22 aylık oğlum oyun oynamıyor!! yardımm lütfen

zopatya soruyor: 3

arkadaşlar nasıl oyalayacağımı şaşırdım. Hç bşeyle oynamıyor 5 dakika ble kendi kendine oyalandığı zaman nadirdir. Devamlı eteğimde suyla oynatmam için veya masaya çıkarmam içn vs mızıklıyo.

Kendisini başka türlü eğlendiremiyoruz. Çabuk sıkılıyor herseyden...

Szn önerilerinz var mı 22 aylık bir bebeği nasıl oyalıyordunuz? Oyun önerileri verirseniz sevinirmm

Sevgiler herkese

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


mezguashe

Biz de geçirdik öyle bir dönem, lavabodan, küvetten, sebil başından ayıramıyorduk kendisini. Lavabo kapısında yaşamaya başlamıştım resmen. Lavabodan ayırdığımda da sebilden su alıp habire mutfakta yere, salonda yere, salondaki halıya, salondaki koltuğa... döküyordu. Bu esnada ben de yanındayım ama engel olmak ne mümkün, çığlık kıyamet! Sonra bunu kakaolu süt, meyve suyu, ıhlamur çayıyla filan da yapmaya başladı, başlarda ne yaptığını anlamayıp engel olmaya çalışıyordum ama sonra, üç farklı yere (biri halı, biri koltuk :S) aynı bardaktaki portakal suyunu döküp dikkatlice izleyip şaşırdığını görünce farkettim ki, farklı emildiklerini gözlemlemiş deney yapıyormuş kendince :)  tabi renkli sıvılar da işin içine girince daha şenlikli olmuştur çocuğum için. Zamanla geçti bu huyu ama tabi bizim halılar, koltuklar günde üç defa silindi o dönem. Hele bir erimiş dondurma deneyi var kiiii evlerden ırak, iki gün kapı, cam, halı, koltuk, tv, tv ünitesi, balkon camı, duvarlar... uzanabildiği ne varsa sildik salonda, yine de hala tatlı sürprizlerle aralardan çıkıyor silinmemiş dondurmalı birşeyler ve bu dediğim toplamda kendi kendine oyalansın işimi yapayım diyip salonda bıraktığım tam 5 dakikada başardığı bir şeydi ve  22 aylıktı bunu yaptığında. Ben de bükemediğim eli öptüm, suyla istiyorsa suyla oynattım, benimle oynamak istiyorsa bıkana kadar oynadım. Sonunda ben kazandım sanırım, ya da bilmiyorum belki de kendimi öyle kandırıyorum :) Mama sandalyesinin altına poşet serip, yarım dolu bir bardak, kaşık ve boş bardak verip kaşıkla birbirine aktarmayı gösterebilirsiniz, döke saça çıldırıyorlar. O mama sandalyesindeyken de bir iki dakika birşeyler yapılabiliyor. Bizimki biraz oynadıktan sonra suyu yere döküp bardağı da aşağıya atıyordu her seferinde, nedense oyun yapmıştı onu.


Oyun oynarken de hep benimle birlikte oynamak istiyordu, bir süre sonra kendi kendine oynamayı tercih eder oldu, ben birşey yaptığımı sanmıyorum bu süreci geçirirken. Hala kulaklarımda çınlıyor anne oyna anneeee çığlıkları :) Sadece oyuncaklarıyla nasıl oynayabileceğini göstermek gerekiyor, yani arabayı tekerlekleri dönen bir oyuncak olmaktan çıkarıp köprü vs yapıp altından üstünde geçirtip öyle de oynayabileceğini gösterdiğimde çok hoşuna gitmişti mesela. Kepçe-kamyon ikilisini çok sever o zamandan beri, kepçeye nohut koyup kamyonun damperine kepçeyle götürüp (bu esnada seslerini de çıkarıyoruz tabi), sonra kamyonu başka yere götürüp boşaltma en sevdiği oyun oldu uzun süre.  Nohutun yerine beyaz taş topladık koyduk, sanki dünyanın en farklı şeyini yapmışız gibi günlerce de onun heyecanıyla oynadı mesela. Hatta dışarıda çalışan inşaat makinelerini takip edip eve geldiğimizde aynılarını yaptırıp anlatıyordum bak bu beton mikseri, hani bugün görmüştük ya kocamandı, böyle döne döne betonu karıştırıp sonra bu boruyla binanın üstüne koyuyor filan gibi, kendisi oynamaya başladıktan bir süre sonra ben gidip su alayım deyip misal, mutfağa gidip geliyordum önceleri, sonra geri gelip o istemeden onun yanında devam ettim oynamaya, sonra dönme süremi uzattım, en son da o istemeden geri dönmedim oyuna. Zamanla oyun kurmasına yardım ettikten sonra kendisi oynamaya devam eder oldu. 

Şimdi bazen oyna anne deyip elime birşey veriyor ama ben bilmediğim için?! bana nasıl oynanacağını gösteriyor  :) ya da anne sen oynama diyor ama genelde benim bulunduğum odada oynamak istiyor, kendi odasına gidip oynama gibi bir huyu yok. 

O dönemler ben de çok daraldığımı hissediyordum bazen, biz havaların iyi olduğu dönemde geçirdik bunları, ben fazla darlanınca hemen alıp tramvayla gezmeye çıkarabiliyordum, dışarıda daha keyifli oluyorlar ve canları daha az sıkılıyor. Ama emin olun bu da bir gelişme süreci ve geçecek, sadece birazcık daha sabır istiyor. Kolay gelsin...


zopatya

:))) çok teşekkür ederim detaylı anlatımınız için. Kesinlikle birebir aynı şeyleri yaşıyoruz diyebilirim. Ben de artık pes edip önüne koyuyorum mama sandalyesinde suyu baya bi oynuyor sonra döküp yere atıyor tası hatta masa sandalyesinin masasından dökülen suyu içmeye çalışıyor :) birşeyleri fırlatma dönemi sanırım uzun br süre devam edecek gibi. Masaya çıkma, fırının veya bulaşık makinesinin kapağının üstüne çıkıp oralarda oynama, sağa sola bşeyler fırlatmak ve tabiiki lavabo, küvet, klozet üçgeninde vakit geçirmek ışında ilgisini çeken brşey yok. Bi ara biraz biraz legolarla oynuyordu ama ondan da sıkıldı kısa sürede.

Kitap okuyorum o zaman bütün gün beni dinleyebilir, çok sviyor ama istiyorum ki kendi kendine de bşeyler yapmaya alışsın.

İnşaat konusunda sizin kadar bilgili değilim ama anlattığınız yöntem çok hoşuma gtti :))). Ben de oğluma böyle anlatmaya çalışacağım artık. Dün kamyon kasasına bşeyler doldurup taşıdık ordan oraya ama bgn kamyonun kasa kayıp :)))

Galiba braz daha büyümesi gerekiyor verimli oyun oynayabilmesi için.

Ama verdiğinz fikirler çok faydalı gibi...

Tekrar tekrar teşekkürler

Keşifçi oğlunuza da ayrıca sevgiler :))


m_eymen

2 yazıyı da keyifle okudum. Tabi siz yaşarken bu kadar keyifli değildir:)Cevaplamak için Üye ol