Bakıcıdan neler talep etmeli?

turkuazz soruyor: 10

sevgili arkadaşlar ilk kez bir bakıcı gelecek önümüzdeki hafta.Henüz ayrıntıları netleştirmedik.Sigara içmediğini biliyorum.TV konusunda da dikkatli olmasını tembih edeceğim.bir ay kadar evde beraber kalacağız oğlumla,o sırada da iyice gözlemlemeyi düşünüyorum.Sizce nelere özellikle dikkat etmeliyim,neler istemeliyim?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


burcaksahin

Evde birlikte olduğunuz süre zaten size baya yardımcı olacaktır.

Fikir vermesi açısından birkaç madde:

-Yemek tabak, çatalı, biberonu her zaman temiz ve kullanıma hazır olmalı.

-Yemekleri her zaman taze ve özenle hazırlanmış olmalı.

-Bezlerinin olduğu çöp kutusu kokmaması için sürekli olarak boşaltılmalı.

-Çocuğun gelişimi için uyku ve beslenmenin önemi unutulmamalı. Annenin öngördüğü rutin beslenme ve uyku saatlerine uyulmalı.

-Evde kolye, küpe vs takı takılmamalı.

-Tuvalete girerken oyun parkına, yatağına veya arabasına konmalı.

-TV, kablolar, prizler, elektrikli aletler gibi şeylerden uzak tutulmalı.

-Cızzz, kaka gibi ifadeler kullanılmamalı. Bir şeyi neden yapmaması gerekiyorsa, sakince o neden anlatılmalı.

-Tehdit ve rüşvet asla. (Bak iğne yaparlar, seni döverler, polis gelir, şunu yaparsan bunu yaparım gibi)

-Her zaman güleryüzlü olunmalı.

-Sen söylemedikçe asla ilaç verilmemeli. İlaç verilmesi gerekirse düzenli ve belirtilen ölçüde verilmeli.

-Erişebileceği mesafelerde ya da devrilebilecek şekilde sıcak, keskin ve tehlikeli hiçbir şey bırakılmamalı.


turkuazz

nurturia'yı ve sizleri seviyorum!!


burcaksahin

Biraz daha ilave:

-Gün içinde yanlışla senden kaynaklanan bir sebeple ya da kendisi düşerse, bir yeri acırsa, kanarsa, ağlarsa vs ciddiyetine göre hemen bana telefon edilmeli ya da çok ciddi değilse akşam eve geldiğimde söylenmeli. Bu tip bir şey olursa uyuması, bakışları, tepkileri normal mi diye sonrasında iyi gözlemlenmeli.

-Günlük rutininde bir değişiklik olursa bana bilgi verilmeli. Yani normalde yaptığı bir şeyi yapmazsa ya da yapmadığı bir şeyi yaparsa söylemelisin.

-Senden, benden ne görürse onu yapacağı unutulmamalı.

-Gün içinde anne ve babadan bahsedilmeli. Resimlere bakılmalı. “Anne işe gitti.” “Baba akşama gelecek, seninle oynayacak.” gibi

-Acil anda gerekebileceği için ev telefonu hep elinin altında olmalı.

-Yangın, su baskını gibi şeylere sebep olacak hiçbir şey yapılmamalı.

-Bezi, mendili, vücut yağı ve deterjanı gibi tükenen malzemeleri bitmeden önce (yarımken, son paket açılınca) bana haber verilmeli. Böylece bittikleri anda zor durumda kalmayız.


ritalar

ben de daha genel 1 cevap vereyim turkuazcım. burcağın cevabı da çok ayrıntılı, çok güzel ancak bakıcıyı yorabilir cokca kural.

ben sadece cocugumla konuş, sohbet et, sıkıldığını anlayınca başka 1 aktiviteye geç dedim. mama ve uyku zamanları takriben belli, onları söyledim ve yaşattım. 1 defa ben mama verdim , gösterdim sonra ondan uygulamasını istedim. 1 defa alt temizledim sonra ondan istedim.

ev işleri olarak sadece camasır asıp toplamanızı bazen isterim onu da uygun olmasanız yapmazsınız dedim. tek görevi cocuk..

1 de tv açmıyoruz radyo dinliyoruz.

benimki tüm bunlara uyuyor ama içinden gelerek uyuyor ne mutlu ki. önemli olan kural belirlemek değil de candan 1 bakıcı bulmak da aslında...

umarım gönlünüze göre birini bulursunuz...


burcaksahin

ritalar'ın dediği gibi inşallah bakıcınız candandır ve bebeğiniz de iyi anlaşır.firavun

burçakşahin ve ritalar a katılıyorum;ayrıca gaita kültürü ve verem savaş tan aşısı olduğuna dair belge..eğer yabancı ise çocuk dr.unuz da verem aşısı olup olmadığını tespit edebilir..
telefon konusunda baştan kesin tavır koymak gerekir,ben maalesef tüm günü telefona yapışık(özellikle yabancılar) geçiren çok bakıcı görüyorum..ve tabii siz aradığınızda muhakkak ulaşılabilir olması..
eğer varsa kamera sistemi olduğunu baştan söylemek gerekir(ki edinmediyseniz tavsiye ederim)..
elleri sık ve gerekli(alt değiştirmeden önce/sonra v.s) anlarda yıkaması gerektiği (ilk zamanlar belki utanarak ta olsa) hatırlatmak gerekiyor..
çocuk kucaktayken asla sıcak bir şey içilmemesi gerektiği..
eğer imkan varsa hiç ev işi yapmasın..
ben evde yardımcım olduğu halde tuvalete/duşa girerken arabasına oturtup birbirimizi görebileceğimiz mesafede olmayı tercih ettim..asla yalnız bırakmaması gerektiği..
kolay gelsin&sevgiler


selencem

Ben de temizlik yemek gibi buyuk ev isi istemiyorum, butun odagi oglumda olmali. Haftada bir temizlikci geliyor ve yemekleri de biz yapiyoruz. Ama bakicimiz da bir kac kez icinen gelerek yemek yapti. Haftada bir kez de suurge, toz alma yapiyor ama o sirada ceme baba (evde oldugu icin) bakiyor. bir de camasir asiyorlar cemle beraber :) 13 saat surekli hareket halinde bir oglanin pesinde kosuyor. onun 2 uykusunda da yemek, banyo (evde biri varken) yapiyor. aksam da ev isi istemem, dinlensin, erken yatsin derim. benim zaman zaman kizdigim seyler oluyor. mesela bzaen bana sormdan degisik bir sey yedirip bana aksam soyluyor, bazen de şaka olarak ters konusuyor, mesela ay cok pissin, mamayi yemedin anne de gitti bk gordun mu vs. onu uyariyorum ama aliskanliklari kirmak zor oluyor. uyariyorum ama cok da dert etmiyorum. sonucta ogluma sevgiyle ve iyi niyetle bakiyor, esas konu bu bence.


ediluj

Bizim bakıcımız görüşmeye üniversiteyi yeni bitirmiş kızı ile gelmişti.Kendiside kızı da cok içtendi.beni en çok etkileyen kızıydı,sonuçta annesi yetiştirmişti,okutmuştu..Konuşkan olması önemli,bizde bir süre beraberdik.Direk kural olarak değilde ben nedenini anlatarak kuralları anlatmıştım.Boylelikle oda cocuga zararı olmaması için dikkatli davranıyor.
  (Mesela tv nin ileride dikkat eksikliği ve otizme sebep olabileceğini oyuzden ufaklıgın seyretmemesi gerektiğini gibi)
  Bebekle yapabileceği aktiveteler için yardımcı materyaller faydalı oluyor.Monozebra kartlarını mesela hergun calısıyorlar.Sonrasında da adımm adım serisi cok etkili olmaktaymış,9 aydan sonra deneyeceğiz.Ben önceliğin bebek oldugunu,ama bebek uyudugunda yapabildiği kadar gunluk işleri,ütü,yemek yapabilmesini istemiştim.Oda yapabildiği kadar yapmakta.Buda eve geldiğimde  oglumla daha fazla vakit gecirmemi saglıyor:))ediluj

Bende beraber oldugumuz zamanda aralıklı evden ayrılmıştım.Hem birbirlerine alışsınlar,hemde anlatmayı unuttuğum bir şey varsa deneyerek ogrenelim diye.bazen annemde bakıcıya eşlik ediyordu,ozaman daha fazla evden ayrıldım.Buda gunlerden sonraişe başlamadan  kendimede vakit ayırmamı saglamıştı.çalışma saatlerinide sen evden çıkmadan en az yarım saat önceye al ki sabah sabah hazırlanırken panik olma..


selencem

Bence bir baska onemli konu da samimiyet. Bu ozellikle yatili bakicilar ivin gecerli. Kisisel fikrim, kesinlikle arkadas olunmamali. Biz sabahlari 2, aksamlari 1 saat cem, o ve ben takiliyoruz. Ama aksam cem uyufuktan sonra yemeklerimizi ayri yiyoruz. O icerde biz salonda tv seyrediyoruz. Muhabbettimiz iyi, cem disinda konular da konusuyoruz ama arkadas degiliz. Yoksa laubali olunuyor ve o zaman da lafinizi dinlemiyorlar.Cevaplamak için Üye ol