bakıcısı ile 5 dk'da uyuyan çocuk annesiyle neden 1 saatte bile uyumaz?

haticeylmz soruyor: 10

selam herkese.13 aylık bir oğlum var.son 1-2 aydır anneliğimin en zor zamanlarını yaşıyorum.özetle durum şu:OĞLUMU UYUTAMIYORUM!!9 aylıktan beri bakıcısı var hafta içi geliyor sadece,ben de evdeyim,çalışmıyorum.Bakıcı ablası başladığı günden itibaren oğlumu kolayca ve kısa sürede uyuturken ben her uyku saatinde travmalardan travma depresyonlardan depresyon beğeniyorum.

bu aylarda iki uyku arası uyanıklık süresi 3 saat olmalıymış(uyku danışmanının söylediği),11 de mi uyandı,14:00 de uyumuş olmalı gibi.Hafta içi bakıcısı tam da bu saat düzenine uygun uyutabiliyorken ben ancak 5-6 saat geçmişse memede uyutabiliyorum.ona da uyutmak denmez aslında,sızıyor artık uykusuzluktan.

çok çaresiz,beceriksiz hissediyorum.oğluma bakışım değişiyor sırf bu uyku yüzünden.soğuyorum sanki hem oğlumdan hem annelikten.oysa ne kadar farklı düşünmüştüm.neler neler okudum,ezberledim uyku konusunda.hiçbirinde hiçbir yöntemde başarılı olamadım.

hafta sonlarının gelmesinden,akşam olmasından korkar oldum.kendimi bakıcı ile kıyaslamaya başladım.sağduyumu yitirdim artık.
lütfen biri bana iyi bişeyler söylesin..

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


melocum

özlüyordur seni canım


fns93

korkudanmı acaba?


Fundaaa

bence seni özlüyor,seninle vakit geçirmek için uyumuyor.....AYRICA ÇOCUK UYUMUYO DİYE ONDAN SOĞUYORUM YAZMIŞSIN,,ACABA ÇOCUK BU DURUMU HİSSEDİYOR MU :( :((((((


ediluj

Söylenenler doğru,bebeklikten başlıyor kişisine göre davranmaya,uyku işini tek sen devralabilirsin,bir süre sonra bir düzen oturtursunuz böylelikle,bide benim yöntemim uykusu geldiinde yatağını yatırıp bırakıyorum,başında durmuyorurum besliyorum yatırıp uyku oyuncağını çalıştırıyorum çıkıyorum odadan,çoğu zaman oda kendi kendine uyuyor..Buradaki annelerden öğrendim bu yöntemide,ilk başlarda ağlamıştı maksimum  beş dk  bekleyip sonra sakinleştiirp tekrar yatırdım,şuan kendi uyuyor,Her çocuk farklı en doğru çözümü yine kendi çocuğunuza göre siz bulursunuz meraklanmayın..Kendinizide suçlayıp iyice gerilmeyin,bebekler gerginliği hemen hissediyorlar..


elvib

seninle daha fazla vakit gecirmek icin uyumak istemiyordur. ayrica bebekler-çocuklar annedeki tüm elektiriği anlayıp direk ona göre tavir alırlar. Aslında canlı olan tüm varlıklar ortamdaki elektiriği anlayıp tavırlarını ona göre yönlendirir. Şöyle düşün, yeni kavga etmis iki kisiinin bulundugu br odaya girdiginde sana birsey söylemeselerde ortamdaki gergşnliği anlayıp sende istemeden gerilirsin, modun değisir. iste bebeklerde de aynı şey sözkonusu, senin uyku konusunu ne kadar ciddiye alıp, kafaya taktigini ve gerildigini hissediyor. dolayısıyla o da gerildiği için uyumakta güçlük çekiyor olabilir, tabi bu başlı başına ek sebeb değil , eminim seninle daha fazla vakit geçirme isteğinden kaynaklanıyordur. Bu meseleyi kafaya taktıkça oğluna karşı hissettiklerin artarak devam eder. çünkü birde sonradan kendini soğumus hissteigin icin başına musallat olan suçlıluk duygusıyla uğrasiyorsun eminim. Sana tavsiye hissettiğin hiç birsey için suçluluk duyma. anneyiz ama insanız sonuçta ama durumu değiştirmek için ne yapabilrim diye düşün. bakma bunları bilmiş bilmiş yazdığıma aynı şeyleri oğlum 7-8 aylıkken bende yasıyordum. Su anda 13 aylık hala arada bir yasiyorum. Ama ne zaman aman vaktinde uyusun kaygımı bırakıp kendimi akışa dogru biraktım, iste oğlumun uykuları o zaman düzeldi. Ayria uyku uzmanı tavsiyelerini falanda birakmanı oneririm, cocuklar 3 saatte uyumalı falan. hikaye! her cocugun kendine gore düzeni var. Onemli olan senin onun tavırlarından uykusu gelip gelmedigini anlaman. ona gore de bir duzen oturtman. Tavsiyem sinyalleri aldigin zaman götür beraber yatın. ama giderken kararlı ve rahat bir ruhla git. Ona simdi uykusu geldigini uyuyacagınızı anlat. 13 aylık bir cocuk soylenen herseyi anlıyor emin ol. Ama senin rahat olman, uyumazsa dunyanın sonu olmadıgını - buyuyunce onu zorla yataktan kaldıracagın donemlerı hayal edip noolur hep rahat olmaya calıs. sen kendini akışa bıraktıgında eminim oda duzelecek.herhangi bir durum  inatlasma/takıntı durumuna dönüştüğünde anne ve babalar hiç bir zaman kazanan taraf olamyor cunku. Biraz fazla uzun yazdım ama aynı buhranları gecirmis ve sonradan kendimi gereksiz yere yıpratmıs oldugunu goren birisi olarak, senin bir an önce bu sıkıntıdan kurtulmanı istedimkimkimkimo

iki uyku arasının 3 saat olması gerekiyor teorisi yanlış bence, benim kızım 13 aylık iken günde tek uyku uyuyordu. sanırım bu teorinin şöyle bir anlamı var; çok uzun süre uyumak çocuklar için doğru kabul edilmiyor. mesela gündüz uykusuna yattığında dört saat uyuması teorik olarak çocuğun algısını ve öğrenme durumunu etkiliyor. çünkü, günde 4 saat uyumaya ihtiyaç duyuyorsa blok halinde 4 saat uyuduğunda, akşam uykusuna kadar yorgun düşmüş oluyor, falan filan diye... şahsi kanaatim yazan diğer arkadaşlarla aynı, her çocuğun kendine göre uyku düzeni ve uyku ihtiyacı vardır. benim kızım hiç bir zaman ayına göre yazılan saatlere uyarak uyumadı. ilk doğduğunda 18-20 saat diyorlardı, kızım toplam 16 saati anca uyuyordu. 13 ay için bence iki gündüz uykusu çok, tavsiyem ilk önce çocuğunun 24 saat içinde ne kadar uyuduğunu hesaplaman ve buna göre biz düzen oluşturman. bizim doktor çocuk uykusu geldiğinde uyur der. 


ayrıca, çocuğun seni özlüyordur. uyumak onlar için sevdiklerinden ayrılmak anlamına geliyor. aynı sorunu şimdi biz de yaşıyoruz. uyuması 45 dakikayı buluyor benimleyken, gündüz ise 10 dakika içinde tek başına uykuya dalıyor. ben de çözümü daha çok oynamakta buldum. paylaşım arttıkça, her insan gibi, karşısındakine doyumu artıyor. ve çocuklar naz yapacakları insanları bilir. bu iş için anneden daha iyi biçilmiş kaftan olur mu :) 

kendini çaresiz hissetmene gelince, hiç birimiz mükemmel değiliz. ve inanıyorum ki çocukla beraber büyüyor anneler çoğu zaman. ben kızımla birlikte o kadar çok şey öğrendim ki bugüne kadar. 

bence çocuğunla bakıcının gittikten sonra bol bol oyna, ilk uyku belirtisini görmeden yatağa gitmeyin, tahminim uykusu geldiğinde giderseniz daha kolay geçecek bu süreç.


teknikanne

aynı davranış şekli benim oğlumda da var, 10 aylıktan beri çalıştığım için gündüz bakıcı bakıyor. ben uyutmada, alt değiştirmede, yemek yedirmede hiç sorun yaşamıyorum diyor. acaba zorla mı yaptırıyor diye gizli kamerayla bile seyrettik. oğlum o kadar uyumlu ki, beraber oynuyorlar, yemeğini güzelce yiyor, hatta tamamını yiyor ve sonra çok güzel iki sallamayla uyuyor. altını değiştirirken elindeki oyuncağı ile oynuyor, kımıldamıyor bile. Haftasonları ve akşamları ise benimle beraberken resmen günün acısını çıkartıyor. haftasonu gündüz kesinlikle uyutamıyorum, altını değiştirirken ayakta yada peşinde koşarak değiştiriyorum, yemeğini yemek istemiyor. ben de bir süre zorladım, hayat işkenceye döndü, şimdi hiç zorlamıyorum, uyumak istemiyorsa uykusu gelince zaten uyuyor, yemek yemek istemiyorsa yedirmiyorum, tek zorlandığım alt değiştirme kaldı, ona da yapacak birşey yok zaten. Sanırım hakikaten annelerini özlüyorlar. Bence sen de fırsat buldukça bebeğinle zaman geçir ve birlikte olduğunuz saatleri bırak istediği gibi geçirsin.


lopikcim

Aynı şeyleri biz de yaşıyoruz kızımla:-( ablam bakıyor,  uyutma konusunda  en fazla 15 dk sürüyor diyor, bense akşam bazen de sarkmış öğledensonra uykularında 15 dk da uyursa mucize diyor ve seviniyorum..mesela dün gece tam 1 saat uğraştım, en sonunda sesler yükseldi( her seferinde yapmayacağım desem de bir süre sonra bakıyorum ki yükselmiş sesim maalesef) ve sesimize gelen ablam kızımı 5 dk da uyuttu..insan kendini gerçekten başarısız hissediyor, kapı deliğinden seyrettim geçen ablamı acaba nasıl sallıyor ayağında , ben mi rahat ettiremiyorum kızımı diye:-(((Benim bacağımda 5 dk da kendini yatağa atan kızım ablamın bacağında kafasını dahi kaldırmıyor.. Bir şeyler yapmak lazım ama ne, çünkü hem o hem de ben  çok yıpranıyoruz..Hani beni çok da özlemiyor olmalı, ben her öğlen eve gidiyorum hala, akşam da en geç 16,30 da evdeyim, sonrasında ise hep birlikteyiz, ama sanırım yetmiyor ona:-((((haticeylmz

lopikcim durum bizde de tamamen ayni.ben de gozetledim kapi araligindan,aklima tuhaf tuhaf seyler geldi,acaba zorla mi uyutuyor vs. diye.ben de cok poztif telkinler yapmaya calissam da 1 saate yaklasinca uyutma isi sesim yukseliyor ya da o agliyor ben agliyorum.

ne dusunecegimi bilmiyorum artik.bir arkadasimla 5 ay arayla dogum yaptik.onun bebegi 18 aylik su anda.gece 12`den 1`den once uyumaz.saat basi,iyi gununde ise 2-3 saatte bir uyanir,bir biberon sut icer(tosun gibi bu sayede),gunduz ise bir yatiyor 3 saat deliksiz uyuyor.cogunlukla gunde 2 kez hem de.kadin uyutuyor,2-3 saat isini yapiyor,oturuyor vs.benim dikkatimi ceken bu kadar sorgulamiyor,ben bu cocuga saat basi bir biberon sut verdigim icin mi uyaniyor diye kendini kahretmiyor.bazen butun bu bildiklerimiz,okudugumuz bloglar,arastirip sorusturmalarimiz bize sucluluk ve beceriksizlik duygusu disinda ne kazandiriyor diye dusunuyorum.o arkadasimin interneti yok.kendi bildigi gibi buyutuyor ve cocuk iste,bunun huyu da boyle deyip gecebiliyor.bense ``nasil uyutucam `` endisesi ile bir yere gitmekten eve birini cagirmaktan korkar oldum.

yazdiklarinizi okumak iyi geliyor.yalniz olmadigini,birilerinin daha ayni durumda oldugunu bilmek rahatlatiyor,tsk ederim hepinize.


tubayildiz

Ah haticeylmz ne guzel yazmissin. Ben de bu uyku meselesine kafayi cok takan aman uykusu bozulmasin diye ilk baslarda eve dahi kimaeyi cagiramayan bir anneyim. Pisman miyim dersen kizim simdi 20 aylik nazar degmeain iyi uyuyor ve doktorlarin soyledigine goredeuyku gercekten cok onemli, beyin gunduz ogrendiklerini gece pekiatiriyor. Ama bunlari bilince iste insan kafaya cok takiyor. Hic kafana takma rahat olup bu gunleron tadinicikar bir kere . Herkes benzer seyleri yazmis zaten . Bir kisinin bebegi uyutmasi aklinin karismamasi icin onemli, seni oyun yemek ve diger aktivitelwr icin bellediyse uyku vakti senden bunlari bekliyor ve uyumak istemiyordur kuzucuk. Cogunlukla her zamanda mumkun olmuyor, sen uyutursan hersey yoluna girer. Bir de memede uyuyor demissin iste o fena cunku onu alana kadar seni yoruyor olabilir. Emzirmeye devam edeceksen o zaman bosuna yorulma emzir gitsin, etmeyeceksen uyku oncesi emzirmeyi tamamen keamelisin ve uyku vakti sadece uykuya konsantre olmalisin. Butun bunlari yaparken de kafana cok takip uzulme oyle boyle derken cok cabuk buyuyor ve kaciriyorsun guZel taraflarini.Cevaplamak için Üye ol