının hayatın giren kadına kendi yaşayamadıkları ve kötü tecrübeler de dahil  bir de paylaşamama duygusuyla içten içe bileniyorlar. Eğer gelin de sınırlarına müdehale edilmesinden çok hoşlanmayan güçlü bir karakterse yani sözünü geçiremeyeceği kişilikteyse önce soğuk savaş şeklinde herşey başlıyor. Hani derler ya gülerken ısıran insanlar vardır diye. Karşılıklı birbirlerini gülerken ısırıyorlar. Birbirlerine inceden inceye sinir oluyorlar. Eğer bir de anne baba olarak maddi ya da manevi herhangi bir destekde bulunmayıp herşeye müdahil okuyorlarsa işte cümbüş o zaman başlıyor. Kimi zaman iyi niyetli de başlasa, çiftlerin tartışmasında arabulucu rolüne soyunan ilişkiye burnunu sokan, yorum yapan, oğlunun tarafını tutan, varsa gelinin çocuğu onun anneliğine aynı şekilde karışan kaynana ya da kayınpeder yaptıkları münasebetsizliğin farkına varamıyor. Şu unutulmamalıdır ki açık bir şekilde yardım istenmeden yapılan yardım karşı tarafta evliliğe müdehale olarak algılanıp tepki görebiliyor. Diyor uzmanlar. Dolayısıyla evlilik çok hassas bir konu. Burada en önemli altın kural evliliğe burun sokulmamalı, kaynana sadece babaannedir anne değildir. Çocuğun nasıl yetiştirileceğine anne karar verir. Zira kendisi çocuklarını yetiştirmiş misyonunu tamamlamıştır sıra artık gelinindir. Diyorlar. Yüzde yüz katılıyorum.


riri

Gülsima sen neden 7 aydır ilişkiyi kestin? Görüşmeyi düşünüyormusun?


riri

Derya sana da ayrıca üzüldüm. Bambaşka insanların arasına girip onlarla aile olmaya çalışmak çok zor eğer bir de o pozitif duyguları yakalayamamışsan çok zor. Ama söz konusu senin kendi ailen. Paylaşmak ister misin? Neden bu kadar uzun süredir görüşmüyorsunuz?riri

Zümrauğur Allah yar ve yardımcın olsun kardeşim. Ben aynı evde yaşamadığım halde bana bu kadar acı yaşattılar. Sadece benimle aynı sokakta yaşamaları bile bana yetti. Seni düşünemiyorum. Umarım tez zamanda kurtarırsın kendini ordan.


zumraugur_1508

İnşallah ama gercekten cok zor çok huysuz geçimsiz düşünün ya ekmeği önümden alıyor ki ben çalışıyorum üstelik benim ekmeğimi yiyiyor utanmadan nefret ediyorum ondan Cevaplamak için Üye ol