Sabah 6'da uyanma:(

EmineKartal soruyor: 10

Sabah bir baktım ki blogcuanneyle bugün itibariyle aynı dertten muzdaripmişiz:( Dedim ki nurturia'ya da soralım belki bir yol gösteren olur.
Tam tamına bir haftadır 6'da kalkan kızımı napsam da 7'ye kadar uyutsam diye düşün düşün düşünüyorum. Üstelik sadece 13 aylık ve "erken kalktıysan oyuncaklarınla oyalan, bizi uyandırma" laflarının bilincinde değil:( 1 yıldır güne 7'de başlayan kızım nolduysa oldu, 1 haftadır 6, en çok 6.10'da ayakta! Üstelik hayatımızda hiçbir şey değişmedi. Odasında kalın mor renkli perdeler çekili oluyor ve biliyorum ki henüz acıkmamış oluyor, çünkü geceleri en az bir kere uyanıyor ve emziriyorum. Çiş desem, zaten onu da çok varsa bezine yapıyor, tutabilecek ise bekliyor tuvalete götürmemi. Sabah uyandıktan sonra yatakta emzirip yanımızda sessizce tutmaya çalışıyorum; ama nafile, ya babasının kulaklarını çekip uyandırıyor ya da ayaklanıp bazanın başlığına tutunup yürümeye çalışıyor!
Gün içinde iki kez 1,5 saat uyuyordu bir süredir, artık 1 saat 10 dakikayı geçmiyor iki uykusu da. Tek uykuya düşürsem diyorum ama çocuk 4 saatten fazla uykusuzluğa dayanamıyor. Çok uzun zamandır 9,5'ta uyuyor. Haftasonuydu, misafirdi gibi değişiklik durumlarında ise sadece 10,5 veya 11'de uyuduğunda ise yine aynı saatte kalkıyor. yani eskiden 7'diydi, artık 6:(
Şimdi söyleyin bana, napmalı?
Bu duruma yavaş yavaş kendimi alıştırmalı mıyım, yoksa deneyecek başka bir şey var mı?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


lugesya

biz hafta içi fikse bağlamış durumdayız 06:00 - 07:00 arasi uyanılır bazen saçmalanır sabahın köründe 04:00-05:00 de fıldır fıldır gözlerle uyanılır.. oyun istenir. Hafta sonu uaynmamız uzayabilir 08:00 e kadar. Çalışan vatandaş anne ben de kimi zaman bu duruma çok çok keyiflenirim kimi zamanda azıcık daha uyusam diye iç geçiririm ...amma sonuş değişmez , annelik bir de budur diyerek popomun üstüne otururum:)


burcubrsn

bence de bence deeee..gündüz uykusu iki olunca aksam üstü 5 gibi uyuyodu ..e 1,5 saat uyuyudo en az..sonra gece uykusunu etkiliyodu tabi..ozamanlar sık sık uyanırdı oğlum gece..
simdi masallah deyim kabus geceler sona erdi..6 da kalktığı zamanlarda oluyo gece uyandığı da ama eskisi kadar değil..


LaL_aNNESi

bizde de aynı problem şaka gibi:)


balbocegim

gündüz uykusunu 1 e indirmekmi? şu an için olmaz sanırım bizde. çünkü gündüzleri 3 defa uyumak istiyoruz genelde. indirsem indirsem 2ye indiririm. bu çözüm olur mu dersiniz. ama uyumadığı zamanda çok mızmızlanıyo. eğer uyuyamazsa ağlıyor ve çığlık atmayı öğrendi son günlerde. 6. hastalığı yeni geçirdik. mızmızlanmalarını biraz ona veriyorum bugünlerde. umarım çabuk düzelir.

gündüz uykusunu 2 ye indirmenin vakti geldimi sizce? bu ayın sonunda 8 aylık olucaz?


ekin

Evet ben de basakceliğe katılıyorum. Kızım 7 aylıkken saat 09:00-10:30 arası öğleden sonra da 14:30-16:00 arası günde 2 kez toplam 3 saat uyuyordu. Akşam 19:30'da uyuyor, sabah da 06.30-07:00 gibi uyanıyordu. 10 ay civarı sabah 09:30 da uyumaya başladı. Git gide bu saati ileri aldı ve 11,5 ay civarı da kendiliğinden sabah uykusunu kaldırdı. Şimdi kızım 17 aylık ve sabah 07:00 de uyanıyor, 13:00-15:00 arası tek bir gündüz uykusu var. Akşam uyku saatimiz de 20:00. Bebeklerin aylarına göre günlük uyku ihtiyaçları var. Zaten onlar da büyüdükçe bunu belli ediyorlar. Gündüz gereğinden fazla uyutursanız bunu geceden çalacaktır. Aylara göre gece ve gündüz uyku ihtiyacı için belki buradan faydalanabilirsiniz.  http://www.bebegimveben.com/04-uyku.asp Son bir tavsiye daha...  İhtiyacı kadar uyuduysa uyandırmaktan çekinmeyinEmineKartal

Ben kızım için henüz tek uykunun erken olduğunu düşünüyorum. Belki yaz sonu tek uykuya çekebiliriz, onun göstergelerini izleyerek. Onun için şimdilik 6'da uyanmaya razı oldum gibi. Çünkü anladığım kadarıyla çoğu çocuk (nurturia çocukları böyleyse diye genelleme yapıyorum) bu dönem (sanırım havanın erken aydınlanmasının sebep olduğu bir metabolizma saati) erken kalkmaya başlamış.
Ama vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler...


Annegozuyle

Vay be siz 6:00'da uyanıyor diye hayıflanıyorsunuz, ben de 6:00-6:30'da uyanıyor diye seviniyorum. 5:00-5:30'da kalkan kızım son zamanlarda 1 saat ileriye aldı uyanma saatini. Annesine acıdı sanırım, çünkü 7:15'te evden çıkmam gerekiyor. Dikkatimi çeken son zamanlarda geceleri daha çok uyanıyor ve her uyanınca cuk cuk emmek istiyor. Diş ya da hareketlenme durumu olabilir diyorum ben de. Fakat mevsim değişimi de olabilir. Güzdüz de bazen 2 bazen 3 kez uyıuyro ve her defasında saat kurmuş gibi tam 45 dakika uyuyor. Az uyuyan bir bebek benimki. Neyse ki akşamları en geç 20:00'de, genelde 19:00'da uyumuş oluyor.


sadeceanne

Aynen bizde de durum Can bir haftadır tam 06:10'da ayakta puurbbbpurbbb sesleri geldi mi anlıyoruz uyandı, geri yatırmak imkansız :)

Sanırım mevsim, gün saati ile ilgili, odası zifir karanlık ama fark etmiyor.. Sanki yaz geldi aman daha fazla uyumayalım modunda.

Hep birlikte sabah 09:00'da kalkacağımız bir tatil hayal ettim birden :)kuzenyas

düşünüyorum da bebeklerden önce sabah 9 erken bir saatti.haftasonları 10.30 da hatta daha geç uyandığım olurdu öğrencilik zamanımda hele...hey gidi günler heeyyyyy


balbocegim

evet gerçekten ne güzel söylemişsiniz. hayat bebeklerden önce bebeklerden sonra diye ayrıldı. öğrencilik yıllarımda sabaha kadar oturup gün aydınlanırken yatardık bazen akşamüstüne doğru kalkardık... hey gidi günler... şimdiki hayalim o kadarda geç kalkmak değil. 9 da bile kalksam yetecek bana...
   sadeceannenin hayaline bende katılmak stiyorum  : )Cevaplamak için Üye ol