Uyaran eksikligi-otizm

nonserveam soruyor: 3

Oğlum 2 yaş 5 aylık bundan 3 ay önce İzmir de tanınmış hocalardan birinden randevu alarak başvurduk. Basvurma sebebimiz arkadasimizin oğluyla karşılaştırınca birseylerin yolunda gitmediğini ve netten araştırınca karşımıza otizmin çıkması.. Ne yazikki fazla TV'ye maruz kaldı ve herşeyi kendisinin öğrenip yapabileceğini düşündük. Gittiğimiz doktor uyaran eksikliği gibi görünüyor dedi. TV kapatın bol oyun ve kreş ile konuşma terapisti önerdi. Aradan geçen üç ayda 20 kelimemiz varken çok arttı. İkili cümleler (araba gitti, baba gel, su ver gibi) gelmeye başladı. Biz gitmeden otizm teşhisi koymustuk aslında nette okudukça ama belirtiler azalmaya başladı. Oyuncak sıralama çağırınca bakmama komut almama gibi aşmaya başladık. Konuşma terapistine birkaç defa gittik içeri girmek istemediğinden vazgeçtik. Fakat içimizde hep bir korku var. Yasitlarini yok sayarken şimdi ellerini tutup kardeş  arkadaş diyor. Fakat tanımadığı kişiler  yanina yaklaştığı anda korkuyor ve yüzünü ceviriyor yada elleriyle yüzünü kapatiyor. Bu durumları yaşayan yada yaşayıp da aşmış kişilerin tavsiyesini istiyorum. İzmir'de nereleri  ve neleri tavsiye edersiniz.İyi bir hikaye duymaya o kadar çok ihtiyacımız var ki.. 

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


hande

Dogru yolda gidiyorsunuz gibi geldi bana. Yabancilardan cekinmesi normal, ayrica cogu erkek cocugunda konusma gec basliyor. Siz onunla bol vakit gecirip sohbet ederseniz ve baska cocuklari gorecegi ortama bolca girerseniz daha hizli gelisiyorlar. 

Ben 2,5 yasinda ancak anlasilir kanusmaya baslamisim, esim ise 4 yasini bulmus. Ama ben okadar geveze bir insanim ki, esim diyordu bana bir damla cocukla saatlerce ne konusuyorsun diye :) sanirim onun etkisi oglum erken konusmaya basladi. Cocuklarin en iyi ilaci oyun. Oyunla bir cok sorunu asabildigimizi ogrendik yillar icinde terapist esliginde. 


SelmaOnurEmre

Size mesaj attım nonserveam. Bakarsanız sevinirim


ikrabeyza27777

Ben kızımı yurtdışından getirdim izmire Emre serge Özdemir hocamdan eğitim alıyorum tavsiye ederim çok ilgili bir hocadırCevaplamak için Üye ol