Hollanda da yaşamak

banuay soruyor: 8

Merhaba, eşimin işi için hollanda ya taşınmayı düşündük, çocuklar için etkilerini araştırmaya basladik, sonradan iş anlamında faydalı olsa da kariyerine artısı olmayacağı için vazgeçtik. Fakat bu süreçte görüştüğümüz herkes çocuklar için çok iyi olur dediği için tekrar değerlendirmeye başladık. Gidersek vatandaşlığı alana kadar kalmamiz gerekecek, yoksa çocuklara pek bi artısı olmayacak. Eğitim sistemi, yurtdışında çocuk yetiştirme, kreş ler, çocuklara katkıları ve negatif yönleri nelerdir? Gitmemizi tavsiye eder misiniz? Orada yaşayan arkadaşlar karşılaştıkları zorlukları yazabilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


banuay

Bu ülkeden çekip gitmeliyiz modunda değilim, ciddi bir karar ve iyi düşünülüp hareket edilmeli fikrindeyim. Çocukların yalnız kalacak olmaları beni de düşündürüyor, orada sosyal imkanlar oyun parkları vs. daha fazla olacağı için sıkılmalarının önüne geçilebilir diye düşünüyorum. Vize kurallarını bilmemekle birlikte uçak fiyatları artık çok ucuzladı, gerekirse iki ayda bir haftasonları türkiyeye gelir arkadaş ve akrabaları ziyaret ederiz diye düşündüm. 


hollanda da çocuklara yönelik taciz olaylarının çok fazla olduğunu okudum, bu da gözümü korkutuyor. Gidersem çocuklar için gideceğim deyip onları tehlikenin göbeğine atmak istemem.

beni motive eden kısımları yemyeşil bir ülke olması, her tarafta park vs. olması, müstakil evde oturma şansımızın olması ve iki çocukla daha rahat sokağa çıkabileceğimi düşünmem, en önemlisi eğitim sistemlerinin çok iyi olması ve son olarak çocuğumun avrupa vatandaşı olması. 


mustafamami

hollanda'nın neresine gidecek siniz? avrupa'da yükselen işsizlik ve ırkçılık konusunu da unutmamak gerekir. hiçbir şey eskisi gibi değil... 


banuay

amsterdam olur muhtemelen. 


nisa2010

kapı komşum yıllarca hollanda da yaşamış,çocukları orda doğmuş büyümüş.kendisi döndü fakat çocuklar orda evlenmiş çoluk çocuk sahibi olmuşlar ve yaz tatili için geçen hafta geldiler.dedikleri tek şey "orda yaşanılmaz" bir an önce dönebilmek için planlarını yapıyorlar.yurt dışında yaşam ülkemizdeki bazı durumlara göre çekici geliyor fakat o ülke hollanda olmamalı bence.banuay

Hollanda nin cazip tarafı çalışma iznini sirketin alması prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmiyorsun


Papaya

Dil sorununu ne yapacaksiniz, bence o en onemli sorunlardan biri. Avrupa ulkelerinde herkes ingilizce konusuyor dense de pratikte o is pek oyle olmuyor. Cocuklar bir sekilde ogrenir ama sizin onlari doktora, aktiviteye, vs. goturebilmeniz birkac arkadas edinebilmeniz icin dil ogrenmeniz sart. O da pek kolay olmuyor. Arkadaslarin bahsettigi yabancilik ve irkcilik onemli noktalar. Ama cocuk oyun alanlari, temiz hava, bol yesil alan, insanca yasam, sokaklarin temizligi, ulasimin rahatligi da artilari. Ben bu ulkede yasamadim ama isim nedeniyle uzun yillardir yurtdisindayim. Calismanin hayatinizdaki onemine de bakmak lazim, yabanci olarak is bulmak kolay olmuyor genelde. Yolunuz acik olsun..


happybaby

Bende yazılanları dikkatle okuyorum yurtdışında yaşayan biri olarak aşağı yukarı benzer düşüncelere sahibim. Hollanda da hava genelde yağmurlu, kapalı, soğuk ve kasvetli parka gitmek pekte kolay olmayacak gibi görünüyor. Ne kadar sosyal bir insan olursanız olun kendi kültürünüzden olmayan biri ile arkadaş olduğunuzda tam anlamıyla anlaşmak bence mümkün değil hele ki belli bir yaştan sonra. İngiltere de yaşamışlığım var, Amsterdam ıda gördüm hava şartları beni çok zorlamıştı psikolojik ve bedenen soğuk soğuk hep soğuk..


Papaya

Dogru, havayi unutmusum. Bir de yemekleri ozluyor insan. Daha onemlisi kendi kulturunun sicakligini ozluyor. Ama buralarda is guvencesi daha saglamdir, hastayim dedin mi hastasindir ama ne bu boyle diyemezler ya da yillik izin daha coktur, calisma sartlari daha insanidir, aileye saygi vardir. Eskiden daha da iyiymis ama artik bayagi bozuldu eskiye gore, yine de Turkiye'de de ozel sektorde uzun sure calismis biri olarak kiyas kabul etmez.


Cevaplamak için Üye ol