Demir eksiklginin ilacsiz tedavisi ve yemek yememe problemi

hafizegurbuz soruyor: 10

Arkadaslar merhaba,Oglumda demir eksikligi cikti 2hafta once ferro sanol verdi aile hekimi ama 2kere icti birdaha icmedi.saglikli hic bir sey yemiyor anne kaynana onlar bakiyor kahretsin calismak zorundayiz iste:(surup haricinde ne verebilirim dogal icebilecegi demir ihtiyacini karsilayack.cok sikintili yemesi icmesi nasil buyuyecek boyle ben bilmiyorm.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


babu

Demir eksikligi istahsizlik yapar zaten, damlayi vermenin bir yolunu bulsaniz meyve suyu vb ile karistirip bir sure sonra istahi da acilacaktir. Eksiklik varsa ve dr ilac verdiyse sadece beslenme ile cozmek zor benim bildigim kadariyla, hele istahsiz cocuk icin.


burkatek

Demir eksikliğini doğal yollarla kapatması için kilolarcaet,mercimek vs yemesi gerekir bunu yiyemeyeceği için damla veriyordoktorlar. Biz ferrum kullanmıştık tadı daha güzel gibi. Meyvesuyuyla yada pekmezli suyla verebilirsiniz.

Ayrıca hergünpekmez, mercimek ve kırmızı et verinmutlaka. Kan yapar diyedalak, ciğer vsönerenler olacaktır , bizim doktorumuz bilmediğiniz hayvanın ciğerini asla yemeyin bütün hastalıklar , kullanılan ilaçlar ciğerde toplanır demişti, 2 yaşındaki oğluma hiç ciğer vs vermedim, hergün pekmez, mercimek, nohut, kırmızı et verdim demiri iyi. Ferritin ölçüldümü o kaç ?


kurablyemm

Biz santafer kullanıyoruz meyve suyuna elma armut suyu muza falan damlatip veriyorum farkındabile oolmuyor güzelceyiyor


nisabahar

Her gun mutlaka et yedirin.ilikli kemik suyu yapin corbalarina koyun.corbalarina yumurta ile terbiye yapin.bildircin yimurtasida haftada 1-2 verebilirsinuz.ciger en iyi demir deposu.etle birlikte c vitamini verin. Portakal suyu gibi.corbaya limon sıkmak gibi..birde kuru meyveler de demir yonunden z oldukca zengin. Tabi bunları yemiyorsa ilaci vermenin bir yolunu bulmaniz lazim.gonlunuzu ferah tutun bir sekilde buyuyorlar..


hafizegurbuz

Ferritin 10.43 demir 40 cikmis @burkatek .meyve suyuna karistirinca etkisi kaybolmaz degilmi.guta

Oldukça düşük değerleri. Beslenmesine dikkat etmeniz lazım ama ilacı da mutlaka içmeli. Yiyeceklerle depoyu doldurmak çok zor. Benim oğlanların da değerleri düşük. Biz ferrum veriyoruz. Deneyin bir kere bence, sanırım tadı ferro sanole göre daha iyi.


burkatek

Sitedesorunvardı , ancak giriş yapabildim.

Meyvesuyuyla verince daha iyi olurözellikle portakal mandalina suyu ile

Ferritin gerçekten düşük en az15 olmalı, oğlumun 55 ten 35 edüşmüştü onabile üzülmüştüm, bu kadaruğraşa nasıl düşerdiye. Hergün kırmızıet özellikedanaeti yedirin. Tavuk pekfaydalı değil. Mercimek, kuru meyveler yine hergün yedirin.

Ama çok yaygın bir sorun bu konudaki biraraştırmanın sonuç bölümünden aşağıya kopyaladım.

Yaş gruplarına göre demir eksikliği anemisine bakıldığında ise 2-4 yaş arası hastalarda demir eksikliği anemisi görülme oranı anlamlı olarak yüksektir. Cinsiyetlere göre demir eksikliği anemisi görülme oranları da %38,6 erkek çocuklar; %31,3 kız çocuklarıdır. 2-4 yaş grubunda cinsiyetlere göre demir eksikliği anemi görülme sıklığı erkek çocuklarda, kız çocuklardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.

Sonuç olarak yaptığımız bu retrospektif çalışmada aneminin toplumumuzda ne kadar sık rastlanan bir hastalık olduğu; demir eksikliğ anemisinin 2-4 yaş arasında anlamlı olarak yüksek bulunmakla beraber; yenidoğan, oyun çocukluğu dönemi, okul çocukluğu döneminde de rastlanma oranları yüksektir. Bu nedenle basit ve ucuz yöntemlerle tanı konabilen bu hastalığın erken başlanacak bir demir replasmanı ile yüksek maliyet ve komplikasyonlar önlenebilecetir.


kronikyorgun

C vitamini demir emilimini artırıdığı için portakal suyuyla verebilirsin.keçiboynuzu pekmezi ve en çok da et yedirmen gerekirSilanurr

Ben tek kullanımlık burun damlalari var onu boşalttım temizledim onunla boğazına damlatiyorum. Bizimki de almiyordu demiri. Ama artık rahatlıkla verebiliyorum bu sayede.


meriden

Bizim de düşük çıkmıştı, kontrole henüz gitmedik. Ama yemesi birazcık düzeldi. Şurubu vermek zor gerçekten çünkü 5 ml vermek zorundasın, bebekte gibi damla değil bu. Şiringaya çekip zorla el kol tutarak tabi önceki hadi oğlum lütfen şöyle güzel büyüyecek sin ler fayda etmiyorsa ağzına sıkıyorduk ama çok kötü oluyordum. Hergün o stresi yaşamak ve yaşatmak istemedim. Hafta nın 3 günü veriyordum gibi sonra bıraktım, 2. Şişeyi vermedim bakalim kontrolde ne çıkacak.

Yemeyen çocuğa şunu bunu yedir demek olmuyor. Uğraşa uğraşa köfte yemesini sağladım, kıyma soslu makarna.

En iyi demir kaynağı kırmızı et, hem vücudun en iyi değerlendirdiği.

Şurubu da vermeye çalışın yine hiç olmazsa gün aşırı gibi.

Cok zor biliyorum kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol