Sabah 6'da uyanma:(

EmineKartal soruyor: 10

Sabah bir baktım ki blogcuanneyle bugün itibariyle aynı dertten muzdaripmişiz:( Dedim ki nurturia'ya da soralım belki bir yol gösteren olur.
Tam tamına bir haftadır 6'da kalkan kızımı napsam da 7'ye kadar uyutsam diye düşün düşün düşünüyorum. Üstelik sadece 13 aylık ve "erken kalktıysan oyuncaklarınla oyalan, bizi uyandırma" laflarının bilincinde değil:( 1 yıldır güne 7'de başlayan kızım nolduysa oldu, 1 haftadır 6, en çok 6.10'da ayakta! Üstelik hayatımızda hiçbir şey değişmedi. Odasında kalın mor renkli perdeler çekili oluyor ve biliyorum ki henüz acıkmamış oluyor, çünkü geceleri en az bir kere uyanıyor ve emziriyorum. Çiş desem, zaten onu da çok varsa bezine yapıyor, tutabilecek ise bekliyor tuvalete götürmemi. Sabah uyandıktan sonra yatakta emzirip yanımızda sessizce tutmaya çalışıyorum; ama nafile, ya babasının kulaklarını çekip uyandırıyor ya da ayaklanıp bazanın başlığına tutunup yürümeye çalışıyor!
Gün içinde iki kez 1,5 saat uyuyordu bir süredir, artık 1 saat 10 dakikayı geçmiyor iki uykusu da. Tek uykuya düşürsem diyorum ama çocuk 4 saatten fazla uykusuzluğa dayanamıyor. Çok uzun zamandır 9,5'ta uyuyor. Haftasonuydu, misafirdi gibi değişiklik durumlarında ise sadece 10,5 veya 11'de uyuduğunda ise yine aynı saatte kalkıyor. yani eskiden 7'diydi, artık 6:(
Şimdi söyleyin bana, napmalı?
Bu duruma yavaş yavaş kendimi alıştırmalı mıyım, yoksa deneyecek başka bir şey var mı?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


EmineKartal

Yani 5.55'te yanına gidip pışpışlarsam uyumaya devam eder mi dersin başakçelik?
Ya ben daha da erken uyandığımla kalıp Beyza'yı uyandırırsam:)
Evet sanki ben de okumuştum bunu. Tracy'de olabilir. Hatta sabah işe gelirken şu Tracy'ye bir bakayım demiştim ama aşka gelip hemen yazdım.
Evet Beyza da mutsuz değil, keyfi yerinde, bir huzursuzluğu yok; ama 6 çooook erken değil mi? yazık değil mi bana?
Bu durumda yazı böyle geçirir, kışa sabahları hava geç aydınlanmaya başladığında metabolizması ona daha geç kalk demeye başladığında tekrar 7'ye çeker uykularını diye dua mı etmeliyim? :)
Aslına bakarsanız zaten yazı erkenden kalkan anneanne ve dedesiyle köyde geçireceği için çok da takmamalıyım sanırım. Çünkü ben her hafta en çok 3 sabah birlikte olabileceğim kızımla.


senayc

yaaa,6 çok da erken değil. yiğit de hala dönem dönem 6 da kalkıyor,genelde 7 ama. 6 da kalkınca okula gidene kadar beraber oyun oynuyoruz,azıcık doyuyorum ona,o da çok eğleniyor ve okula sorunsuz gidiyor.


ozguranne

Bir haftadır bizde de 6da kalkıyor. Noldu nurturia çocukları aralarında anlaştılar bize şaka mı yapıyorlar, toplu eylem mi var? Ya da çocuk uykularını etkileyen genel bir faktör mü var. Blogcu anne yazınca ben de farkettim. 


Emine aynı şey. Kalın perdeler var. Kalan her şey aynı. Tam bir haftadır 6 bilemedin 6:10. Öncesinde 7, 7:15, 7:30lardaydık... 

Acaba nedir nedir?


esraozlem

Ada normalde 8:00 - 08:30 civarı uyanmasına rağmen, son zamanlarda onun da uykusu 07:00-07:30'lara kaydı. Bugün ben çıkarken yataktan annanesine bağırıyordu. (06:55). Akşam yatış saatleri ise değişmedi. Akşam 22:00'de uyumuş oluyor, gündüzleri de 1-2 saat arası uyuyor.  Genel geçer bir durum olabilir mi sahiden? Havaların birden ısınması olabilir gibi geliyor bana bir de. Bahar yaşamadan bir anda yaz moduna geçiş belki?


evren

bence artık havanın o saatlerde iyici aydınlanmasıyla ilgili bir şey. çünkü tan da 7.30'dan 6.30'a aldı uyanma saatini. Bütün yaz böyle geçer mi bilmiyorum tabi. oğlumda 1 saat oynuyorum falan diye polyanna'ya sardım ben de ne yapayım :)balbocegim

evet evet bu nurturia bebeleri aralarında anlaştı galiba. önceden 8 gibi kalkardı. bi ara 7:10 da kalkmaya başladı. o bile zor gelmişti. niye böyle oluyo diye sormuştum kendime. son zamanlarda ise 6 lara çekti kalkış saatini. o zaman 7yi arar oldum. havalardan olabilir belkide. bugün yine 6da uyandı. ama bi keyifsizdi. tekrar uyuttum. 7 buçuk gibi kalktı.  7, 7:30 gibi kalksa yetecek bize... umarım geçici bir durumdur


EmineKartal

Yani özgüranne'nin dediği gibi nurturia çocukları anlaştı galiba:) Herkeste durum aynı sanırım...
Bu durumda kabullenmek ve kışı beklemek gerekecek.
O zaman geceleri bebişler yattıktan sonra mümkün olduğunca erken yatmak gerekiyor sanırım.
Nasıl yapcaksak onu? Bunu bilen var mı? Ne zaman yalnız kalcam kocamla ben, ne zaman film seyretcez şöyle yata yata hı? :(((


kuzenyas

iki bebeğimin de sabah uyanmak için en sevdikleri vakit 6 dır:))
kızımda da oğlumda da bu saati ileri çekmeyi ben başaramadım.böyle yaşamaya alıştık:) duyduğunuz birkaç tekniği deneyip başarısız olursanız,duruma uyum sağlayıp benim yaptığım gibi erken yatmaya başlayabilirsiniz:)
kolay gelsinburcubrsn

efe de durum tam tersi ama dönemsel bence yinede...1 ay öncesine kadar 6 ya doğru uyanırdı...son zamanlarda 7,15-7,30 olmaya basladı..6 gibi bi mızmızlanıyo hafif ağlıyo gitmiyorum yanına  sonra dvm ediyo uyumaya..

1,5-2 yaş civarı bebekleri olanlar için 6 bence de çok erken..ancak oğlum 13-14 aylık olana kadar geceleri 5-10 kez ağlayarak uyandığı için (bence gazdan) bırakın 6 da uyanmasına 5 e kadar uyusa dua etcektim...hiç geçmicek  sanırdım..

ama hepsi geciçi bence..sabır sabır sabıırr


elif_kurtoglu

 Belki onlar da kendi aralarında şöyle konuşuyorlardır:
-Arkadaşım her zamanki gibi hava aydınlanınca uyanıyorum ama nedense bizimkini uyandırmakta güçlük çekiyorum,  sende durumlar nasıl?
-Ya kardeş bende de aynen mevsimsel mi aceba. neyse kış gelince normale döner heralde. Ay iyiki nurturia var, hehehe :)))

(7.30-8.00 arası uyanan Yağız da bir aydır 6-6.30 arası uyanmaya başladı)Cevaplamak için Üye ol