banyo korkusu

dilse_selin soruyor: 9

merhaba, Selin 27 aylık, yaklaşık bir aydır banyo saatleri hiçbir kötü olay yaşanmamasına karşı ne olduysa kabusa dönüştü. 1 haftadır banyoya sokmadım...Onu banyo yapmak için zorlamak  istemiyorum ama ne yapacağımı da bilmiyorum :(  Daha önce başına gelen ve önerisi olan var mı ? bu süreç geçici midir? 

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


dinlebeni

bizde yaşadık bir kaç ay önce problem banyo değil banyo öncesi soyunmakmış hatırlıyorum tesadüfen kazak çıkarken canı acımışt bir iki kez banyoda acele ile soymuştum onu... şimdi önce soyuyorum biraz öyle oynuyor hadi banyo vakti diyorum problem yok koşa koşa giriyor küvete:)


_Sezin_

Biz de banyoya bayiliyorduk son 2 haftadır basına su dokturmuyor. Sanırım burnuna su kaçtı bir kez emin değilim ama neşeli banyo saatlerimiz kabusa döndü. Cevapları ben de bekliyorum.


GOGO05

bizdede oldu çok seviyordu halada öyle ama banyo diyince kaçmaya başladı normalde ben çamaşır hazırlarken onlarda baba oğlu suyu hazırlıyorlardı küvete girmek istemedi bizde babasının kucağında yıkdaık 2-3 kere şimdi herşey normal süreçte devam ediyor geçiş dönemindenmi kaynaklanıyor anlamadım mesela dün bici bici su dedi elimden tuttu banyoya götürdü sizde önce babasının kucağında yıkayın bi kaç kez sonra inş sizinkide normale döner


dilse_selin

@dinlebeni sizdeki problemin bittiğine çok sevindim darısı başımıza... @sezin umarım sizdeki durum da biran önce geçer @gogo05 kızımı zaten sürekli babası yıkar, en son yıkamada birbirimize girdik ve ben de çareyi Selin'i kucağıma alarak yıkamakta (yine babası sabunladı) buldum. bir müddet böyle yıkayayım bari :( İnşallah hemen düzelir...ZeynepYenice

bizde de oldu, hala da bazen istemeye istemeye girer banyoya.. bizde banyo oyuncakları ile çözüm bulduk, bir sürü banyo oyuncakları ve küveti havuz yapıyoruz, o zaman da banyodan çıkmak istemiyor..


smmm06

benim oğlumda 27 aylık 2 ay önce bizdede oldu dediğin gibi öncesinde kötü bişeyde yaşamadık en azından ben öyle biliyorum ama demekki oğlum yaşamış ya ağzına ya burnuna su kaçtı ben tek başıma yıkardım yıkıyamamaya başladım kollarımdan tutuyo küvetten çıkmaya çalışıyo ayağı kayıp düşcek diye korkuyodum bende çözümü babasıyla banyoyo girmekte bulduk yani şu aralar öyle yapıyoruz babasıyla giriyo ben yıkıyorum başına su dökülceği zaman ağlıyo onuda kafanı eğ iyice diyince eğiyor allahtan yüzüne su gitmiyo o sayede zaten 5 dk sürüyo banyomuz sanırım zamanla tek başımada yıkarım ama şimdilik korkutmamaya çalışıyorz tek kötü tarafı babaya bağlı kalıyoruz istediğim zaman küvete sokup yıkayamıyorum halbuki daha yazın sokar yıkardım buda bi süreç demekki


nisa06

kabus bizde de var.bir formülü olan varsa ben de beklerim.çünkü ne denediysem olmaddı.


CokBilmis

1. Babasıyla banyoya sokabilirsiniz. Sudan vs'den rahatsız olduysa babası ona güven verir.

2. Bebek küvetini ya da duşakabini ya da küvetiniz varsa küvetinizi biraz suyla doldurup, köpürtüp, içine oyuncaklarını atıp "Gel oyuncakalr oyna" deyip, sıkılınca da olduğu gibi havluya sarıp çıkarabilirsiniz. Kontrolün kendinde olduğunu anlayınca sakinleşir bir süre sonra, yavaş yavaş önce vücudunu durularsınız, sonra saç yıkamaya geçersiniz.

3. Banyodan korkuyorsa bebek küvetini salona getirin, içine su doldurun, salonun ortasında küvetine kendisi girsin. Hatta soyunmak istemezse bırakın kıyafetleriyle girsin. Islanınca kendisi çıkarmak ister zaten.

Her bebekte bir dönem, hatta dönem dönem oluyor bu banyo korkusu. Güvende olduğunu ve kontrolün kendi elinde olduğunu hissedince geçer.


dilse_selin

cevaplar için çok teşekürler, hemen herkes benzeri bir tecrübe yaşamış ya da yaşıyor çokbilmiş'in dediği gibi kontrolün kendi elinde olması onu rahatlatacaktır umarım. 


Cevaplamak için Üye ol