plasentada kalsifikasyon

demirin_annesi soruyor: 7

merhaba,
gecen haftaki kontrolümde doktorum plasentada kalsifikasyon başladığını söyledi.bunun son 3 ayda
normal olduğunu söyledi ama ben yine de endişelendim.böyle bir durumla karşılaşan var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


aysecaglar

Burcucum bizde bugün dr a gittik. 34 haftadayım ben. Son 3 ayda böyle şeyler olabilirmiş. Dr um aynı şeyi bize de söyledi. Korkulacak birşey olmadığını bebeğin hareketlerini saymamı ve azalma hissettiğimde derhal gelmemi söyledi.


demirin_annesi

selam ayse,
ben de doktorumu sonradan bu konuyla ilgili tekrar aradım. o da tekrar bu durumun normal oldugunu,bebek hareketlerini takip etmemi söyledi.
internetten yerli yabancı literatür araştırdım,genelde kalsifikasyonun tek başına klinik ve patalojik bir önemi olmadığını söylüyor.
ama işte insan stress oluyor yinede.keske hiç söylemeseydi diyorum.


aysecaglar

Ben de doktordan gelince araştırdım hemen. Senin yazını da google den ararken buldum. Son zamanlarda kalsiyum için süt ve yoğurt tüketiyordum. O yüzden mi diye düşündüm bi an. Kalsiyum birikmesinden kaynaklıymış. Doktora gidene kadar azaltacağım sütü, yoğurtu. Bakalım bir daha gittiğimizde ne diyecek.... 


demirin_annesi

sigara içenlerde ,antiasit ilaç kullananlarda daha cok görülüyormuş.ben sigara içen ortamda bile bulunmadım ,antiasit de almadım.stress de etkili olabiliyormuş.benim de aklıma geldi süt olayı,hatta elevit kullanıyordum acaba içindeki kalsiyumdan mı oldu diye bıraktım kullanmayı.
tekrar gittigimde ayrıntılı olarak sorucam yine.bakalım...


nurcanafis

benimde doğuma bir ay kala başlamıştı ...doktorumun tavsiyesi bol bol dinlenmekti stres çok etkiliyor benim hatta çok ileri dereceydi bebek hergün hareket ettiği sürece sorun yok yani bütün hamileliklerde oluyormuş doğuma yakın . kızım şuan 10 aylık :)


demirin_annesi

merhaba nurcan,
stressin de etkili oldugunu okudum bi kaç yerde,ama insan daha da stress oluyor bu durumda:)
bebeğimin hareketleri düzenli,kilosu da gayet iyi.ama yinede korkuyorum işte.
sende bu durum bebekte kilo kaybı gibi bir durum yaratmıs mıydı?


derinnehir

merhaba burcu bende 40 gün önce doğum yaptım.34. haftamda doktorum banada kalsifikasyon var demişti bende korktum ama bebeğim düşük kilolu doğdu ben ona bağlıyorum tam kilo alması gereken haftada fazla kilo almadı çünkü.sigarayla falan alakası yok benceCevaplamak için Üye ol