BEBEK OYALAMA:-)))

iflah_olmaz soruyor: 10

BEBEĞİM 5.AYINA GİRMEK ÜZERE.AMA GÜNDÜZLERİ ONU OYALAMAK İŞKENCE OLMAYA BAŞLADI.CHİCCO ÇOK YÖNLÜ AKTİVİTE MERKEZİ ALDIM ONLA Bİ 45 DK.İDARE EDİYORUM AMA SONRA SIKILMAYA BAŞLIYOR.1-2 KUKLA ELDİVEN VS.ALDIM ONLARLA DA Bİ 10 DK.GİDİYOR.SONRA YİNE AĞLIYOR.SÜREKLİ KUCAK İSTİYOR.

 

FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM.BEBEKLERİNİZİ NASIL OYNATIYORSUNUZ????

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ozdenin_oykusu

kitap okumayaı da deneyebilirsiniz.yatağa uzann beraber resimlerini ona göstererk okuyun.değişik ses tonlamaları ile ilgisini çekebilir.top oynamayı severlr.evin içinde yuvarladığınız toplar,duvarda yerde sektirdiğiniz topları sevebilir.müzik dinleyip dans edebilirsiniz


CokBilmis

Ohhoooo yapacak o kadar çok şey var ki :) Bebeğiniz için her şey yeni ve çoookkkk ilginç :)

Öncelikle bir sling alıp bebeğinizi kucağınızda dolaştırın. Bu şekilde ev işi bile yapabilirsiniz. Belli olmaz, bebeğiniz tuvalet fırçalamayı ya da yemek yapmayı ilginç bulabilir.

Dışarıya gezmeye çıkın, hiç olmazsa balkona çıkın. Bebeğinize güneşi, bulutları, kuşları, ağaçları gösterin. Eline yaprak verin. Kurumuş yaprakları hışırdatın. Çiçekleri koklatın.

Akşamları ışıkları kapatıp fenerle etrafı aydınlatıp oyun oynayın.

Tencere ve kaşıklardan davul yapıp birlikte çalın.

Al gülüm, ver gülüm oynayın :) Önce bir şey verin, sonra size geri vermesini isteyin.

Birlikte kitap okuyun. Dokunabileceği kitaplar alın. Farklı yüzeylere dokundurun. Kitaplardaki hayvanların seslerini çıkarın. vs vs vs


iflah_olmaz

ne güzel şeyler yazmışsın cokbilmiş:-)))ama bütün bunları yaparken de mızmızlanan zırlayan bebikler olduğunu düşün bi de :-)))aha da benim oğlum huysuz mızmız tatlı baldan adam bir oğlan:-)))

 

karanlık odada duvara yıldızlar yansıtan bir dönence işe yarıyor arada.banyodaki akan su hoşuna gidebiliyo.bi keresinde çalışan elektrik süpürgsine dakikalarca salyasını akıtarak bir karış ağız bakmıştı:-)))


aypekda

ah tam benim oğlum gibi önce su sesi hoşuna gitti sonra küvetten çıkaramadım:)))

elektrik süpürgesinin sesini beğenir sonra ayağa kalktımı elinden alır ben ben diye o süpürmeye başlar,yerleri silerken  kovaya  ellerini sokar  çok tanıdık geldi bunlar bana:)))

 

o zamanlar günde 2 kez dışarı çıkardık hava almak ikimizede iyi geliyodu:)

 


umutarzu

Juse benim oğlum da aynı. Ağlayası varsa hiç birşey onu teselli etmiyor. Sürekli mızırmızır edip duruyor. O mızırdadıkça ben daha yüksek sesle şarkı söyleyip ilgisini çekmeye çalışıyorum filan, bütün apartman benim iğrenç şarkılarımdan bıktı yani:)

Ben bunun da bir dönem olduğunu ve oyuncakların, şarkıların vs.nin yavaş yavaş ilgililerini çektiğini düşünüyorum..Şu an 4,5 aylık, 3,5 aylıkken sadece memeye ilgisi vardı, şimdi yavaş yavaş oyuncaklara var, bir sonraki ay herşeye ilgi duyacak, avutmak kolay olacak. sanırım sabretmemiz gerek:)CokBilmis

Bebekler küçükken 2 şey farkedilemiyor:

1. 3-4 aylık bir bebeğin azami konsantrasyon süresi 5 dakikadır. Azami kelimesine dikkat çekmek isterim :) pratikanne, uçak yolculuğu sırasında çocuklarını oyalamak için yanına aldığı kimi oyuncaklardan çok iyi sonuç aldığını; oyuncakla 5 dakika oynayabildiklerini yazmıştı. O zamanlar çocuğum yoktu. "5 dk mı? Çok az" demiştim. Çocuğum olduktan sonra anladım ki, çocuğu 5 dakika oyalayacak oyuncak müthiş bir şeymiş :) Yani kurumuş yaprağı bebeğin eline veriyor ve 1 dakika süre ile dikkatini çekebiliyorsan "Bugün iyi bir aktivite yaptık" diyebilirsin :)

2. Çocukların özellikle ilk 3 ay ciddi ağlama ihtiyaçları var. Sonrasında bu ihtiyacın süresi azalıyor ama asla bitmiyor. Benim kızım ilk 3 ay akşam 5-9 arasında kesintisiz ağlardı. Normal. Ağlamasını asla kesmeyeceksin, hatta kucağına alıp destekleyeceksin "Ah benim oğlumun ağlayası gelmiş, ağla bebişim ağla, annen yanında, ağla ki rahatla" filan diyeceksin. Ne kadar çok ağlarsa, o kadar az mızmızlanan bir bebek olur. Ağlarken dikkatini dağıtmaya, oyun oynatmaya filan kalkarsan, günü geri kalanını mızmızlanarak geçiriyor.

Yani en azından benim tecrübem böyleydi. Belki sizde de işe yarar diye paylaşayım dedim...


iflah_olmaz

SAĞOL YAZDIKLARINI DENEYİM Bİ DE.-))))AĞLA ARASIM AĞLA AĞLA ANNEN DE AĞLASIN GEP BERABER AĞLAYALIM:-))))


CokBilmis

Ehehe, yazasım varmış, biraz daha yazayım:

1. "karanlık odada duvara yıldızlar yansıtan bir dönence işe yarıyor"sa, şu oyuncağı da öneririm: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/05/bebek-oyalama-urunleri-nelerdir-hayatm.html

2. Hala kullandığımız bir de şu oyuncak var, çok iyi bir oyalayıcı :) "Bebeğim henüz küçük" diye düşünme, ilk aylarda bile bu oyuncak sayesinde yemek yapmaya vakit bulabiliyordum: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/08/hayatm-kurtaran-urunler-2.html

3."banyodaki akan su hoşuna gidebiliyo"rsa zaten pekçok oyun bulabilirsin. Ama en güzeli: Bir sonraki yaza acayip rahat edeceksin. Banyo küvetinde, şişme havuzda, deniz kenarında çok güzel zaman geçireceksiniz. Müjdemi isterim :)

4. "bi keresinde çalışan elektrik süpürgsine dakikalarca salyasını akıtarak bir karış ağız bakmıştı" ve sen hala bu çocuğa "mızmız" mı diyorsun? Ben, kızım uyanıkken hala elektrik süpürgesi açamıyorum; çok korkuyor sesinden. Aras'ı bağla sırtına, beraber ev temizliği yapın. Ohhh, mis gibi; daha ne ister bir insan :)

5. Biz de ilk günden itibaren ve halen, günde 2 defa dışarı çıkarız. Bebeği/Çocuğu 4 duvar arasında oyalamak çok çok çok zor. Bu zorluğu çekmeye değmez. Çıkın dışarı rahatlayın :)umutarzu

cokbilmis sizin mesajlarınıza bayılıyorum:) Nerde denk gelsem mutlaka noktasına, virgülüne kadar okuyorum ki iyi ki aklıma yer etsin:) Lütfen tecrübelerinizi paylaşmaya devam edin.

Bir de şeyi sorayım, bu civarlardaki bebeklerde çığlık atmak da normal mi:) Benim oğlan çok neşeliyken de çok sinirliyken de böyle opera aryası gibi şarkımsı çığlıklar atıyor. Yani neşeli veya sinirli olduğu kısmı benim yorumum tabi aslında öyle mi bilemiyorum. Genelde ben de ona eşlik ediyorum ama bir yandan da bir derdi mi var diye düşünmeden edemiyorum. Böyle kulak delici desibelde ses de normal midir?:)


iflah_olmaz

allahım 1 sene sonra herşey çok daha güzel olcak dimiiiiiii???:-))dişleri çıkmış olcak uykusu düzene gircek sallamak zorunda kalmıcam uyurken dimi:-)))kendi kendine uyucak.arabasına koyup gezdirdiğimde beni mağazalarda rezil etmicek kanter içinde eve dönmicem:-)))) accık koca kişisine vakit ayırabilecim dimiii:-))Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Prematüre bebek 0

2 aylik bebegim gunduz uyumuyor. 9

14 aylık bebek 3

118 6H
Son: selmaalpkayra,

Kremin zarari olur mu???? 1